Zamek Topacz – czyli co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

by Emilia

Zamki Dolnego Śląska to temat rzeka. W tym regionie znajdziemy nagromadzenie przeróżnych zamków i pałaców. Niektóre są przepięknie odrestaurowane i udostępnione dla zwiedzających, inne zaadaptowane na hotele i restauracje, a z wielu pozostały jedynie ruiny, które z powodzeniem można zwiedzać wybierając się na piesze wędrówki. Jednym z takich miejsc jest Zamek Topacz – miejsce wprost stworzone do spacerów, do spędzenia leniwej, a może też aktywnej niedzieli. Wszystko zależy od upodobań, a wszystko to oferuje nam właśnie Zamek Topacz.

Zamek Topacz położony jest w małej i spokojnej miejscowości Ślęza niedaleko Wrocławia. To tak naprawdę cały zespół parkowo-pałacowy, którego powierzchnia to około 50 hektarów. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking, więc spokojnie można zostawić samochód i wyruszyć na spacer. Historia samego zamku sięga XIV wieku, kiedy to templariusze zbudowali dwupiętrową wieżę obronno-mieszkalną otoczoną fosą. W XVI wieku dobudowana została kolejna kondygnacja, na której znajdował się taras widokowy. W kolejnych wiekach miały miejsce dalsze prace remontowe, dobudowywano kolejne kondygnacje i rozbudowywano cały obiekt. Zamek przetrwał nawet w bardzo dobrym stanie czasy II wojny światowej. Potem jego blask nieco osłabnął. Znajdowały się w nim ośrodki rolnicze, zakład wychowawczy. Dopiero gdy w 2002 roku został wykupiony przez prywatnych właścicieli zamek odżył. Dziś możemy podziwiać pięknie odrestaurowany zamek, w którym znajduje się luksusowy hotel.

Na terenie zamku znajduje się 6 budynków, w których zlokalizowany jest czterogwiazdkowy hotel, centrum SPA, restauracje, kort tenisowy. Wszystkie obiekty otoczone są pięknymi ogrodami.

Dla tych co znają Wrocław, wiedzą, że słynie z krasnali, o których pisaliśmy w tym wpisie. Na terenie zamku Topacz również możemy znaleźć takiego krasnala.

Ten rozległy teren pełen jest ścieżek pieszych i rowerowych. Znajdziemy tam też staw z małą plażą, trasy kajakowe, a także strzelnicę golfową. Przez teren zamku przepływają dwie rzeki – Ślęza i Młynówka. Klimatyczne ścieżki wzdłuż nich i mostki to miejsca stworzone do sesji zdjęciowych. Bogata roślinność, która rodzi się do życia na wiosnę sprawia, że w tym okresie cały teren wygląda przepięknie i kolorowo. Wiosną możemy podziwiać tam przebiśniegi, krokusy, narcyzy, czy też tulipany. Potem nasze oczy cieszą magnolie i ozdobne wiśnie, a także różaneczniki i azalie. Lato zachwyca nas widokiem przepięknych róż i zapachem kwitnących lip. Jesień natomiast jest pełna cudnych hortensji i traw zdobnych. Zimą natomiast warto zaglądnąć do zamku z uwagi na to, iż są tam organizowane iluminacje świetlne. Ponad 450 tysięcy punktów świetlnych i 20 km świetlnego łańcucha ułożone w przepiękne kształty i ozdabiające budynki tworzą nieziemską atmosferę.

Muzeum Motoryzacji

Fani motoryzacji również znajdą tu coś dla siebie. Na terenie zamku znajduje się bowiem Muzeum Motoryzacji. Bilety to koszt 25 zł za osobę, można płacić kartą. Muzeum prowadzone jest przez Towarzystwo Automobilowe Topacz. Znajdziemy tam około 130 pojazdów – samochodów, motocykli. Są to i pojazdy przedwojenne, polskie i zagraniczne, powojenne marki zachodnioeuropejskie, a także słynne polskie motocykle, jak i te zagranicznych marek. Zdecydowanie warto to zobaczyć. Warto wspomnieć też o tym, że muzeum to organizuje też corocznie zlot Motoclassic. To dwudniowa impreza skupiająca miłośników motoryzacji, a także kolekcjonerów pojazdów zabytkowych. W jej ramach odbywa się też konkurs elegancji, podczas którego swoje stroje rodem z różnych epok prezentują kierowcy swoich zabytkowych aut. W ramach tej imprezy można też podziwiać nowoczesne samochody. Także każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Nawiązując do motoryzacji na terenie zamku znajduje się również zabytkowy pociąg.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz