Spacer po Santo Domingo – czyli co warto zobaczyć na Dominikanie

by Emilia

Dominikana to idealny kierunek na wakacyjne wojaże. Zwłaszcza gdy pragniemy wylegiwać się na przepięknych plażach wypełnionych białym piaskiem w palącym z nieba słońcu. To idealne miejsce, gdy chcemy kąpać się w morzu o idealnym odcieniu błękitu i gdy chcemy odpoczywać w cieniu palm. Pozostają jedynie uniki przed spadającymi z tych palm kokosami, ale to chyba mały koszt tego całego szczęścia. To w wielkim skrócie opis wakacji na Dominikanie. Jednak gdy chcecie zobaczyć coś więcej, poznać kulturę tego miejsca, warto wybrać się na wycieczkę do stolicy tego kraju – do Santo Domingo.

Santo Domingo to stolica Dominikany i jej największe miasto. Zabytki i ciekawe miejsca, które zdecydowanie warto zwiedzić opisaliśmy Wam w tym wpisie. Dziś zabieramy Was na krótki spacer po tym mieście i chcielibyśmy Wam pokazać jak ono wygląda naprawdę. Według nas to obowiązkowy element zwiedzania. Po pierwsze warto zobaczyć wszystkie obowiązkowe, polecane przez Google punkty, ale też warto przejść się tam, gdzie nikt tego nie poleca, zobaczyć jak naprawdę wygląda życie Dominikańczyków.

Kolorowe domki w Santo Domingo

Pierwsze co zwraca naszą uwagę, to kolorowe fasady budynków, a właściwie parterowych, ewentualnie jednopiętrowych domków. Wygląda to fenomenalnie. Niektóre są tak zniszczone, że aż żal patrzeć, ale wszystkie są kolorowe. Fantazja Dominikańczyków nie zna tu chyba granic. Niemniej jednak praktycznie w każdej wiosce, miejscowości, czy mieście, bez względu na poziom bogactwa, kolory będą nas zachwycać w każdym miejscu. To wszystko tylko potęguje uśmiechy na naszych twarzach i to szczęście, które odczuwamy będąc tu tak po prostu.

Targ w Santo Domingo

Oczywistym jest, że obowiązkowym punktem zwiedzania stolicy jest jej centrum, stare miasto, czy też bardziej popularne określenie – Zona Colonial. Jeśli chodzi o konkretne miejsca i typowe atrakcje to polecamy Wam ten wpis o Santo Domingo. Dziś polecamy Wam na przykład targ miejski, który przypominał nam nieco naszą świdnicką giełdę staroci. To miejsce, w którym możemy nabyć wiele zabytkowych i starych rzeczy, o większej, bądź też mniejszej wartości historycznej. Któż to wie. Niemniej jednak miejsce jest ciekawe.

Hiszpańskie akcenty na Dominikanie

Spacerując po kolejnych uliczkach Santo Domingo i innych większych miast Dominikany możemy napotkać hiszpańskie wpływy. Nie powinno nas to dziwić, bowiem Dominikana przez dłuższy czas stanowiła hiszpańską kolonię. Podczas naszego ostatniego pobytu w Andaluzji, w Hiszpanii, spotkaliśmy się z przepięknymi tabliczkami ulic i numerów domów, które są ozdobione pięknymi obrazkami. Tutaj też możemy takie tabliczki spotkać.

Promenada w Santo Domingo

Gdy chcecie poczuć ten nadmorski klimat w stolicy, poczuć tą bryzę morskiego powietrza i podziwiać ten błękit morza, to koniecznie poświęćcie trochę czasu na spacer wzdłuż morza promenadą spacerową. Co ciekawe, po drodze, możecie spotkać wiele ciekawych atrakcji i budowli. Jednak, co najważniejsze, gdy będziecie tak spacerować, Dominikańczycy będą się z Wami witać tak po prostu, z uśmiechem na twarzy. To ich słynne „Hola” (czyt. Ola) i ten uśmiech potrafi zrobić dzień.

Gdy będziecie spacerować kolejnymi uliczkami starego miasta, czy też wzdłuż promenady, czy nawet bocznymi uliczkami, to wielokrotnie spotkacie się z lokalną sztuką Dominikańczyków. To takie must have wśród pamiątek z tego miejsca. Chociaż uważamy, że jest to oczywiście kwestia gustu. Wszystkie te obrazy zwracają uwagę, owszem. Są kolorowe i oryginalne, ale to chyba tyle. Niemniej jednak to jedna z atrakcji Dominikany. Takie obrazy spotkamy nawet w pięciogwiazdkowych hotelach. Sztuka to oczywiście kwestia gustu, zatem pozostawiamy to Waszej ocenie.

Na Dominikanie nie brakuje też typowo instagramowych miejsc. Jak wiadomo, mamy takie czasy, że wszystko relacjonujemy w Internecie. Wrzucamy posty, relacje, filmiki i chcemy, żeby nasze zdjęcia miały jak najpiękniejsze otoczenie. Tu takich miejsc nie brakuje. Zobaczcie z resztą sami.

Spacerując po Santo Domingo, zwłaszcza po historycznym centrum, czyli Zona Colonial, uwagę zwraca architektura. Przepiękne zabytkowe kamienice przyciągają wzrok. Wielokrotnie też wpasowane są pomiędzy nie te bardziej nowoczesne. Na niektórych widać upływ czasu, tynk z elewacji odpada, ale każda ma swój urok. Wielokrotnie spotkamy się z kolorowymi okiennicami, czy drzwiami. Nie ma się co dziwić, w końcu Dominikańczycy uwielbiają żywe kolory.

Przechadzając się tak kolejnymi uliczkami Zona Colonial w Santo Domingo i tak naprawdę w wielu miejscach Dominikany, zobaczycie jak mieszkańcy żyją. Spokój, beztroska, głośna muzyka, uśmiech na twarzy i to pozytywne podejście do życia. Poza tym nikt za niczym nie goni, nikt się nie spieszy. Dominikańczycy po prostu żyją i z tego życia korzystają.

Parque Mirador del Sur

Jeśli znudzi się Wam spacerowanie po starym mieście, to wybierzcie się do jednego z większych parków w mieście – Parque Mirador del Sur. To długi pas zieleni zlokalizowany równolegle do nadbrzeża. To tam znajdziecie wiele ścieżek spacerowych, wiele egzotycznych roślin, placów zabaw. To w tym miejscu organizowanych jest też wiele imprez plenerowych. Warto zatem zostawić auto przy jednej z pobliskich uliczek (oczywiście bezpłatnie) i przespacerować się wśród zieleni.

Polecam Wam też nasze poprzednie wpisy o Dominikanie. Może zachęcą Was do wybrania jej jako swojego kierunku kolejnej podróży.
DOMINIKANA – CZY WARTO JECHAĆ
DOMINIKANA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
DOMINIKANA – CO WARTO KUPIĆ
DOMINIKANA – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ
GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ NA DOMINIKANIE (CZĘŚĆ DRUGA)
BAYAHIBE I DOMINICUS – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
LA ROMANA – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
SANTO DOMINGO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz