Santo Domingo – czyli co warto zobaczyć na Dominikanie

by Emilia

Szukając informacji o Dominikanie pierwsze co znajdziemy to sformułowania – rajska wyspa, przepiękne plaże, biały piasek, szczęśliwi ludzie, turkusowe morze, raj na ziemi… i jest w tym dużo prawdy. Jednak nie samymi plażami człowiek na wakacjach żyje. Przynajmniej nie my. Uwielbiamy wylegiwanie się w tym palącym z nieba słońcu, ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zwiedzili tego, co ma nam do zaoferowania dane miejsce. Dlatego też wybraliśmy się do Santo Domingo, które Wam bardzo polecamy.

Podejść do tego miasta mieliśmy dwa. Za pierwszym razem po naszym krótkim spacerze i cudownej kawie w lokalnej knajpce złapał nas tak potężny deszcz, że nie zostało nam nic innego, jak dreptanie w tym deszczu do samochodu, a potem powrót do hotelu w strugach deszczu, tak zasłaniających drogę, że pomyliliśmy trasę. Coż… taki klimat. Pora deszczowa na Dominikanie jest od maja do grudnia.  My byliśmy w kwietniu i tylko raz była taka ulewa, właśnie podczas naszego pierwszego pobytu w Santo Domingo.

Wracając do zwiedzania – Santo Domingo to jedno z największych miast w kraju i jego stolica. Nie można go pominąć planując zwiedzanie. My byliśmy zauroczeni. Dziś zatem wpis o największych atrakcjach tego miasta, których nie można pominąć. Koniecznie zaznaczcie sobie je na swojej mapie zwiedzania, a nie zawiedziecie się.

Faro a Colon

Jedną z najważniejszych atrakcji w Santo Domingo jest Mauzoleum Krzysztofa Kolumba, czyli Faro a Colon – latarnia Kolumba. To tak naprawdę betonowy monument, w którym podobno spoczywają szczątki Krzysztofa Kolumba. Podobno, bo teorii jest wiele. Budowla ta ma kształt leżącego krzyża o długości około 240 metrów i szerokości około 60 metrów. Jego wybudowanie pochłonęło około 100 milionów dolarów, a powstał z okazji pięćsetnej rocznicy przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki.

Zwiedzanie jest dostępne od godziny 9 do 17, jednak podczas naszego pobytu, z uwagi na panującą pandemię, nie było możliwości zwiedzania wnętrz. Pomimo tego udało się nam zajrzeć chociaż na chwilkę do wnętrz, a wszystko dzięki uprzejmości ochroniarzy. Ujmując najprościej jak się tylko da, poprosiłam o możliwość skorzystania z toalety i po drodze udało mi się uwiecznić takie piękne kadry. Aż żałuję, że nie mogliśmy zwiedzić tego miejsca w całości.

Tuż przed głównym wejściem znajduje się papamobile, którym poruszał się Jan Paweł II podczas swojej wizyty na Dominikanie.

Alcázar de Colón

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest Alcázar de Colón. To muzeum zbudowane przez syna Krzysztofa Kolumba, które było jednocześnie jego miejscem zamieszkania. To pałac, którego architektura utrzymana jest w stylu gotycko-mauretańskim. Niedaleko obok tego muzeum znajduje się publiczny darmowy parking, na którym bez problemu możemy zostawić auto i tak naprawdę od tego miejsca zacząć zwiedzanie miasta.

Plaza de España

Museum Alcázar de Colón znajduje się przy jednym z głównych placów w mieście, przy Plaza de España. To tam organizowanych jest wiele imprez muzycznych, to tutaj się spotykają mieszkańcy, to tu znajduje się wiele knajpek, restauracji i kawiarni. Miejsce bardzo piękne, tym bardziej, że otoczone starożytnymi murami, które tylko nadają mu klimatu starego miasta, który uwielbiamy. Z ciekawostek to właśnie na tym placu wiele osób realizuje sobie sesje zdjęciowe, czy to na bloga, czy na Instagram. Czasem to są ekipy kilkuosobowe. Wielokrotnie możemy też spotkać influencerów ubranych bardzo osobliwie… mężczyzna cały w różu, albo dziewczyna w eleganckiej sukni – to tam codzienność.

Museum of the Royal Houses

To pałac królewski, który został wybudowany w XVI wieku. Był wówczas siedzibą hiszpańskiej administracji w Ameryce. Dziś mieści się tam muzeum,  w którym możemy podziwiać wiele eksponatów z tamtych czasów ukazujących codzienne życie rodzinne mieszkańców, a także wiele dzieł sztuki, makiety statków, czy dawne mapy. Kultura karaibska w jednym budynku.

Parque Colón

W centrum Starego Miasta znajduje się przeuroczy duży plac – Parque Colón. To kolejne, po Plaza de España, miejsce spotkań mieszkańców. Tu również organizowanych jest wiele imprez. Znajdziemy tam dużo ławek, również w miejscach zacienionych drzewami – miejsca wprost stworzone do chwilowego odpoczynku od palącego z nieba słońca. Całe mnóstwo knajpek i kawiarni tylko zachęca do odwiedzin. A lokalni muzycy, grający typową kubańską muzykę umilają wszystkim czas. To kulturalna wizytówka Starego Miasta, czyli Zona Colonial.

W centralnej części placu znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba.

Nuestra Señora de la Encarnación

Tuż przy Parque Colón znajduje się Nuestra Señora de la Encarnación, czyli katedra Najświętszej Marii Panny. To nasjatarszy kościół Ameryki. Jego otwarcie miało miejsce na początku XVI wieku. Jeśli chodzi o architekturę to nawiązuje do stylu gotyckiego i renesansowego. Na uwagę zwraca 14 kapliczek, w których możemy znaleźć wiele witraży i fresków.

Catedral Santa Bárbara

Kolejnym obiektem sakralnym godnym uwagi jest Catedral Santa Bárbara. To katedra poświęcona Świętej Barbarze, a wzniesiona została przez pierwszych, przybyłych na wyspę, afrykańskich niewolników.

Polecam Wam nasze poprzednie wpisy o Dominikanie. Może zachęcą Was do wybrania jej jako swojego kierunku kolejnej podróży.
DOMINIKANA – CZY WARTO JECHAĆ
DOMINIKANA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
DOMINIKANA – CO WARTO KUPIĆ
DOMINIKANA – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ
GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ NA DOMINIKANIE (CZĘŚĆ DRUGA)
BAYAHIBE I DOMINICUS – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
LA ROMANA – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz