Zamek Czocha

by Emilia

Polska kryje wiele pięknych miejsc i atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć. Czasem tak niedaleko możemy zobaczyć coś pięknego, możemy spędzić ciekawie czas. Zamek Czocha to zdecydowanie jedno z takich miejsc.

Gdy przychodzi weekend, nabieramy zawsze ochoty na jakąś wycieczkę. Nie zawsze mamy możliwość wyjechać gdzieś dalej, czasem mamy do dyspozycji tylko jeden dzień. Tak wpadliśmy na pomysł, żeby pojechać do Zamku Czocha. To jedno z bardziej popularnych miejsc na Dolnym Śląsku, a wiadomo, że ten region kryje bardzo wiele zamków. Czasem są to ruiny robiące ogromne wrażenie, czasem są to odrestaurowane zamki zaadaptowane na hotele, czy restauracje. Każde są atrakcją i warto zwiedzić chociażby kilka z nich. Dolny Śląsk kryje ich wiele, więc jest w czym wybierać.

Zamek Czocha od dawna chcieliśmy zwiedzić. To zamek położony w malowniczej okolicy. Zdjęcia, jakie udało się nam zrobić dronem tylko to potwierdzają. Zasięgając informacji w Internecie dowiemy się, że zamek ten wzniesiony został w XIII wieku jako obronna twierdza, który później był przebudowywany. Kolejno strawiony przez pożar musiał czekać przeszło sto lat, żeby odzyskać swoją dawną świetność. Odbudowany przez bogatego przemysłowca – Ernesta Gűtschowa na początku XX wieku zachwyca nas do dziś.

Z ciekawostek – zamek Czocha był niejednokrotnie tłem do kręcenia wielu filmów i seriali. Przykładowo: „Gdzie jest generał?” – film, który powstał w 1963 roku, „Wiedźmin” z Michałem Żebrowskim w roli głównej, „Legenda” – polski horror o grupie dziewczyn, które spędzają wieczór panieński w średniowiecznym zamku oraz „Tajemnica twierdzy szyfrów” – serial nakręcony na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego pod tym samym tytułem, w którym zagrał m.in. Cezary Żak, Paweł Małaszyński, a także „Dwa światy” – serial polsko-australijski oraz znany wszystkim serial „Pierwsza Miłość”.

Z informacji praktycznych – w zamku mieści się hotel z pokojami urządzonymi w stylu dawnych komnat. Więc jeśli któraś z nas chce się poczuć jak księżniczka, może wybrać to miejsce na romantyczny weekend we dwoje. Zamek oferuje również wiele atrakcji, o których możemy przeczytać na ich stronie. Nocne zwiedzanie zamku, pokazy walk rycerskich, koncerty, dni rzemiosła, festiwal pirotechniki filmowej i wiele innych.

To tyle z informacji praktycznych. Co zatem z naszymi odczuciami? Zamek piękny, cudna okolica, czuć tą historię i klimat. Jednak osobiście byliśmy nieco zawiedzeni jego rozmiarem. Byliśmy przygotowani na ogromny dziedziniec, wielki zamek i ogrom wszystkiego. Mając w pobliżu Zamek Książ, który jest chyba najbardziej okazałym i ogromnym zamkiem na Dolnym Śląsku, chyba mimowolnie każdy inny porównujemy do niego. Więc w zderzeniu z nim nieco nas zawiódł, a w oderwaniu od niego – piękny, w cudnych okolicznościach przyrody, z wieloma atrakcjami.

Niemniej jednak polecamy. Wycieczka do tego zamku była bardzo udana, ale uświadomiła nam, że może powinniśmy Wam pokazać nasz przepiękny Zamek Książ, który przez bliską odległość nieco nam spowszedniał…

Na początek trochę ujęć z góry. Widoki wprost przecudne.

Samo wejście na teren zamku zachęca. Wszędzie są tabliczki, wszystko jest oznakowane. Na początku trafiamy do kasy, gdzie możemy wykupić bilety na te atrakcje, które nas interesują.

Do samego zamku prowadzi mostek, a przed nim znajduje się pięknie zagospodarowany ogród. Możemy tam zaopatrzyć się w pamiątki z symbolem zamku, możemy też zobaczyć na własne oczy, jak się wybija monety. To idealne miejsce, żeby przysiąść i odpocząć.

Możemy też pospacerować po dziedzińcu.

Na jednym z dziedzińców znajduje się studnia niewiernych żon. Legenda głosi, że około północy można usłyszeć z jej głębin ciche westchnienia, płacze, czy wołanie o pomoc. Podobno to głosy kobiet, które nie dochowały wierności swoim mężom i za karę zostały zepchnięte do tej studni.

Na dziedzińcu głównym znajduje się piękna altana, z której rozpościera się cudny widok na rzekę Kwisę. Możemy zobaczyć jak pływają nią statki wycieczkowe.

_____________________________
Jeśli spodobał Ci się wpis, zostaw pięć gwiazdek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

7 komentarzy

Erra Mood 16 czerwca 2019 - 15:05

Gdy patrzę na ten zamek mam wrażenie, że oglądam zdjęcia z filmu fantasy 🙂

Odpowiedz
Emilia 25 czerwca 2019 - 14:19

W rzeczywistości też sprawia trochę takie wrażenie, dlatego warto tam jechać

Odpowiedz
Globtroterek 17 czerwca 2019 - 08:48

super relacja, zdjęcia pięknie ukazują zamek 🙂

Odpowiedz
Emilia 25 czerwca 2019 - 14:18

Dziękujemy bardzo i zachęcamy do odwiedzenia

Odpowiedz
Madeleine 19 czerwca 2019 - 12:21

Serce rośnie patrząc na te zdjęcia! Czy jakoś tak! 😀

Zamek przepiękny, zachowany w świetnym stanie.

Odpowiedz
Emilia 25 czerwca 2019 - 14:16

Dlatego warto zobaczyć go na własne oczy. Polecamy

Odpowiedz
Kasia 26 czerwca 2019 - 06:52

Zamek odwiedziłam dobre kilka lat temu przy okazji zwiedzania zachodnio południowej części Polski oraz zrobil na mnie niesamowite wprost wrażenie, bardzo klimatyczny,mroczny oraz piękny architekturalnie. Ma równiez kilka swoich mrocznych legend, jak ta związana ze zrzucaniem niewiernych żon do studni.

Pamiętam, że odważyliśmy się obejść zamek dookoła. Nie wiem czy aktualnie jest tam lepsza ścieżka, ale doświadczenie było dość ekstremalne bo szliśmy bardzo wąską ścieżką, a pod nami była przepaść.

Odpowiedz

Dodaj komentarz