Warszawa – co warto zobaczyć

by Emilia

Jakiś czas temu stwierdziliśmy, że zwiedziliśmy wiele europejskich stolic, a nigdy naszej. Nie pozostało nam nic innego, jak to nadrobić. Poza tym panująca pandemia i ograniczone możliwości podróżowania również przyczyniły się do ograniczonego kręgu naszych destynacji. Tym sposobem kilka dni końcem zeszłego roku spędziliśmy w Warszawie. Okazało się, że to miasto jest bardzo ciekawe, ma wiele perełek, wiele zabytków historycznych, pięknych kamienic, pełne jest różnorodności architektonicznej, a w wielu miejscach jest zaskakujące. Nie nazwałabym Warszawy miastem tak ładnym i turystycznym jak Kraków, Poznań, czy Wrocław, do których notabene uwielbiamy wracać, ale uważamy, że trzeba je zobaczyć. Ma swój urok, w niektórych miejscach ten europejski i światowy charakter, a w niektórych miejscach wygląda jak zapomniane przez świat. My już planujemy kolejną wizytę w naszej stolicy, gdy tylko będzie cieplej.

Dziś chcieliśmy Wam pokazać kilka miejsc, które zapewne każdy z Was zna. To są miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć i od nich można zacząć zwiedzanie Warszawy.

Pałac Kultury

Podczas naszego pobytu zatrzymaliśmy się w apartamencie niedaleko Pałacu Kultury i ta lokalizacja sprawiła, że była świetną bazą wypadową do zwiedzania Warszawy. Pałac Kultury i Nauki zlokalizowany jest przy Placu Defilad, tuż obok Dworca Centralnego. Mierzący 237 metrów do pewnego czasu był najwyższym budynkiem w Polsce. Dziś przewyższa go Varso Tower, który zlokalizowany jest tuż nieopodal Pałacu. Sam Pałac powstał w latach 1952 – 1955 i był darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Mieszczą się w nim m.in. teatry, muzea, wiele przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej. Organizowane są tam też wystawy, targi i konferencje.

Po drodze do Pałacu Kultury i Nauki mijamy wiele pięknych kamienic i budowli.

W niedalekiej odległości od Pałacu Kultury i Nauki, w okolicach ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II zlokalizowane są bardzo nowoczesne wieżowce. Patrząc na architekturę miasta stanowią świetny kontrast dla Pałacu Kultury i Nauki i zabytkowych kamienic. Jednym z najbardziej znanych wieżowców jest Varso Tower, który początkowo miał osiągnąć wysokość 130 metrów. Obecnie jednak, po zmianach oraz zainstalowaniu iglicy jego wysokość osiągnęła 310 metrów. Tym samym przewyższa on Pałac Kultury i Nauki i stał się jednym z najwyższych budynków w Europie. Z informacji, jakie możemy wyszukać w sieci, na piętrach od 46. do 48. znajdować się będą restauracje z widokiem na Warszawę, a na górę prowadzić będą dwie przeszklone windy, które będą się poruszać z prędkością 8 metrów na sekundę. Budowa Varso Tower jeszcze trwa, ale już obecny widok zachęca. Mam nadzieję, że przy naszej kolejnej wizycie będziemy już mogli wjechać na szczyt i podziwiać miasto z góry.

Pałac Kultury i Nauki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli w mieście. Jednocześnie jest najbardziej reprezentatywny. Warto wybrać się na spacer w jego okolicach również wieczorem. Wszechobecne oświetlenie sprawia, że wygląda jeszcze piękniej.

Dla tych, co kochają zakupy, obowiązkowym punktem zwiedzania są Złote Tarasy. Położone są tuż obok Dworca Centralnego. Tym, co je wyróżnia jest architektura i to jak zostały wpasowane w budowle je otaczające. Najbardziej charakterystyczny jest dach galerii – szklany nawiązujący do motywów drzewa. Wygląda to spektakularnie.

Plac Zbawiciela

Miejscem, które warto zobaczyć jest też Plac Zbawiciela. To gwiaździsty plac przecinający ulicę Marszałkowską i Mokotowską. Tym, co zwraca uwagę jest jego architektura i neonowe napisy nawiązujące do dawnych czasów. Zabudowa placu została zniszczona w trakcie drugiej wojny światowej z wyjątkiem trzech kamienic

Stare Miasto i Stary Rynek

Stare Miasto w Warszawie to jego najstarsza dzielnica i zdecydowanie warta uwagi. Pełna pięknych kamienic z cudnymi płaskorzeźbami, zabytków, obiektów sakralnych, uroczych uliczek i historycznych placów. Co ciekawe, w latach 40-tych ubiegłego wieku popadło w ruinę w wyniku działań wojennych, a dziś odbudowane wpisane zostało na listę zabytków UNESCO. Wzniesione i odrestaurowane po wojnie niemal od zera, dziś zachwyca. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na spacer po jego uliczkach.

