Twierdza Kłodzko – największa atrakcja ziemi kłodzkiej

by Emilia

Kłodzko to niewielkie miasto o bogatej historii położone w województwie dolnośląskim u podnóża gór Bardzkich. To świetna baza wypadowa do zwiedzania okolic, spacerów po górach, odkrywania podziemnych tras turystycznych. W niedalekiej odległości od Kłodzka znajdują się też takie miasta warte zobaczenia, jak Polanica Zdrój, Lądek Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, czy też Złoty Stok. Dziś pokażemy Wam trochę Kłodzka i jego największą atrakcję, która przyciąga tłumy turystów – Twierdzę Kłodzko. To idealne miejsce na weekendową wycieczkę.

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko to jeden z największych obiektów warownych z przełomu XVII i XVIII wieku. Jej powierzchnia to blisko 30 hektarów, a składa się na nią twierdza główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie i umocnienia polowe. Twierdza ma bardzo bogatą historię, związane są z nią też legendy i mity. Od 1960 roku jest uznana za zabytek i udostępniona dla zwiedzających. Z informacji praktycznych pod twierdzą bez problemu znajdziecie płatne parkingi. Tras i opcji zwiedzania jest bardzo dużo. Można zwiedzać z przewodnikiem lub bez. Wszystkie opcje zwiedzania i ceny biletów najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie twierdzy.

Zwiedzanie głównej trasy obejmującej górną część twierdzy jest bardzo atrakcyjne. Możemy tam poznać warsztaty forteczne, w których stacjonowali żołnierze, a także wiele przedmiotów codziennego użytku z czasów wojennych. To właśnie w twierdzy odbywają się rekonstrukcje bitew z czasów wojen napoleońskich. W 1970 roku nakręcono tu też część zdjęć do jednego z odcinków serialu Czterej pancerni i pies.

Najlepszy widok na Kłodzko i okolice jest z bastionów, które górują nad miastem. Punktów widokowych jest wiele i zdecydowanie warto jest się tu zatrzymać na chwilę.

Dla chętnych są też udostępnione podziemne trasy zwiedzania. Ta część obiektu jest udostępniona wyłącznie z przewodnikiem. Trzeba pamiętać, że nawet latem warto mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania, bowiem temperatura tam panująca to około 8-10 stopni. Nie jest to też trasa polecana dla osób z klaustrofobią, bowiem wysokość w niektórych miejscach dochodzi jedynie do 90 cm.

Stare Miasto

Gdy skończymy zwiedzanie Twierdzy Kłodzko wystarczy, że skierujemy swoje kroki ku jednej z okolicznych uliczek. Stare miasto to najstarsza część Kłodzka. Przepełnione jest wieloma klimatycznymi miejscami z pięknymi bardzo dobrze zachowanymi kamienicami. Panuje tu spokój i harmonia.

Rynek w Kłodzku – plac Bolesława Chrobrego

To średniowieczny plac targowy, który cechuje duża różnica poziomów. Znajdziemy tam przepiękną fontannę tuż naprzeciwko wejścia do ratuszu, studnię miejską, pręgierz, czy też kolumnę wotywną Najświętszej Marii Panny, która upamiętnia dwa tragiczne zdarzenia, które dotknęły miasto (pożar w 1676 roku i epidemię dżumy w 1680 roku).

Ratusz w Kłodzku

Najbardziej reprezentatywną budowlą w Rynku jest oczywiście budynek Ratuszu. Charakteryzuje go różnorodność stylów architektonicznych. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku. Do dziś najstarszą zachowaną częścią jest średniowieczna wieża, w której mieści się renesansowa galeria. Ratusz zdobi też zegar podtrzymywany przez rzeźbę lwa nawiązującego do herbu miasta, który notabene ma związek Kłodzka z Czechami.

Most Gotycki na Młynówce

Zaledwie kilka kroków od Rynku dzieli nas od kolejnej pięknej atrakcji miasta, a mianowicie od Mostu Gotyckiego na Młynówce. Patrząc na niego można mieć skojarzenia z mostem Karola w Pradze, tylko w mniejszej wersji. Nazywany jest też mostem Wita Stwosza, od pobliskiej ulicy, a także mostem św. Jana od św. Jana Nepomucena, którego rzeźba znajduje się na moście. To jedna z kilku barokowych rzeźb jakie znajdziemy na tym moście.

Ulica Armii Krajowej – deptak

Ulica Armii Krajowej to jedna z odnóg Rynku. To deptak z uroczymi kamienicami i knajpami. Warto się zatem tamtędy przespacerować.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku

Skręcając w ulicę Kościelną dojdziemy do placu kościelnego, na którym znajduje się Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodzku. To najważniejsza budowla sakralna w Kłodzku, która swą neogotycką architekturą silnie nawiązuje do kościołów w Pradze. Kościół ten otoczony był kiedyś murem cmentarnym. Dziś została po nim jedynie czarna brama.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Argentum Event Wyjazdy 8 listopada 2021 - 13:38

Kłodzko i miejscowa twierdza to bardzo wdzięczne okolice na organizację wszelkiego rodzaju wyjazdów integracyjnych. Sama twierdza i okolice świetnie sprawdzają się przy grach terenowych 🙂

Odpowiedz
Juniora 9 listopada 2021 - 11:46

Ogólnie rzecz biorąc Kłodzko bardzo mi się podoba. Twierdza jest faktycznie ogromna, robi wrażenie.

Odpowiedz

Odpowiedz