Stara Kopalnia Wałbrzych

by Emilia

Wałbrzych – miasto położone w południowej części Dolnego Śląska. Słynie przede wszystkim z wydobycia węgla kamiennego. To tam znajdowały się kopalnie z przeszło 500-letnią historią, to tam wydobyto prawie 2 miliardy ton węgla. Dziś już ich nie ma. Przez wiele czasu pozostałości po nich straszyły. Dziś na terenie jednej z nich mamy przepiękne muzeum, które udostępnione jest do zwiedzania.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Jeśli będziecie w okolicy Wałbrzycha to zajrzyjcie tam koniecznie. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Wałbrzych to dziś jedna z największych atrakcji poprzemysłowych w Polsce. Znajduje się na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Julia”. To unikalny zespół budowli górniczych, który stanowi część Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Rewitalizacja tego miejsca zakończyła się w 2014 roku. To w sumie 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych.

Całe otoczenie muzeum i kopalni jest bardzo nowocześnie zaaranżowane, przy jednoczesnym zachowaniu odrestaurowanych starych sprzętów, maszyn, urządzeń, czy też wagonów do przewożenia węgla. Wszystko to wygląda bardzo klimatycznie. Na miejscu dostępny jest też bezpłatny parking.

Tak jak we Wrocławiu mamy krasnale, tak w Wałbrzychu w Starej Kopalni znajdziemy tuż przed wejściem do Muzeum małych górników.

Galeria Sztuki Współczesnej

Na całe centrum składa się m. in. Galeria Sztuki Współczesnej. To miejsce, które możemy zwiedzać za darmo, jeśli chodzi o wystawy stałe. Możemy tam podziwiać malarstwo, ceramikę, fotografie, grafiki, czy też rzeźby artystów o zasięgu zarówno lokalnym, jak i ogólnopolskim. Organizowanych jest też wiele wystaw czasowych, a także wernisaży.

Kawiarnia Sztygarówka

W głównym budynku, w którym możemy nabyć bilety wstępu, znajduje się również Kawiarnia Sztygarówka. Charakteryzuje się surowym wystrojem, a nazwa nawiązuje do tego, że właśnie w tym miejscu znajdowały się niegdyś biura sztygarów. Na pierwszym piętrze znajdują się również miejsca noclegowe

Muzeum Przemysłu i Techniki

Zdecydowanie największą atrakcją jest oczywiście Muzeum Przemysłu i Techniki. To największy zespół górniczych budowli i maszyn z XIX i XX wieku. Możemy tam zwiedzać takie obiekty jak: łaźnia, kotłownie, lampownie, warsztaty mechaniczne, nadszybia, czy też maszyny wyciągowe. Informacje o biletach wstępu znajdziecie na oficjalnej stronie Kopalni.

Ekspozycja stała w Muzeum

Bardzo ciekawym elementem zwiedzania są wszelkie eksponaty związane z górnictwem. Pokazane zostały dawne mapy, urządzenia i przedmioty wykorzystywane przez górników, a związane z ich codzienną pracą, codzienne stroje, a także odświętne mundury. Wszystko to okraszone jest ciekawymi historiami opowiadanymi przez przewodnika. Zwiedzanie bowiem odbywa się z przewodnikiem. Są to górnicy pracujący w tej kopalni, więc idealnie potrafią oddać klimat tam panujący.

Podziemna trasa turystyczna

W ramach zwiedzania jest też podziemna trasa turystyczna. To tam znajdują się narzędzia i urządzenia wykorzystywane w pracy pod ziemią. Zwiedzanie tego miejsca zajmuje około 20 minut, więc warto zadbać o jakieś cieplejsze okrycie, bo temperatura tam nie przekracza 10 stopni.

Wieża widokowa

Bilet wstępu obejmuje również wjazd na wieżę widokową, skąd możemy podziwiać okolicę i z góry popatrzeć na cały obiekt zabytkowych kopalni węgla.

Na koniec zostawiamy Wam jeszcze kilka ujęć z lotu ptaka.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz