Poznań – co warto zobaczyć? (część II)

by Emilia

Są takie miejsca, do których chce się wracać. Do tej pory w Polsce naszymi niezaprzeczalnymi faworytami był Wrocław i Kraków. Po ostatnim weekendzie dołączył do nich jeszcze Poznań. Atmosfera tego miasta przyciąga, dużo się tam dzieje, dużo można tam zobaczyć i zwiedzić. Tam nie zaznacie nudy. Więc jeśli szukacie miejsca na weekendowy wypad i nie zrazi Was nadmiar wrażeń to koniecznie postawcie na Poznań.

W ostatnich wpisach pojawiło się już kilka miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu, także zachęcamy do lektury. Poniżej linki do tych wpisów.

POZNAŃ NA WEEKEND
POZNAŃ – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Dziś zapraszamy na kolejną dawkę zdjęć i informacji.

Stary Rynek

Numerem jeden jest oczywiście Stary Rynek. To miejsce trzeba zobaczyć, od tego miejsca można też zacząć zwiedzanie. Tutaj zdecydowanie dużo się dzieje. To tutaj możemy przysiąść w jednej z licznych restauracji, czy kawiarni i chłonąć atmosferę tego miejsca. Stary Rynek w Poznaniu jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście. Należy do jednych z większych w Europie, a w Polsce stoi w czołówce z krakowskim i wrocławskim rynkiem. To centrum turystyczne Poznania, w którym znajdziemy też dużo zabytków, pięknych kamienic i atrakcji.

Numerem jeden jest oczywiście renesansowy ratusz, który uznawany jest za najpiękniejszy w Polsce.

Tuż obok są przepiękne kolorowe kamienice, które są tłumnie fotografowane przez turystów. To domki Rudnicze – wąskie kamienice pochodzące z XVI wieku, w których handlowano niegdyś lokalnymi wyrobami. Zniszczone niemalże w całości podczas drugiej wojny światowej, zostały zrekonstruowane z uwzględnieniem najmniejszych oryginalnych detali. Dziś zachwycają swoimi kolorami i są idealnym tłem do zdjęć.

W Starym rynku znajdziemy też wiele innych atrakcji i zabytków, takich jak: pręgierz, liczne fontanny, waga miejska, studzienka bamberki, czy pomnik Jana Nepomucena.

W niedalekiej odległości od Starego Rynku znajduje się Rogalowe Muzeum. Jeśli chcecie poznać historię Poznania i przede wszystkim dowiedzieć się wszystkiego o rogalach Świętomarcińskich, to musicie się tam wybrać.

Warto przespacerować się uliczkami wiodącymi do Rynku. Brukowane, usiane kawiarniami, restauracjami i przede wszystkim zachwycającą architekturą kamienic, stanowią idealne miejsce do niespiesznych spacerów.

Fara Poznańska

To barokowy kościół, który zachwyca bogato zdobioną fasadą. Otoczony pięknymi kamienicami, jest jednym z częściej fotografowanych miejsc w Poznaniu. Nie ma się co dziwić, gdyż jest to jedna z najbardziej okazałych budowli sakralnych w Polsce. Warto też zajrzeć do środka, który zachwyci nas bogactwem formy i przepychem.

Wolny Dziedziniec Urzędu Miejskiego

Gdy będziemy kontynuować nasz spacer od Fary Poznańskiej ulicą Gołębią to po chwili dojdziemy do placu Kolegiackiego, przy którym mieści się Urząd Miasta Poznania. Sam plac, podczas naszego pobytu, był w remoncie. Zatem trudno określić jego walory. Jednak nam spodobało się inne miejsce – Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta. To tak naprawdę podwórko otoczone budynkami, których architektura zachwyca. Środek wypełniają drewniane ławki. Na miejscu jest też kawiarnia. Bardzo często też organizowane są tam wystawy. To miejsce idealne na chwilę wytchnienia i odpoczynku.

Pomnik Koziołków

Pomnik Koziołków – to chyba jedna z najważniejszych atrakcji Poznania. Znajduje się przy placu Kolegiackim. Jednak, jak już wspomniałam powyżej, plac ten podczas naszej wizyty był w remoncie i z tego też względu pomnik został przeniesiony do parku Fryderyka Chopina. Dojdziemy do niego przechodząc przez Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.

Park Fryderyka Chopina

To kolejne miejsce, w którym możemy zaczerpnąć trochę relaksu w okolicznościach pięknej roślinności. Co ciekawe, to najstarszy istniejący park w mieście.