Głównym punktem jest oczywiście Stary Rynek. Podczas naszego pobytu, a było to w okresie świąt Bożego Narodzenia, był przepięknie oświetlony, a iluminacje świetlne pojawiające się na okalających go kamienicach były wprost przepiękne. Stary Rynek powstał na przełomie XIII i XIV wieku, tym samym należy do najstarszych placów w Warszawie.

Barbakan

To elementy warszawskich murów obronnych, które zostały wzniesione w XVI wieku. Jego budowie przyświecał jeden cel – miał zapewnić zwiększone bezpieczeństwo wjazdu do Starej Warszawy. Dziś to niezwykła atrakcja, która prowadzi nas do Starego Rynku. My byliśmy wieczorem i w dodatku w porze świątecznej, stąd też te piękne oświetlenie i niezwykły klimat. W sezonie letnim w Barbakanie mieści się wystawa poświęcona historii Starej Warszawy i jej murom obronnym.

Plac Zamkowy i Zamek Królewski

Kolejną atrakcją, która należy do jednych z najważniejszych w stolicy, jest Plac Zamkowy i mieszczący się tam Zamek Królewski. To miejsce tłumnie oblegane przez turystów i nawet, co nas zdziwiło, w zimie, gdy mróz utrudnia jakiekolwiek spacery. To tam znajdziemy kolumnę Zygmunta III Wazy, który zrujnowany podczas wojny został zrekonstruowany. Historia Zamku Królewskiego natomiast sięga XII wieku. To piękny, mimo swej prostoty, obiekt. Otaczają go zachwycające ogrody, wyróżnia go piękny dziedziniec. Niestety podczas naszej wizyty zwiedzanie było zawieszone, ale mam nadzieję, że to nadrobimy podczas naszej kolejnej wizyty.

To kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć za dnia i wieczorem. Oświetlenie jest przepiękne i nadaje całości niezwykły klimat. Do tego te iluminacje świetlne odbijające się na fasadzie zamku były wprost cudowne.

Krakowskie przedmieście

Gdy już będziemy w okolicach Zamku Królewskiego kolejnym miejscem stworzonym wprost do spacerów jest Krakowskie Przedmieście z Traktem Królewskim. To jedno z najbardziej popularnych miejsc w mieście. To tutaj zlokalizowany jest Pałac Prezydencki, pilnie strzeżony przez ochronę. Niestety podczas naszej wizyty był tak ogrodzony, że nie sposób było zrobić zdjęcia. Krakowskie Przedmieście jest też pełne pięknych kamienic i pomników. Wokół niego zlokalizowanych jest też wiele restauracji i kawiarni. Cała ulica wpisana jest do rejestru zabytków. 

To właśnie na Przedmieściu Krakowskim znajduje się Hotel Raffles Europejski Warsaw, który niegdyś był najbardziej ekskluzywnym hotelem w całej Europie. Dziś również zachwyca i faktycznie sprawia wrażenie hotelu na skalę światową. Jeden nocleg w tym hotelu to koszt ponad tysiąca złotych.

U zwieńczenia ulicy Krakowskie Przedmieście, tuż przy Placu Zamkowym, znajduje się przepiękny obiekt sakralny – to Kościół Akademicki św. Anny. Wielokrotnie przebudowywany jest mieszanką wielu stylów architektonicznych.

Na dziś to tyle, a w kolejnych wpisach pojawią się kolejne ciekawe miejsca i kolejna dawka zdjęć, które może zainspirują Was do wybrania Warszawy na kolejną podróż, nawet tą weekendową.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Julia Łukasik 24 marca 2021 - 08:41

Warszawa to miasto które albo się kocha albo nie lubi. Ja zaliczam się na szczęście do tych pierwszych. uwielbiam połączenie zabytków wiadomo w większości odbudowanych po wojnie i nowoczesności. Za to np dla mojej babci Warszawa ro nie to samo i nie podoba jej się, zawsze powtarza, że Warszawa z wieżowcami to nie to samo, wiadomo zależy od pokolenia. Pozdrawiam i śliczne zdjęcia:))

Odpowiedz
Emilia 24 marca 2021 - 15:27

Dziękujemy bardzo i zapraszamy na kolejne wpisy o Warszawie. Wiele ciekawych miejsc się pojawi

Odpowiedz

Odpowiedz