Saksonia – co warto zobaczyć? (część druga)

by Emilia

Saksonia, z racji położenia tuż przy granicy z Polską, jest atrakcyjnym miejscem na wycieczki, czy to jednodniowe, czy kilkudniowe. A ma do zaoferowania tak dużo, że można by tu spędzić nawet dwa tygodnie i nie wiem, czy udałoby się wszystko zobaczyć. Saksonia to region przepełniony przepięknymi zamkami, zabytkami, ogrodami, z mnóstwem winnic i malowniczych krajobrazów. Ten rejon jest też stworzony do wycieczek rowerowych. To kraina bardzo urozmaicona pod względem przyrodniczym, jak też i kulturowym. Dziś zatem nasze kolejne propozycje tego, co warto zwiedzić.

Zamek Kriebstein

To średniowieczny rycerski zamek, który położony jest nad rzeką Zschopau niedaleko miejscowości Waldheim, pomiędzy Dreznem a Lipskiem. Wygląda jakby wyrastał ze skał, otoczony rzeką sprawia wrażenie niedostępnego. Jego historia to przeszło 600 lat. We wnętrzu czeka na nas muzeum, a także możliwość zwiedzania części mieszkalnej, która jest w pełni umeblowana. Znajdziemy tam też kaplicę zamkową i gospodę. Bilet wstępu to 6 euro za osobę. Obecnie jest oczywiście ze względu na panującą pandemię zamknięty, ale z informacji na oficjalnej stronie wynika, że na chwilę obecną planowany termin otwarcia przypada na połowę marca. Zwiedzanie możliwe jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 16.

Ogród barokowy Großsedlitz

W odległości około 80 kilometrów od Zamku Kriebstein i około 30 kilometrów od Drezna znajduje się Barokowy Ogród, czyli Barockgarten Großsedlitz (Parkstraße 85, 01809 Heidenau). To jeden z piękniejszych ogrodów, które widzieliśmy. Przed nim znajduje się bezpłatny parking, a wstęp kosztuje 5 euro za osobę. Ogrody te są ogromne, warto więc zapewnić sobie trochę czasu na ich zwiedzanie. 

Historia tego ogrodu sięga początków XVIII wieku. Zajmuje obszar 12 hektarów i jest przepełniony piękną roślinnością. Dużo tu drzewek pomarańczowych, jest też oranżeria, z której każdego roku na wiosnę jest wystawianych na teren ogrodu około 400 donic z kwiatami. Liczne fontanny, symetryczne ścieżki, mnóstwo schodów i przepiękna architektura otaczających ogród budynków – to wszystko możecie tam zobaczyć. Z resztą nie ma się tu co rozpisywać. To jedne z piękniejszych miejsc, które jest zdecydowanie warte zobaczenia i pokuszę się o stwierdzenie, że nawet zdjęcia nie oddają jego uroku.

Nieodłączną częścią barokowych ogrodów są piaskowe rzeźby, które porozstawiane są w konkretnych miejscach ogrodu, w zależności od ich tematyki. Są tu mitologiczne pary miłosne, figury „cztery pory roku”, „cztery kontynenty”, czy też „cztery żywioły”. W sumie jest ich ponad sześćdziesiąt.

Pirna

Gdy, zachłyśnięci pięknem barokowych ogrodów, zachcecie zobaczyć coś równie pięknego, to w odległości około 5 kilometrów znajduje się niewielka miejscowość Pirna. Jej powierzchnia to nieco ponad 50 km2. Zamieszkuje ją niespełna 40 tysięcy mieszkańców. To niezwykle spokojne, klimatyczne i przytulne miasteczko. Jego sercem jest oczywiście rynek z ratuszem, fontanną Pirnaer Brunnen i przepięknymi kamienicami.

Warto przespacerować się po uliczkach starego miasta. Kolorowe kamienice, jakie spotkacie, są wprost cudowne. Wyglądają tak, jak z bajki. To miasteczko to jakby wehikuł czasu, jakby nowoczesność tu nie dotarła, co jeszcze podkreśla jego urok. No i te kolory kamienic, po prostu bajka. Uwagę zwracają też zdobienia i płaskorzeźby na elewacjach. To miasto zwiedza się bez mapy. Tu po prostu trzeba się zapuścić w te cudne kolorowe uliczki.

Jeśli znacie więcej pięknych miejsc w Saksonii, które warto zobaczyć, to koniecznie dajcie znać w komentarzach. Chętnie tam wrócimy, a poniżej zostawiamy Wam linki do poprzednich wpisów o tym regionie.
SAKSONIA – CO WARTO ZOBACZYĆ?
LIPSK – SPACER SZLAKIEM „ŚLADAMI NUT”
LIPSK – NASZE WRAŻENIA I GARŚĆ PRAKTYCZNYCH INFORMACJI
LIPSK – CO WARTO ZOBACZYĆ (CZĘŚĆ PIERWSZA)
LIPSK – CO ZOBACZYĆ (CZĘŚĆ DRUGA)
LIPSK – CO ZOBACZYĆ (CZĘŚĆ TRZECIA)
HIPSTERSKI LIPSK – CO WARTO ZOBACZYĆ (CZĘŚĆ CZWARTA)
11 MIEJSC W DREŹNIE, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ
DREZNO – PIERWSZE WRAŻENIA


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

ogród wertykalny 4 sierpnia 2021 - 08:07

Jak dużo roślinności! Uwielbiam takie miejsca i obcowanie z naturą 🙂 Z tego co widzę, są tam także ogrody. Jak dużo ich jest? Zawsze na urlopie szukam pięknych ogrodów, po których można pospacerować, które napawają oczy bogactwem roślin 🙂

Odpowiedz

Odpowiedz