Wrocław – ciekawe miejsca

by Emilia
Wrocław – ciekawe miejsca

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Osobiście mam do niego duży sentyment. To miasto stworzone na weekendowy wypad, a jeśli chcecie zwiedzać jeszcze jego okolice, to zaplanujcie sobie tu dłuższy pobyt. Tutaj nie można się nudzić. Ogrom zabytków, muzeów, ciekawych dzielnic, klimatycznych uliczek, przepiękne stare miasto i Rynek, który nie ma sobie równych, a w okolicach mnóstwo zamków i pałaców, które wprost zapierają dech w piersiach. My, z racji bliskiej odległości, we Wrocławiu jesteśmy bardzo często i cały czas odkrywamy go na nowo. Na blogu pojawiły się już wpisy o ciekawych miejscach i trasach zwiedzania. Czas zatem na nową porcję inspiracji.

Pałac Królewski we Wrocławiu

Wrocław również ma swój pałac – położony jest przy ulicy Kazimierza Wielkiego, w Dzielnicy Czterech Wyznań, o której pisaliśmy w poprzednim poście o Wrocławiu. Powstał na początku XVIII wieku, przechodząc przez ręce wielu pruskich królów, wielokrotnie był przebudowywany. Podczas drugiej wojny światowej uległ poważnemu zniszczeniu, kiedy to spłonęła większa część budowli. Dziś odrestaurowany, wygląda bardzo okazale. Mieści się tam teraz część Muzeum Miejskiego Wrocławia. Co istotne, wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, a na kolejne bilet to koszt 15 zł. Bogate zbiory zebrane w Muzeum prezentowane są również w formie multimedialnej. Po zaczerpnięciu trochę historii można odpocząć w pałacowym ogrodzie, który mimo, że jest niewielki, jest bardzo piękny.

Pasaż Pokoyhof

Pozostając w Dzielnicy Czterech Wyznań, na ulicy Świętego Antoniego możemy się wybrać do Pasażu Pokoyhof, w którym życie tętni cały dzień. To miejsce, w którym możemy dobrze zjeść, nie ważne o której porze się tam znajdziemy. To miejsce, które zapewni nam też rozrywkę nawet do później nocy. Na dziedziniec otoczony pięknymi, odremontowanymi kamienicami, prowadzi niepozorna brama z niewielkim szyldem z nazwą Pokoyhof. To kolejne miejsce, które pokazuje, że warto zanurzać się w podwórza wrocławskich kamienic, które z pozoru niczym się nie wyróżniają. Tak też było z podwórkami przy ul. Roosevelta, o których pisaliśmy w tym wpisie.

Rzeźnicza 26-28

Pozostając w klimacie pięknych kamienic i ukrytych dziedzińców, warto również zajrzeć na podwórko zlokalizowane przy ul. Rzeźniczej 26-28. Znajduje się tam kolejny plac z pięknie odrestaurowanymi kamienicami.

Ruska 46

Jak już zaglądamy we wrocławskie podwórka, to miejscem obowiązkowym jest podwórko zlokalizowane przy ulicy Ruskiej 46. Znajduje się tam Galeria Neonów, które pięknie rozświetlają całe wnętrze, gdy się tylko ściemni. To artystyczny zakątek Wrocławia, który całkiem niedawno został odrestaurowany. Lokatorami budynków zlokalizowanych w tym miejscu są w większości artyści i instytucje propagujące kulturę, sztukę, czy muzykę. To tam możemy znaleźć pracownie rzeźb, obrazów, czy ceramiki. Najlepsze zdjęcia podwórka oczywiście wychodzą wieczorem, gdy wszystko jest pięknie rozświetlone. My niestety byliśmy w ciągu dnia, ale i tak jest to bardzo klimatyczne miejsce. W naszym ostatnim poście o Wrocławiu również pojawiła się wzmianka o tym miejscu, ale wtedy było ono remontowane. Dziś zatem w odnowionej wersji. Brakuje jedynie zdjęć w ciemności, ale gdy tylko takie zrobimy, to na pewno się nimi z Wami nimi podzielimy.

Ossolineum

Kolejnym zjawiskowym miejscem we Wrocławiu jest Barokowy Ogród Ossolineum, który zlokalizowany jest w Dzielnicy Uniwersyteckiej, w niedalekiej odległości od mojego kochanego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego. To tam możemy zaczerpnąć chwili wytchnienia i spokoju. Znajduje się tu też pomnik poświęcony ofiarom pierwszej wojny światowej. Ogród oceniany jest jako jedno z bardziej klimatycznych i romantycznych miejsc Wrocławia i ja się pod tym podpisuję. Więc jeśli szukacie miejsca na randkę, to jest to idealne miejsce, tym bardziej, że na miejscu znajduje się też kawiarnia, w której można przysiąść na kawie.

Bastion ceglarski

We Wrocławiu znajdują się również fragmenty fortyfikacji miasta, których początki sięgają XVI wieku. Bastion znajduje się bezpośrednio przy Muzeum Narodowym oraz niedaleko Panoramy Racławickiej. Położony jest przy ulicy Jana Ewangelisty Purkyniego, na Wzgórzu Polskim, z którego rozciąga się piękny widok na Ostrów Tumski. Zdecydowanie polecamy to miejsce.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się Park Juliusza Słowackiego, który również zachęca do niespiesznych spacerów i cieszenia się pięknymi okolicznościami przyrody. Tuż obok bastionu jest również miejsce, w którym możemy popływać łódkami. Jak widać, w środku miasta również możemy odpocząć od tego zgiełku, pośpiechu i tłumów.

Panorama racławicka

Będąc na Wzgórzu Polskim będziemy mieć też idealny widok na Panoramę Racławicką. To kolejne muzeum sztuki, które warto zobaczyć. Znajduje się tam malowidło długie na 114 metrów i wysokie na 15 metrów przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami w 1794 roku pod Rasławicami. To jedno z najważniejszych dzieł nawiązujących do naszej historii.

Na dziś to tyle. W kolejnych postach kolejne ciekawe miejsca, które warto zobaczyć we Wrocławiu. Także zaglądajcie.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Travelistka 27 czerwca 2020 - 12:43

Dla mnie Wrocław to najpiękniejsze i najciekawsze miasto w Polsce. Uwielbiam tam wracać, mimo dużej różnicy kilometrów. Szczególnie warty zobaczenia jest ogród japoński, no i cały kompleks Hali Stulecia. W tym mieście po prostu nie da się nudzić 😀
Pozdrawiam https://modnatravelistka.blogspot.com

Odpowiedz
Emilia 27 czerwca 2020 - 14:17

Zgadzam się, we Wrocławiu nie można się nudzić 🙂

Odpowiedz

Odpowiedz