Góra Przemysła i Zamek Królewski

W niedalekiej odległości od Parku Fryderyka Chopina (około 8 minut spacerem) znajduje się Góra Przemysła z górującym nad nią Zamkiem Królewskim. Samo wzgórze, za sprawą pięknej roślinności, zachwycającej architektury i obecności wielu zabytków, czy pomników, jest miejscem obleganym nie tylko przez turystów. Dla mieszkańców to kolejne miejsce idealne do spędzania wolnego czasu. Na szczycie wzgórza znajduje się Zamek Królewski. To rezydencja królewska, która wzniesiona została w XIII wieku przez Przemysła II – władcę z dynastii Piastów. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, odcisnęły się na nim także wielokrotnie wojny. Obecny jego wygląd to zasługa architekta poznańskiego – Witolda Milewskiego. Rekonstrukcja miała miejsce w latach 2010 – 2013.

Z terenów Zamku Królewskiego, który góruje nad miastem, rozciąga się piękny widok na miasto.

Klasztor oo. Franciszkanów

To kolejny obiekt sakralny w Poznaniu warty uwagi, a to za sprawą przede wszystkim swojej architektury. Znajduje się nieopodal Zamku Królewskiego. Podczas naszej wizyty w Poznaniu teren przed klasztorem był remontowany, a co za tym idzie dostęp do niego był ograniczony, więc nie możemy Wam pokazać w całej okazałości. Jednak, z tego co czytaliśmy, warto wejść do środka, by podziwiać pełne przepychu, barokowe wnętrza.

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Kontynuując nasz spacer po Górze Przemysła dojdziemy do Muzeum Narodowego, które zlokalizowane jest przy Alei Marcinkowskiego 9. Na uwagę zasługuje fasada budynku widoczna od ulicy Ludgardy.

Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich

Przy ulicy Ludgardy znajduje się też Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Upamiętnia on czyn zbrojny żołnierzy walczących w tym pułku w ramach Armii Poznań. To w tym miejscu obecnie odbywa się wiele uroczystości patriotycznych.

Galeria MM

Gdy znudzi się Wam zwiedzanie, to możecie zajrzeć do Galerii MM. Mały shopping, albo kawa? Miejsce idealne. Galeria powstała w 2013 roku, a jej nazwa pochodzi od nazw dwóch ulic, u zbiegu których się znajduje – Święty Marcin i alei Marcinkowskiego. Sam budynek został tak zaprojektowany, by wpisywał się w przestrzeń tej części miasta. Na uwagę zasługuje oczywiście fasada budynku – płyty ułożone pod różnym kątem, a pomiędzy nimi ściana ze szkła. Całość sprawia, że budynek zwraca uwagę, jest oryginalny, a jednocześnie pasuje do otoczenia. Na ostatnim piętrze galerii znajduje się taras, z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Jednak podczas naszego pobytu w Poznaniu, ostatnie piętro było wyłączone z użytku. Dlatego niestety nie mogliśmy wejść na taras.

Kościół św. Marcina

Tuż obok galerii znajduje się Kościół św. Marcina. To kolejny zabytkowy sakralny obiekt, który warto zobaczyć. Na uwagę zasługuje oczywiście sam ołtarz. Podczas naszego zwiedzania wnętrza były w remoncie, także możliwość zrobienia dobrych zdjęć była ograniczona.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Kasia 25 listopada 2020 - 12:10

Byliśmy jakiś czas temu w Poznaniu. Poznań jest wart poznania. Piękne miasto! Jeśli chodzi o nocleg to tylko Hotel Włoski- 3 min. od Starego Browaru, 10 min do Starego Rynku, 2 przystanki tramwajem od PKP i PKS. Wszędzie blisko, polecam! Pozdrawiam

Odpowiedz
Emilia 25 listopada 2020 - 15:43

My również nocowaliśmy w Hotelu Włoskim podczas naszego pobytu w Poznaniu, o czym pisaliśmy w tym wpisie

Odpowiedz
Tomek 26 sierpnia 2021 - 18:25

W końcu udało nam się z żoną odwiedzić Poznań. Miasto ładne ale moim zdaniem ciut przereklamowane. Koziołki nic nadzwyczajnego ale biorąc pod uwagę kiedy powstały to wybrzydzanie jest wielkim grzechem. Zabolało mnie jednak głównie to, że po rogala świętomarcińskiego trzeba było stać w półtoragodzinnej kolejce, bo obsługiwała jedna osoba. Napisałem opinię do cukierni Hanna Piskorska na gowork. Tak żeby szefostwo firmy dobrze o tym wiedziało, że ignoruje klientów. Wpisywałem się dwa razy i dwa razy moja uwaga została usunięta. Przykre że dobre opinie o firmie buduje się kasując prawdę. O smaku się nie wypowiadam, bo to rzecz gustu. Jednak jeśli w Poznaniu są ludzie którym zależy by ich główny produkt był wizytówką miasta, to powinni odebrać takiej firmie certyfikat. Osobiście uważam że te rogale nie są warte tego żeby stać po nie aż godzinę.

Odpowiedz

Odpowiedz