Warszawa – co warto zobaczyć

by Emilia

Dziś kolejny wpis o Warszawie i kolejna dawka zdjęć, które być może zachęcą Was do odwiedzenia naszej stolicy. W tym mieście nie da się nudzić, ma wiele do zaoferowania i zdecydowanie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można postawić na weekend, albo dłuższy pobyt. Atrakcji jest tak wiele, że za każdym razem będziemy czuli niedosyt.

Muzeum Fryderyka Chopina

W poprzednich postach pisaliśmy Wam o Bulwarach Wiślanych, które warto wybrać na niespieszny spacer. My byliśmy w grudniu, ale już sobie wyobrażam, jak tam musi być pięknie, gdy jest ciepło. Gdy po spacerze po Bulwarach Wiślańskich skierujecie swoje kroki ku centrum miasta, ulicą Tamka, to dojdziecie do Muzeum Fryderyka Chopina. To kolejne miejsce, które chcemy odwiedzić, a które niestety przez panującą pandemię było zamknięte. To muzeum poświęcone Fryderykowi Chopinowi, jego życiu i twórczości. Należy do Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W jego zbiorach można znaleźć wiele rękopisów twórcy, listów, a także innych osobistych pamiątek. W 1999 roku część tej zacnej kolekcji została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata, międzynarodowego projektu mającego na celu upamiętnienie dokumentów mających znaczenie historyczne lub cywilizacyjne. Z informacji praktycznych – bilet normalny to koszt 23 złote, można też kupić online

Ogród Saski

W drodze do ogrodu Saskiego mijamy piękne kamienice i obiekty sakralne wpisane w zwyczajne blokowiska.

Sam ogród musi robić ogromne wrażenie, gdy wszystko budzi się do życia, gdy zieleni jest pełno, a słońce grzeje z nieba. Dlatego też postanowiliśmy, że do Warszawy wrócimy, gdy tylko będzie ciepło. To wtedy można poznać uroki takich miejsc. Ogród ten położony jest niedaleko Krakowskiego Przedmieścia. Powstał w XVIII wieku na styl ogrodów francuskich. W XIX wieku natomiast, po jego dewastacji w wyniku działań powstania kościuszkowskiego, został przebudowany na ogród angielski. Znajdziemy tam wiele barokowych rzeźb, pomniki przyrody, cenne drzewostany, fontanny, czy też zegar słoneczny.

Grób Nieznanego Żołnierza

Na terenie Ogrodu Saskiego znajduje się również bardzo ważny dla nas pomnik – Grób Nieznanego Żołnierza, który powstał ku czci pamięci poległych w walce o niepodległość Polski. Przy tym grobie płonie wieczny znicz, a honorową wartę pełnią żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Pomnik ten położony jest na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, na którym znajduje się też Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej z 2010 roku.

W drodze na Krakowskie Przedmieście miniemy też pomnik Józefa Piłsudskiego.

Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście to część Traktu Królewskiego, czyli Drogi Królewskiej, wzdłuż której budowali sobie swoje rezydencje królowie Polski. Trakt ten łączy Zamek Królewski z Pałacem króla Jana III Sobieskiego. To na tej ulicy znajdziemy Pałac Prezydencki, spektakularny Hotel Bristol, Pałac Staszica, czy też Kościół św. Krzyża oraz Kościół akademicki św. Anny. To zdecydowanie obowiązkowy punkt zwiedzania Warszawy. Idealne miejsce na spacer.

Ulica Miodowa

Kolejną ulicą wartą zobaczenia jest ulica Miodowa. Od Zamku Królewskiego dzieli ją zaledwie kilka minut spacerem. To jedna z najstarszych ulic miasta. Powstało przy niej wiele pałaców, których w pewnym momencie było aż trzynaście. Do dziś zachowanych jest wiele kamienic i dawnych pałaców. Ich architektura zachwyca, dlatego warto poświęcić trochę czasu na spacer tą ulicą.

Katedra Polowa Wojska Polskiego

Gdy dojdziecie do skrzyżowania ulicy Miodowej i Długiej, to dojdziecie do Katedry Polowej Wojska Polskiego. To kościół garnizonowy, który powstał w miejscu małego drewnianego kościółka wybudowanego przez króla Władysława IV. W czasie drugiej wojny światowej działał tu szpital powstańczy, który został zbombardowany przez Niemców 20 sierpnia 1944 roku. Po wojnie kościół został odbudowany, a jego ostatnia przebudowa i modernizacja miała miejsce w latach 2008 – 2014. Obiekt bardzo imponujący i zachwycający swą architekturą.

Pomnik Powstania Warszawskiego

Nieopodal Katedry Polowej Wojska Polskiego znajduje się monumentalny pomnik Powstania Warszawskiego. Jego odsłonięcie miało miejsce 1 sierpnia 1989 roku, a powstał ku czci bohaterów powstania warszawskiego. To właśnie to miejsce było tłem historycznych wydarzeń. Nieopodal znajduje się węzeł kanałowy, którym powstańcy ewakuowali się ze Starego Miasta Warszawy do Śródmieścia.

Sąd Najwyższy

Pomnik Powstania Warszawskiego położony jest na tle gmachu Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej. To w tym miejscu mieści się właśnie Sąd Najwyższy, ale także Sąd Apelacyjny i Instytut Pamięci Narodowej. Na całą fasadę budynku składa się 76 kolumn, na których zostały uwiecznione 86 sentencji prawniczych w języku polskim i łacińskim. U ich zwieńczenia znajduje się motyw wagi, która jest symbolem Temidy – bogini sprawiedliwości.

Pałac Krasińskich

Tuż naprzeciwko Sądu Najwyższego znajduje się Pałac Krasińskich. To barokowy pałac, który nazywany jest też Pałacem Rzeczypospolitej Polskiej. Powstał końcem XVII wieku. Obecnie mieści się tam siedziba zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej, gdzie swoje miejsce ma wiele cennych rękopisów i starych druków. Na co dzień nie jest udostępniony do zwiedzania, ale czasem są organizowane wystawy, czy wycieczki z przewodnikiem.

Poniżej zostawiamy Wam linki do poprzednich wpisów o Warszawie:
WARSZAWA – CO WARTO ZOBACZYĆ
WARSZAWA – CO WARTO ZOBACZYĆ (CZĘŚĆ DRUGA)
WARSZAWA – CO WARTO ZOBACZYĆ (CZĘŚĆ TRZECIA)


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz