Poznań – co warto zobaczyć? (część III)

by Emilia

Poznań to miasto, w którym dużo się dzieje, to miasto, które ma do zaoferowania bardzo wiele. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – miłośnicy włóczenia się po klimatycznych uliczkach i podziwiania pięknej architektury, fani sportów wodnych, wycieczek muzealnych, czy wielbiciele botaniki. Różnorodność tego miasta zaskakuje. Poznań jest pełen turystycznych miejsc, które zachwycą chyba każdego. Nas urzekło i mam nadzieję, że Was również urzeknie po kolejnej dawce naszych zdjęć.

Na blogu pojawiły się już wpisy o tym mieście i miejscach wartych zobaczenia, także serdecznie zapraszamy do lektury.
Poznań na weekend
Poznań – co warto zobaczyć?
Poznań – co warto zobaczyć? (część II)

Ostrów Tumski i Bazylika Archikatedralna  św. Apostołów Piotra i Pawła

Jednym z miejsc, które warto zaznaczyć na swojej mapie zwiedzania podczas pobytu w Poznaniu jest Ostrów Tumski. To tutaj zaczęła się historia miasta. Ostrów jest najstarszą częścią Poznania. Położona między ramionami dwóch rzek – Warty i Cybiny – przepełniona jest historycznymi budowlami. Najpiękniejszą i najbardziej okazałą jest oczywiście Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, która należy do jednych z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Wielokrotnie była przebudowywana w różnych stylach architektonicznych. Dziś charakteryzuje ją styl gotycki. Warto pokusić się o zwiedzanie wnętrz. Do najcenniejszych zachowanych do dziś kaplic należy Złota Kaplica. Katedra to też miejsce pochówku króla Przemysła II.

Pałac Arcybiskupów Poznańskich

Tuż obok katedry znajduje się kompleks zabudowań kurii metropolitańskiej, w tym przede wszystkim Pałac Arcybiskupów Poznańskich. To kolejna architektoniczna perełka, a na uwagę zasługuje również niezwykle reprezentacyjny dziedziniec przed pałacem.

Most Biskupa Jordana

Z placu przed pałacem Arcybiskupów Poznańskich i oczywiście przed katedrą dojdziemy do Mostu Biskupa Jordana. To kładka pieszo-rowerowa, która łączy dwa światy – Ostrów Tumski przepełniony historią i akcentami religijnymi i Śródkę – część Poznania, która została do niego włączona  w 1800 roku. Co istotne, most w dzisiejszej postaci powstał w 2017 roku. Nazwa tego mostu upamiętnia pierwszego polskiego biskupa, który miał swoją siedzibę właśnie w Poznaniu.

Brama Poznania

Z mostu Biskupa Jordana ujrzymy Bramę Poznania. To placówka kulturalna, która propaguje dziedzictwo kulturowe i historię Ostrowa Tumskiego. To tutaj możemy Poznań początki państwa polskiego i wyspy, jaką jest Ostrów Tumski z użyciem multimedialnych efektów. Nowoczesność miesza się tu z historią.

Śluza Katedralna

Brama Poznania połączona jest ze Śluzą Katedralną kładką, która przebiega nad rzeką Cybiną. Śluza łączy miasto z Ostrowem Tumskim. Zbudowana w XIX wieku stanowiła element Twierdzy Poznań. Dziś, wpisana do rejestru zabytków, stanowi jeden z elementów zwiedzania Bramy Poznania.

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Będąc na Ostrowie Tumskim warto przespacerować się jego uliczkami. Spokój, cisza, brukowane ulice, architektoniczne perełki – wszystko to sprawia, że czujemy się nie jak w niezwykle turystycznym Poznaniu, a w jakimś odległym miejscu. Przy jednej z tych klimatycznych uliczek, a mianowicie, przy ul. Księdza Ignacego Posadzego 3, znajduje się Muzeum Archeologiczne Genius Loci. To kolejne miejsce, w którym możemy zaczerpnąć trochę historii z zakresu początków państwa polskiego i miasta Poznania.

Pomnik Jana Pawła II

Kontynuując nasz spacer po Ostrowie dojdziemy na pewno do Pomnika Jana Pawła II. Zlokalizowany jest on tuż przy katedrze. Jego odsłonięcie miało miejsce w 2000 roku, a z ciekawostek – nazywany jest „surfującym papieżem” ze względu na rozpostarte ręce i jego postawę.

Rynek Śródecki i mural „opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”

Gdy skierujecie swoje kroki z Ostrowa Tumskiego w kierunku Ronda Śródka, to po drodze miniecie niewielki Rynek Śródecki z przepięknym muralem. To trójwymiarowy mural, którego odsłonięcie miało miejsce w 2015 roku. Upamiętnia on historię dzielnicy. Przedstawia życie dawnego miasteczka, w którym żyli i pracowali rzemieślnicy i kupcy, a których dziś w tym rejonie brakuje.

Śródka i Ostrówek, kamienica nr 17 – instalacja z rynien

Bardzo ciekawym miejscem w tej okolicy jest też instalacja z rynien, która mieści się przy kamienicy nr 17 przy ulicy Ostrówek. To artystyczna instalacja, która tak jak mural na Rynku Śródeckim powstał w ramach konkursu „Centrum Warte Poznania”. Na ścianie kamienicy przy ul. Ostrówek 17 przymocowane zostały srebrne rynny, rury i instrumenty, które grają dyktowaną przez deszcz symfonię.

Kościół św. Wojciecha

Gdy Wasze nogi poniosą Was na Wzgórze św. Wojciecha to dojdziecie do bardzo ciekawego i klimatycznego kościółka – św. Wojciecha. To bardzo ważne miejsce na mapie Poznania, gdyż to właśnie w tym kościele znajduje się krypta zasłużonych Wielkopolan, zwana poznańską Skałką. Gdy planujecie spacery po Poznaniu, to warto zwrócić uwagę na Wzgórze św. Wojciecha, które jest kolejnym klimatycznym miejscem w mieście. Znajduje się między cytadelą a Starym Rynkiem, więc niedaleko ścisłego centrum.

Bazylika św. Józefa

Tuż naprzeciwko Kościoła św. Wojciecha znajduje się Bazylika św. Józefa i klasztor karmelitów bosych. To barokowa świątynia, która jako pierwsza w Polsce została poświęcona św. Józefowi.

Pomnik Armii Poznań

Na Wzgórzu św. Wojciecha znajduje się też bardzo ważny z historycznego punktu widzenia pomnik. To pomnik Armii Poznań, którego odsłonięcie miało miejsce w 43 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pomnik przedstawia smukłe iglice i słupy skierowane ku niebu, które symbolizują bagnety i stanowią nawiązanie do niemieckich czołgów.

Na dziś to tyle, a w kolejnym wpisie pojawią się miejsca, które warto zobaczyć w Poznaniu, gdy chcecie zaczerpnąć nieco relaksu. Także zapraszamy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz