Wirtualne zwiedzanie – nowa forma podróżowania

by Emilia
Malaga – co warto zobaczyć?

Stan, w jakim znajduje się obecnie nasz kraj i tak naprawdę cały świat sprawia, że zaczynamy przewartościowywać wiele spraw. Wiele spraw, które do niedawna były dla nas oczywiste i stanowiły naszą wolność, której nikt nam nie mógł odebrać, teraz są tak odległe. Jedną z nich jest podróżowanie i swobodne przemieszczanie. Sami zdaliśmy sobie dopiero teraz sprawę z tego, jak wielkie to było szczęście, którego być może nie docenialiśmy tak jak powinniśmy. Z racji tego, że podróżować i zwiedzać kochamy, mamy dla Was dziś alternatywne zwiedzanie, bo wirtualne. Podróżowanie wkracza na inny poziom. Może zachęci Was to do podróży w przyszłości, może zaszczepi w Was to bakcyla podróżowania, a może po prostu spędzicie mile wolny czas.

Gdy wpadł mi do głowy pomysł o wirtualnym zwiedzaniu, przeszukując w tym zakresie Internet, nie zdałam sobie sprawy, że mamy tak wiele możliwości, że tak wiele możemy zobaczyć nie wychodząc z domu. Znalazłam mnóstwo propozycji i od razu zaznaczam, że wszystkiego nie daliśmy rady zobaczyć, ale wszystko przed nami. To kolejna forma spędzania wolnego czasu w ramach akcji #zostańwdomu i w ramach alternatywnego zwiedzania, dla tych którzy nie mają możliwości, czasu, czy pieniędzy. Dziś zatem kilka naszych subiektywnych propozycji.

Google Arts & Culture

Po pierwsze i najważniejsze – zwiedzanie większości muzeów mamy umożliwione dzięki przedsięwzięciu Google Arts &  Culture stworzonemu przez projektanta firmy Google we współpracy z siecią galerii sztuki Tote. Obecnie to aplikacja, którą możemy ściągnąć również na telefon – dostępna na Android i Ios.

Luwr, Paryż

Na pierwszy rzut idzie jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie – Luwr. Kocham Paryż, więc wybór był oczywisty. Co ciekawe, podczas naszych wizyt w tym mieście, zawsze mieliśmy tak napięty plan zwiedzania, że tego muzeum nigdy nie zwiedziliśmy. I teraz wiem, że to był błąd. Wybraliśmy się w wirtualną wycieczkę po kilku wystawach, jakie są dostępne na oficjalnej stronie muzeum. I już wiem, że nasza kolejna podróż do tego miasta zacznie się od zwiedzania Luwru – chcę to zobaczyć na własne oczy.

Screen ze strony https://petitegalerie.louvre.fr/visite-virtuelle/saison5/

Musée d’Orsay, Paryż

Kolejne paryskie muzeum, któremu zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu. Po pierwsze muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego i jest malowniczo położone nad brzegiem Sekwany, zatem już sama architektura zwraca uwagę. To tam znajdziemy najpiękniejsze prace impresjonistów i postimpresjonistów. Takie nazwiska jak Monet, Rosseau, Renoir, Cezanne, van Gogh sprawiają, że to miejsce jest jeszcze bardziej wyjątkowe.

Screen ze strony https://artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=pl

Van Gogh Museum, Amsterdam

Vincent van Gogh – czy jest ktoś, kto nie zna tego nazwiska? W Amsterdamie znajduje się muzeum, w którym znajdziemy ponad 200 obrazów tego artysty, jego rysunki, listy, pamiątki, fotografie i rzeczy osobiste. Zobaczyć słynne Słoneczniki van Gogha na żywo, to musi być przeżycie. Na samą myśl o tym chcę jechać do Amsterdamu.

Screen ze strony https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum?hl=en

National Museum of Modern and Contemporary Art, Korea

Teraz przenosimy się na inny kontynent i odmienną sztukę. Muzeum sztuki nowoczesnej w Seulu należy do jednych z najpopularniejszych. W całym mieście znajduje się ponad 100 muzeów, ale to właśnie to muzeum przyciąga rzesze turystów. Miłośnicy współczesnej sztuki na sześciu piętrach na pewno znajdą coś dla siebie. Sporo instalacji, sztuka typu modern art, awangardowe eksponaty, prezentacje audiowizualne i wiele, wiele innych zaskakujących dzieł.

Screen ze strony https://artsandculture.google.com/partner/national-museum-of-modern-and-contemporary-art-korea?hl=en

Oxford

Teraz z tematu sztuki przenosimy się do nauki. Oxford – znane niemalże wszystkim miasto uniwersyteckie, które wielokrotnie pojawiało się w filmach. Wszystkie budynki uczelni znajdują się na bardzo rozległym terenie. Biblioteki, kwatery studentów, budynki uczelni, kolegia, czy też stołówki – większość z nich stanowi zabytkowe budowle w iście angielskim stylu. To właśnie uliczkami Oxfordu spacerowali J.R.R. Tolkien, Oscar Wilde, czy też C.S. Lewis.

Screen ze strony http://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/default.asp

Pałac Buckingham, Londyn

Pozostając w angielskich klimatach nie sposób nie zwiedzić Pałacu Buckingham w Londynie. To symbol monarchii brytyjskiej. Ogrom, przepych, bogactwo i luksus – z tym się kojarzy. Część komnat pałacowych jest udostępnionych dla turystów do zwiedzania, ale jedynie od końca lipca do końca września, bowiem wtedy rodzina królewska przebywa na wakacjach w swoich innych posiadłościach. Przez cały rok możemy natomiast zwiedzać część komnat na oficjalnej stronie pałacu.

Wielki Meczet Szejka Zayeda, Abu Dhabi

Jeśli chcecie przenieść się do innego świata, zaczerpnąć trochę egzotyki to możecie się wybrać na wirtualny spacer po Wielkim Meczecie w Abu Dhabi, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zdjęcia z tego miejsca na pewno wielu z Was wielokrotnie widziało w Internecie, czy też w mediach społecznościowych. To największy meczet w kraju, najbardziej imponująca budowla, pełna bogactwa, przepychu, dostojności. Bieli i bajkowych ornamentów. Co ciekawe, na miejscu zwiedzać można tylko boso, turyści przewożeni są pomiędzy niektórymi punktami meleksami, a kobiety obowiązkowo przywdziewają szaty, które zakrywają ich ciało. Można się poczuć, jak w baśni 1001 nocy. To moje marzenie, żeby się tam znaleźć. Jednak z racji obecnej sytuacji próbuję nacieszyć oczy za pośrednictwem mojego laptopa.

Wielki Mur Chiński

Na sam koniec jedna z największych i najsłynniejszych atrakcji turystycznych na świecie. Jednak z uwagi na obecną sytuację na świecie, przez dłuższy czas pozostanie raczej wyludniona. W 1987 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 ogłoszony został jako jeden z nowych siedmiu cudów świata. Wszyscy o nim słyszeli, czas zatem się trochę przespacerować po nim w ramach naszej ogólnoświatowej akcji #stayhome.

Jeśli macie jakieś inne, ciekawe propozycje na zwiedzanie online, to koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie skorzystamy, a już szykujemy dla Was propozycje wirtualnych wycieczek po naszej pięknej Polsce.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz