Zamek Moszna – czy to bajka?

by Emilia
Zamek Moszna – czy to bajka?

Polska kryje w sobie wiele tajemnic, zabytków, zamków, pięknych widoków. Często są niedaleko nas, na wyciągnięcie ręki, a mimo wszystko ich nie znamy. Jedną z niezaprzeczalnych atrakcji jest Zamek Moszna, który zdecydowanie warto odwiedzić.

Pałac Moszna

Zamek Moszna, a może raczej pałac, położony jest w województwie Opolskim w małej wsi Moszna. Jakie jest pierwsze wrażenie – iście bajkowy pałac, przepiękny, ogromny, majestatyczny. Wokół rozciąga się sporych rozmiarów teren, po którym można dowoli spacerować przyglądając się między innymi sesjom ślubnym. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy chyba cztery młode pary, a może pięć? Nie ma się co dziwić, sam zamek i tereny wokół to idealne miejsce na takie sesje zdjęciowe.

Z informacji praktycznych – przed zamkiem znajduje się parking płatny 5 zł i o ile o godzinie jedenastej był prawie pusty, to jak już wracaliśmy nie było na nim wolnego miejsca. Więc zdecydowanie warto się tam zjawić do południa. Po drodze mijamy kilka straganów z jedzeniem, pamiątkami, a także pięknymi obrazami malowanymi na płótnie. Wejście na teren parku i zamku to koszt 7 zł za osobę – uwaga „płatne tylko gotówką”, pozostałe bilety wstępu na zwiedzanie są do wykupienia w recepcji zamku i można już płacić kartą. Jednak wygoda płatności kartą, telefonem jest już tak powszechna, że człowiek zapomina niejednokrotnie o gotówce, jak to w moim przypadku zawsze bywa. Pozostaje wtedy szukanie bankomatu w okolicznych wioskach – nie było to łatwe ;). Zwiedzanie zamku odbywa się o pełnych godzinach i kosztuje 12 zł za osobę.

Ile trwa zwiedzanie

Zwiedzanie trwa około godziny i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, i jest to ciekawa opcja, ponieważ możemy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, historii, krążących legend. Jedną z nich, która najbardziej mnie zaciekawiła dotyczyła jedynej w zamku windy. Za czasów panowania jednego z hrabiów krążyły plotki, które on sam podsycał, że podpisał pakt z diabłem. Mało tego stwierdził, że w owym pakcie jest zawarta informacja, że jedyna działająca w zamku winda przestanie działać po jego śmierci. Tak też się stało, w dniu jego śmierci winda przestała działać. Najciekawsze jest to, że wszystkie osoby, które próbowały później ją naprawić spotykały nieszczęścia w rodzinie, takie jak choroby czy wypadki. I tak od tamtego czasu winda jest, ale nie działa i nikt nie podjął się już jej naprawy. Tą i wiele innych ciekawych opowieści dowiemy się od Pani przewodnik podczas oprowadzania po zamku. Do zwiedzania jednak udostępnionych jest jedynie kilka pomieszczeń, pozostałe są zaadaptowane na hotel.

99 wież Zamku Moszna

Co ciekawe zamek ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których to właśnie ten pałac słynie. Obecnie oprócz możliwości zwiedzania w zamku mieści się również hotel, restauracja i SPA. Można wynająć apartament i przez chwilę poczuć się jak w bajce, patrząc na ten zamek stwierdziłabym, że jak bajce Disney’a. ciekawą opcją jest też ekstremalne zwiedzanie zamku, z czego jednak nie skorzystaliśmy. Z informacji widniejącej na stronie internetowej zamku możemy przeczytać: „Jesteś gotowy na 6000 sekund zwiedzania, podczas których pokonasz 1 500 m, 2080 kroków oraz 640 schodów ? W jeden wieczór znajdziesz się na wysokości 35 m i przekonasz czy Zamek ma aż 99 wież, by później zejść 5 m pod ziemię do niedostępnej dotąd krypty!”.

Zachwycający swoją wielkością, architekturą i baśniowością zamek zdecydowanie warto zobaczyć i samemu ocenić.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Marta 17 czerwca 2020 - 20:22

W jakim czasie Panstwo byli? Te mlecze wygladaja zjawiskowo wokol zamku! Czy trzeba miec pozwolenie na sesje zdjeciowa np rodzinna? Czy mozna jakos uniknac tlumow? Chcoelibysmy zostac na zamku kilka dni

Odpowiedz
Emilia 17 czerwca 2020 - 20:37

Byliśmy w okolicy maja i czerwca. Pozwoleń na sesje nie trzeba mieć. Chodzi oczywiście o sesje robione w plenerze. Jeśli chodzi o tłumy to jest jedna wielka niewiadoma. Zwłaszcza teraz, gdy ludzie jeszcze tak intensywnie nie zwiedzają. Chociaż podczas naszego pobytu tłumów nie było.

Odpowiedz

Odpowiedz