Wybrzeże Costa Smeralda – Poltu Quatu, Baja Sardinia i Cannigione

by Emilia

Dziś kolejny wpis o Sardynii z serii „co warto zobaczyć”. Sama za każdym razem wyszukuję takich informacji w Internecie przed wyjazdem, więc mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w podjęciu decyzji o wyborze Sardynii na wakacyjne wojaże, bo zdecydowanie warto. Na blogu pojawiło się już kilka wpisów o tej pięknej i niezwykle klimatycznej wyspie, do których linki pozostawiam na końcu wpisu. Dziś przenosimy się na północ wyspy, na wybrzeże Costa Smeralda – najbardziej ekskluzywne, piękne, z obłędnymi plażami i morzem o tak błękitnym kolorze, że aż niewiarygodnym. Przygotujcie się na sporą dawkę zdjęć.

Poltu Quatu

Dzisiejszą wycieczkę zaczynamy od miejscowości Poltu Quatu. To niewielka miejscowość położona niecałe pięć kilometrów od Porto Cervo, o którym pisaliśmy w tym wpisie. Na co dzień zamieszkuje ją nieco ponad dwa tysiące mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi z języka sardyńskiego i oznacza „ukryty port”, co jak najbardziej oddaje ideę tego miejsca. Port w Poltu Quatu to jest miejsce, które tu koniecznie trzeba zobaczyć. Port, jakby schowany pomiędzy skałami, otoczony przepiękną, kolorową roślinnością, jawi się jako miejsce niezwykle klimatyczne, spokojne i ekskluzywne, a to oczywiście za sprawą jachtów tam cumujących. Widok po prostu jak z bajki. To nieco mniejsza wersja Porto Cervo. Tam również znajdziemy hotele pięciogwiazdkowe i luksusowe wille. Także, jakby ktoś chciał wypocząć w spokojniejszej okolicy, to jest to miejsce idealne. Znajduje się tam też wiele butików lokalnych projektantów, do których zdecydowanie warto zajrzeć. Można znaleźć jakąś modową perełkę, która będzie idealną pamiątką z wakacji. Do dzisiaj za mną chodzi piękna złota sukienka, którą chciałam tam kupić, ale niestety nie było mojego rozmiaru… Nie wiem, jak Wy, ale ja takie pamiątki z wakacji lubię najbardziej.

Baja Sardinia

Niecałe pięć minut jazdy i około trzech kilometrów od Poltu Quatu znajduje się kolejna bajeczna miejscowość – Baja Sardinia. Jej niekwestionowaną atrakcją jest przepiękny deptak spacerowy prowadzący do morza z mnóstwem knajpek i lokalnych sklepików oraz oczywiście plaża. To miejsce stworzone do leniwych wakacji w bajecznym otoczeniu. Dla preferujących bardziej aktywne wakacje ta miejscowość będzie też idealna. Panują tam bowiem szczególnie dobre warunki do takich sportów jak windurfing, żeglowanie, czy kitesurfing.

Cannigione

W odległości około dwunastu kilometrów od miejscowości Baja Sardinia znajduje się Cannigione. To kolejna piękna miejscowość na wybrzeżu Costa Smeralda. Tu jednak jest spokojniej, turystów mniej, co sprawia, że miasto wydaje się nieco wyludnione. Na uwagę zasługuje tu długi deptak wzdłuż portu, bogata roślinność i piękne murale.

Znajdziemy tu też mnóstwo restauracji, barów i knajpek, które aż zachęcają swoim wyglądem. Do tego pyszna włoska pizza i czego chcieć więcej.

Jedną z głównych atrakcji miasta jest oczywiście port. Jest on mniejszy niż w Poltu Quatu, bo może pomieścić tu jedynie około 600 jachtów, ale widoki na zatokę są obłędne.

Znaleźliśmy też w Cannigione polski akcent – naszego małego Fiata 126P w kolorze idealnie oddającym odcień morza na tym wybrzeżu.

Kościół Świętego Johna Babtist – Chiesa di San Giovanni Battista

W Cannigione warto też zobaczyć Kościół Świętego Johna Babtist’a. To niewielki kościół katolicki zlokalizowany przy Piazza S. Giovanni Battista. To budowla zbudowana z kamienia w piaskowym odcieniu, o surowej formie, którą zdobią piękne witraże. Przed nią rozpościera się spory plac, a wieżyczka góruje nad miastem.

Skała niedźwiedzia – Roccia dell’Orso

Gdy już będziecie w Cannigione to koniecznie musicie się udać dalej na północ wyspy. W odległości nieco ponad jedenastu kilometrów od tej miejscowości położona jest niezwykła atrakcja – skała niedźwiedzia, czyli Roccia dell’Orso. To granitowa skała w kształcie niedźwiedzia położona na wzgórzu, z której rozpościera się spektakularny widok na morze i wybrzeże. To trzeba zobaczyć na własne oczy. Tego nie da się opisać. Na miejscu znajduje się płatny parking. Nie pamiętam dokładnie, ale płaciliśmy chyba 3 EURO. Wstęp na skałę niedźwiedzia to koszt 3 EURO za osobę. Droga do samej skały prowadzi oczywiście pod górkę po kamiennych schodach. W niecałe 15 minut możemy dojść do skały, więc nie jest to zbyt wyczerpująca wycieczka. W upałach też się da tam bez problemu dojść.

Na miejscu zobaczymy ogromną skałę w kształcie niedźwiedzia, który góruje nad miejscowością Palau i spogląda na archipelag La Maddalena. Podobno liczy ponad 300 milionów lat, a ukształtowany został przez samą naturę – wiatr i deszcz. Wygląda wprost fenomenalnie. Dodam jeszcze, że na górze jest trochę wietrznie.

Na górze warto zatrzymać się na chwilę, także podczas drogi do skały niedźwiedzia. Widoki na zatokę są przepiękne. To idealny punkt widokowy, z którego możemy podziwiać okoliczne wyspy, wybrzeże i przepiękny lazurowy odcień morza.

Poprzednie wpisy o Sardynii:
SARDYNIA – CZY WARTO TAM JECHAĆ I KILKA PRAKTYCZNYCH INFORMACJI
PORTO CERVO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
SASSARI – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
ALGHERO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
AGGIUS I CASTELSARDO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
CALANGIANUS I TEMPIO PAUSANIA – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
NUORO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
ORGOSOLO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA SARDYNII
WSCHODNIE WYBRZEŻE SARDYNII I NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE
OLBIA – CO WARTO ZOBACZYĆ


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz