Polska Travels

Toruń – co zwiedzić (część I)

6 kwietnia 2019

Toruń – miasto Mikołaja Kopernika i pierników. To są zazwyczaj pierwsze skojarzenia, jeśli chodzi o Toruń i bardzo trafne, bowiem na każdym kroku się z nimi spotkamy. To miasto przepełnione historią, to miasto z duszą, pełne niespodzianek, warto się więc tam udać chociażby na weekend. Z uwagi na mnóstwo pięknych zdjęć, którymi chcemy się z Wami podzielić zwiedzanie Torunia podzieliliśmy na dwa wpisy. Zatem zapraszamy na część pierwszą.

Gdzie nocować?

Biorąc pod uwagę, że większość miejsc wartych zobaczenia umiejscowionych jest w centrum, warto tam właśnie rozejrzeć się za noclegami. My standardowo noclegu szukaliśmy na booking.com. Nasz wybór padł na Hotel Spichrz, który znajduje się w sąsiedztwie gotyckich murów obronnych Starego Miasta. Byliśmy zadowoleni, to mało powiedziane, jeśli chodzi o ten hotel. Klimatycznie urządzone pokoje, nowoczesność, która miesza się z tradycją i starą zabytkową architekturą spichrza. Sam spacer po hotelu to przyjemność. Do tego najpyszniejsze śniadania, jakie mieliśmy okazję jeść, jeśli chodzi o polskie hotele. Ogrom wyrobów własnej produkcji, od jogurtów, po sery, wędliny i wiele, wiele innych, a także mnóstwo specjałów przyrządzanych na miejscu. Na plus zasługują też obsługa na najwyższym poziomie oraz prywatny parking. Jeśli wrócimy do Torunia to zatrzymamy się wyłącznie w tym miejscu. Hotel Spichrz to także idealna baza wypadowa do zwiedzania miasta, więc z całego serca możemy Wam go polecić.

Co zobaczyć w Toruniu?

Zatrzymując się w tym miejscu bez problemu możemy dojść do większości zabytków bez potrzeby poruszania się samochodem, czy autobusem. Główny deptak w Toruniu, a mianowicie ulica Szeroka znajduje się w odległości około 200 metrów od hotelu i tam najlepiej zacząć zwiedzanie. W wielu miejscach w centrum spotkamy mapy z zaznaczonymi atrakcjami, które warto zobaczyć, więc nie trzeba mieć nawet planu. Po prostu idziemy przed siebie i to w zwiedzaniu najbardziej uwielbiam.

Mury miejskie Starego Miasta

Zwiedzanie Torunia to przede wszystkim spacery wzdłuż murów całego Starego Miasta, które zachowane są w najlepszym stanie w okolicach Krzywej Wieży. Duże wrażenie robią też baszty i bramy, między innymi Klasztorna, Żeglarska, Mostowa.

Rynek Staromiejski

To oczywiście numer jeden i pozycja obowiązkowa zwiedzania. To tam znajdziemy pomnik Mikołaja Kopernika – „serce” Torunia oraz ratusz, na który warto się wspiąć po niezliczonych schodach, żeby podziwiać to miasto z góry.

Piesek Filuś i Osiołek – pręgierz dla żołnierzy toruńskich

W okolicach rynku możemy spotkać też pieska Filusia – rzeźbę, która nawiązuje do Zbigniewa Lengrena, autora serii komiksowej ukazującej historię Profesora Filutka, którego nieodłącznym przyjacielem był piesek Filuś. Spacerując tak w okolicach rynku na pewno natkniemy się też na rzeźbę Osła, który nawiązuje do stosowanych w przeszłości kar za przewinienia dla żołnierzy toruńskich sił zbrojnych.

Ogród zoobotaniczny

Jeśli mamy trochę więcej czasu warto wybrać się też na spacer po ogrodzie zoobotanicznym. Znajduje się on praktycznie w centrum miasta, w odległości około 500 metrów od toruńskiej Starówki. Zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię jak na takie ogrody, bo niecałe 4 hektary. Jednak przepełniony jest pięknymi gatunkami drzew, krzewów. Możemy zobaczyć tam około 50 gatunków zwierząt, a także zabytkowy dworek z XVIII wieku.

To na razie tyle, a w kolejnym wpisie o Toruniu dalsza część zdjęć i opisów miejsc, do których warto zajrzeć. Zapraszamy.

Dołącz do nas już dziś, Subskrybuj bloga na messengerze

4 komentarze

 • Reply
  Karolina Nowak
  7 kwietnia 2019 at 18:29

  Ok, muszę kiedyś zwiedzieć to miasto. Nie tylko dla pierniczków, choć ne ukrywam, że właśnie to byłoby moją główną motywacją…. ;D

  • Reply
   Emilia
   7 kwietnia 2019 at 19:54

   Szczerze polecamy, a niedługo druga część wpisu o Toruniu z kolejną porcją pięknych zdjęć, więc może się zachęcisz jeszcze bardziej… Pozdrawiamy

 • Reply
  Anna
  19 kwietnia 2019 at 17:03

  Bardzo chcialabym wybrać się kiedyś do Torunia. W okolicach Torunia byłam juz kilka razy ( głównie przy okazji podrózy nad morze) jednak w zasadzie nigdy nie miałam okazji odwiedzić samego Torunia. A miasto wydaje się być przepiękne! Uwielbiam takie sredniowieczne klimaty. W tym roku mam nadzieję, że uda mi się pojechac tam na kilka dni. W mieście tym przez jakis czas mieszkała moja dobra koleżanka oraz bardzo dobrze wspomina ten pobyt. Miasto jej się podobało oraz odpowiadała jej panująca w nim atmosfera.

  Dziękuję również za namiary na hotel. Staram się zawsze dobrze dobierać miejsce noclegu bo od tego zależy moja wygoda na wycieczce.

  • Reply
   Emilia
   19 kwietnia 2019 at 20:57

   Jeśli lubisz średniowieczne klimaty to Toruń jest miastem dla Ciebie, więc nie ma na co czekać. Hotel, o którym wspominamy znajduje się w idealnym miejscu jeśli chodzi o bazę wypadową do zwiedzania, więc zachęcamy z całego serca.

Dodaj komentarz