Nuoro – czyli co warto zobaczyć na Sardynii

by Emilia

Sardynia to zdecydowanie jedna z piękniejszych wysp na morzu śródziemnym. Nazywana jest szmaragdową wyspą, a to za sprawą otaczającego ją morza, którego kolor zapiera dech w piersiach, a także wyspą szczęśliwości, dzięki temu, że słońce świeci tam przez ponad 300 dni w roku. Możemy też spotkać określenie, że jest to wyspa skarbów. Na Sardynii bowiem znajdziemy wszystko – przepiękne, instagramowe plaże, szmaragdowe morze, jaskinie, skaliste wybrzeża, klimatyczne włoskie wioski, dzikie tereny, przepiękne skaliste góry, mnóstwo romańskich ruin, cudne jeziora. To taki mały kontynent w pigułce.

Największą atrakcją tej wyspy są zdecydowanie plaże i morze. Te części są praktycznie najchętniej i najbardziej oblegane przez turystów. Pomimo tego czasem warto zapuścić się w głąb wyspy, zwiedzić nieznane, nie tak bardzo popularne, wymieniane przez biura podróży, miejsca. Możecie się bardzo mile zaskoczyć. W ostatnim wpisie pokazaliśmy wam niewielką miejscowość Orgosolo – z bandycką historią. Dziś pokażemy wam Nuoro. To miasto położone około 20 kilometrów od Orgosolo.

Nuoro nazywane jest sercem Barbagii, dzikiego regionu Sardynii. To miasto nie jest tak turystyczne, jak inne bardziej popularne miejscowości, ale to sprawia, że właśnie w takim miejscu odnajdziemy prawdziwe Włochy, wyspiarskie Włochy. Ta atmosfera, krajobrazy, architektura, knajpki i restauracje nastawione na mieszkańców, a nie turystów – to jest właśnie najlepsze w takich miejscach. Już sama droga do tego miasta jest zachwycająca. Z resztą zobaczcie sami. Mnie takie krajobrazy zawsze zachwycają.

Katedra Santa Maria Della Neve

Katedra Matki Boskiej Śnieżnej to był nasz pierwszy punkt zwiedzania w tym mieście. Bez problemu zaparkowaliśmy w uliczce nieopodal niej. To świątynia, która została wybudowana w 1836 roku. Utrzymana jest w pastelowych kolorach, a do jej głównego wejścia prowadzą schody, u których zwieńczenia jest niewielki plac pełny zieleni.

Zaskakujące są niektóre architektoniczne rozwiązania. Czy te schody do katedry są dla jakiś olbrzymów? Czy ja jestem tak mała?

Widok na okolice

Gdy dojdziecie do Katedry Matki Boskiej Śnieżnej, to wejdźcie pod górę, tuż obok jej murów. Z racji tego, że jest ona położona na sporym podwyższeniu, rozpościera się z tego miejsca przepiękny widok na okolice.

Piazza Sebastiano Satta

Jednym z głównych placy w mieście jest Piassa Sebastiano Satta, nazwany od znanego, pochodzącego z Nuoro, poety. Plac otoczony jest budynkami, których fasady utrzymane są w bieli, czy beżu. Niektóre są tknięte zębem czasu, inne bardziej zadbane. Po środku placu znajdują się kamienne rzeźby. Znajdziemy tam też lokalne kawiarnie i restauracje.

Muzeum archeologiczne

Przy Via Sebastiano Satta znajduje się miejscowe muzeum archeologiczne z bardzo bogatym zbiorem. To MAN Museo d’arte della Provincia di Nuoro. Już sama uliczka, przy której się znajduje zwraca uwagę. Kolorowe balkony. Fasady budynków, na których znajdziemy fragmenty dzieł artystów, osobliwe instalacje artystyczne, czy też murale. To zdecydowanie warto zobaczyć. W Nuoro znajduje się też muzeum etnograficzne, w którym znajdziecie całkiem spory zbiór eksponatów związanych z życiem dawnej sardyńskiej wioski, w tym wiele typowych sardyńskich strojów.

Stare Miasto

Na koniec zapraszamy Was na spacer po uliczkach starego miasta, które są niezwykle klimatyczne, otoczone budynkami, których fasady zbudowane są z zazwyczaj beżowej cegły. Nuoro należy do jednego z głównych ośrodków handlowych i akademickich tego regionu, miejscami jest nawet bardziej nowoczesne. Mimo to, wiele miejsc, uliczek, kamienic jest zachowanych w starym stylu. Mają ten klimat, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. Na wielki plus zasługuje fakt, iż nie „przewalają” się tymi uliczkami tłumy turystów, co pozwala w spokoju eksplorować prawdziwe Włochy, ich kulturę i architekturę.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz