Poznań – gdzie odpocząć?

by Emilia

Poznań to miasto pełne ciekawych miejsc wartych zobaczenia, przepełnione historią i mające swój urok. To kolejne po Krakowie i Wrocławiu miasto, do którego chce się wracać. Możemy tu spędzić weekend, albo też cały tydzień i na pewno nie zaznamy nudy. Mnogość atrakcji, klimatyczne uliczki, zabytki, pałace, zamki, obiekty sakralne, ciekawe dzielnice, mnóstwo świetnych kawiarni, restauracji i oryginalnych knajpek, zaskakujące instalacje, murale, rzeźby – w tym mieście jest tego pełno. Gdy jednak ten natłok wrażeń Was przytłoczy, to w dzisiejszym wpisie pokażemy Wam miejsca, w których zaczerpniecie nieco relaksu i odpoczynku.

Jezioro maltańskie

Miejscem, które zdecydowanie trzeba zobaczyć w Poznaniu jest Jezioro Maltańskie. To takie zachłyśnięcie się naturą w środku miasta. Jezioro Maltańskie nazywane jest też Zbiornikiem Maltańskim. To sztuczny zbiornik wodny, który został oddany do użytku w 1952 roku. Dzisiaj jest intensywnie wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych. Znajdą tu też dla siebie miejsce fani relaksu, odpoczynku i pieszych, czy rowerowych wycieczek. Spacerując wzdłuż brzegu jeziora co chwilę znajdziemy ławeczki, na których można przysiąść, plaże, czy miejsca na trawie idealne do relaksu.

Z dodatkowych atrakcji – przy rondzie Śródka znajduje się przystanek Kolejki Parkowej Maltanka. Trasa tej kolejki prowadzi od ronda Śródka do Nowego Zoo, liczy niespełna 4 kilometry i ciągnie się wzdłuż malowniczego brzegu jeziora Maltańskiego.

Nad brzegiem jeziora znajdują się też słynne Termy Maltańskie, czyli kompleks rekreacyjno-sportowy, w którym wykorzystywane są naturalne wody termalne. 18 basenów, sauny sportowe, SPA, strefy relaksu, jacuzzi, łaźnia turecka, tężnia solna, grota śnieżna, kurtyny, bicze wodne, plaża zewnętrzna, zjeżdżalnie – a to wszystko na obszarze 6 hektarów. Chyba każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Ogród botaniczny

Kolejnym miejscem stworzonym wprost do spacerów jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który zlokalizowany jest przy ulicy Dąbrowskiego 165. Na miejscu jest bezpłatny parking. Wstęp do ogrodu również jest bezpłatny. W weekendy jest otwarty od godziny 9 do 20, natomiast od poniedziałku do piątku w godzinach od 15 do 20. Na powierzchni około 22 hektarów znajduje się ponad 7 tysięcy gatunków i odmian roślin. Znajdziemy tam m.in. alpinarium, dział roślin ozdobnych, dział roślin rzadkich i zagrożonych, czy też dział roślin wodnych i bagiennych. Warto poświęcić trochę czasu na niespieszny spacer po ogrodzie. Wrażenia wizualne gwarantowane.

Park cytadela

Ostatnim miejscem, które chcemy Wam dzisiaj pokazać jest park Cytadela. To największy park w mieście. Zajmuje powierzchnię około 100 hektarów. Rozpoczynając nasz spacer od wejścia głównego zlokalizowanego przy ul. Armii Poznań, czeka nas przeprawa przez sporą ilość schodów. U ich zwieńczenia znajduje się, widoczny już z dołu, Pomnik Bohaterów, który upamiętnia żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań, jakie miały miejsce w 1945 roku.

Na terenie parku znajdują się liczne cmentarze, m.in. wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich, Cmentarz Bohaterów Polskich, czy Cmentarz parafii św. Wojciecha.

Znajdziemy tam również muzea, w tym m.in. Muzeum Uzbrojenia. To muzeum wojskowe, które posiada w swych zbiorach sporą część sprzętu wojskowego, takiego jak czołgi, śmigłowce, samoloty, czy armaty.

Bardzo ciekawą atrakcją jest też zespół rzeźb plenerowych „Nierozpoznani” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. To 112 rzeźb wykonanych z żeliwa. Przedstawiają one bezładną grupę sylwetek przypominających ludzi wysokich na ponad 2 metry, ale jednak bez głów. Każda skierowana w inną stronę, wszystkie otoczone trawnikiem. Podobno jedną z inspiracji autorki do stworzenia tego dzieła było doświadczenie tłumów, nawiązanie do czasów PRL-u, z którym wiązało się niezmienne poczucie oczekiwania, kolejek, desperacja i zmęczenie.

Park Cytadela jest kolejnym miejscem w Poznaniu, które pozwala na odpoczynek od zgiełku miasta, w którym możemy przysiąść na chwilę, albo położyć się na trawie i po prostu słuchać śpiewu ptaków.

Przypominamy również o poprzednich postach, które pojawiły się o Poznaniu. To miejsce, któremu zdecydowanie warto poświęcić więcej czasu niż tylko weekend.

POZNAŃ NA WEEKEND
POZNAŃ – CO WARTO ZOBACZYĆ?
POZNAŃ – CO WARTO ZOBACZYĆ? (CZĘŚĆ II)
POZNAŃ – CO WARTO ZOBACZYĆ? (CZĘŚĆ III)


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz