Wrocław na weekend

by Emilia

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Ma swój charakter i tą charyzmę, dzięki której ciągle chce się tam wracać. Dzisiejszy wpis jest kolejnym o tym mieście i na pewno nie ostatnim. Jeśli się zastanawiacie, gdzie spędzić weekend, to Wrocław jest zdecydowanie idealnym wyborem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przepiękne parki, mnóstwo zabytków, zaskakujących atrakcji, pełno restauracji, kawiarni i barów, dzielnice, z których wiele ma swój indywidualny charakter, koncerty, opera, muzea, ścieżki rowerowe i wiele kilometrów do spacerów.

Ostrów Tumski

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć we Wrocławiu jest Ostrów Tumski. Warto poświęcić trochę czasu na niespieszny spacer po nim. To jedna z najstarszych, zabytkowych części miasta. Przez setki lat funkcjonował jako wyspa, dopiero po zasypaniu jednej z odnóg Odry, stał się częścią lądu. Ostrów wybierany jest bardzo często przez turystów, mieszkańców, no i zakochanych jako miejsce do spacerów i spotkań. My również bardzo często wybieramy się do Wrocławia, by się po prostu przejść po Ostrowie. Tam czas płynie wolniej. Mnóstwo zabytków, klimatyczne brukowane uliczki, bliskość rzeki i tereny zielone tylko zachęcają do zaczerpnięcia oddechu i zwolnienia. Podobno bardzo popularną atrakcją na Ostrowie jest latarnik ubrany w czarną pelerynę, który co wieczór zapala latarnie gazowe. Niestety nie mieliśmy okazji go zobaczyć, ale nic straconego. Na Ostrowie Tumskim znajdziemy też bardzo popularny Most Tumski, który nazywany jest też „mostem zakochanych”. To przy nim, całkiem jak w Paryżu przy Katedrze Notre Dame, umieszczane są kłódki z imionami zakochanych. W tym wpisie pojawiło się również kilka ujęć tego miejsca z lotu ptaka i wiele innych miejsc wartych zobaczenia. Ostrów Tumski z góry wygląda wprost fenomenalnie. Zobaczcie z resztą sami.

Archikatedra Jana Chrzciciela

Najważniejszym zabytkiem na Ostrowie Tumskim jest Archikatedra Jana Chrzciciela, która położona jest przy placu Katedralnym. To najwyższa budowla w mieście. Mierzy 97 metrów wysokości i 100 metrów długości. Jej architektura, bogate zdobienia, przepiękne witraże, wieżyczki i rzeźby – wszystko przyciąga wzrok. Warto też zaglądnąć do środka. Katedra ta była wielokrotnie przebudowywana, a podczas drugiej wojny światowej została niemalże doszczętnie zniszczona. Dziś zachwyca niezwykłą architekturą, srebrnym ołtarzem, gotyckimi wpływami, rzeźbami i imponującymi dziełami sztuki.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Miejscem, które odkryliśmy całkiem niedawno, a, jak się okazało, przechodziliśmy obok niego wielokrotnie, jest ogród botaniczny. Położony jest nieopodal Katedry Jana Chrzciciela. Należy do Uniwersytetu Wrocławskiego, a powstał w 1811 roku. Dziś zajmuje ponad siedem hektarów i znajduje się na nim ponad 11 tysięcy roślin i ich odmian. Ogród można zwiedzać codziennie od godz. 9 do 20, a bilet wstępu kosztuje 15 zł. To idealne miejsce na spacer. Żałuję, że nie odkryliśmy go wcześniej. Na pewno tam jeszcze wrócimy.

Wyspa słodowa

Dla tych, co chcą zaczerpnąć trochę odpoczynku kolejnym idealnym miejscem jest wyspa słodowa. To niewielka wyspa na Odrze, położona nieopodal mostu Młyńskiego i wyspy młyńskiej. To miejsce spotkań mieszkańców Wrocławia, pełne knajpek i kawiarni. To miejsce, w którym można odpocząć w otoczeniu zieleni i przepięknych widoków na resztę miasta. To tam odbywają się koncerty, imprezy plenerowe i inne wydarzenia kulturalne.

Kilka kadrów

Na koniec zostawiamy Was z kilkoma kadrami z Wrocławia. To miasto, które na każdym kroku kryje coś pięknego, coś zadziwiającego. To tutaj możecie się zrelaksować w licznych knajpkach, restauracjach, kawiarniach, z których każda jest w innym stylu. To też miasto studentów i mnóstwa zabytków. To tutaj znajdziecie, w najmniej oczekiwanych miejscach, przepiękne murale na elewacjach budynków. To tutaj zaczerpniecie odrobiny wytchnienia i odpoczynku od zgiełku miasta w licznych parkach. To miasto jest nastawione na turystów i widać to na każdym kroku. Jego różnorodność zaskakuje. My ciągle odkrywamy go na nowo.

To co, wybieracie się do Wrocławia?


ZOBACZ RÓWNIEŻ

5 komentarzy

Eles 6 lipca 2020 - 02:45

Piękny ten Wrocław .Przez ostatnie 30 lat wypiękniała ta nasza Polska. I wsie i miasta.Znam trochę Kraj od Wisły na zachód;Warmię i Mazury a także same Bieszczady.Jeśli pozostała część Polski jest także taka piękna-to żyjemy w pięknym
Kraju.Dobrze ,że zaczęliście go przybliżać.Zdjęcia piękne.Jak zwykle słabo opisane n.p.chciałbym się dowiedzieć gdzie
mogę zobaczyć ten piękny ,niebieski portal żeliwny.Prawdopodobnie na którymś z gmachów Uniwersytetu,ale przy jakiej ulicy?Dalej. W rozdziale „kilka kadrów” dwa świetne zdjęcia.Jedno-w szklanej tafli nowoczesnego budynku lustrzane odbicie zabytkowego kościoła-prawdopodobnie Katedry Polskokatolickiej p.w.św.Marii,Magdaleny ?Nie jestem pewien.A drugie lustrzane odbicie -nie potrafiłem zlokalizować.Ogród Botaniczny wspaniały.Niedawno oglądałem go w TVN-„Maja
w ogrodzie”-programie p.Mai Popielarskiej.Wasze zdjęcia też oddają piękno tego Ogrodu.Szkoda,że nie mogę Wam
towarzyszyć ,ale wyobraźnią jestem z Wami. Pozdrawiam serdecznie Eles.

Odpowiedz
Nocleg 19 lipca 2020 - 21:10

Właśnie planuje wypad do Wrocławia i tego szukałem. Wrócę do tego artykułu za kilka dni…

Odpowiedz
Joanna 20 lipca 2020 - 12:37

Wrocław przepiękne miasto! W okolicy jest tyle do zwiedzania, że weekend nie wystarczy i można mieć potem niedosyt 🙂

Odpowiedz
Emilia 21 lipca 2020 - 19:12

Zgadzam się, weekend to zdecydowane za mało.

Odpowiedz
apartamentpolanicazdroj 9 września 2020 - 09:50

Przy okazji pobytu we Wrocławiu warto odwiedzić Polanicę Zdrój. Ja zatrzymałam się tam na nocleg w górach i skorzystanie z uzdrowiska.

Odpowiedz

Odpowiedz