Wirtualne zwiedzanie – Polska

by Emilia
#wroclove

Jakiś czas temu zabraliśmy Was na wycieczkę po ciekawych miejscach i muzeach na świecie. Wycieczkę jakże inną, bo wirtualną. Stan, w jakim znajduje się obecnie świat, sprawił, że musieliśmy zwolnić, zostać w domach, zrezygnować z wielu planów. To nie oznacza jednak, że musimy przestać marzyć. Wirtualne podróże, jak się okazuje, udostępnione przez wiele miast, muzeów i ciekawych miejsc, mogą nam pomóc w planowaniu kolejnych podróży. a to daje nadzieję, sprawia, że mamy na co czekać.

Kraków

Na pierwszy rzut idzie Kraków – nasze ukochane miasto. Byliśmy w nim wielokrotnie i za każdym razem się zachwycamy. Za każdym razem też odkrywamy coś nowego i wiem, że wiele jeszcze przed nami. Na blogu pojawiły się już wpisy o tym mieście, a przy naszych kolejnych wizytach tam powstaną zapewne nowe. Tego miasta nie da się nie kochać, tam zawsze się chętnie wraca.

Screen ze strony https://wirtualnyspacer.krakow.pl/html5/index.php?id=52619#52619/0

Kopalnia Soli w Wieliczce

Jak już będziemy w okolicach Krakowa, to warto zajrzeć do Kopalni Soli w Wieliczce. To kolejny zabytek wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, co istotne, była to pierwsza taka lista. Kopalnia ta należy do jednych z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Ma aż 9 poziomów, 254 kilometrów korytarzy i maksymalną głębokość 327 metrów. Turyści jednak mogą zejść jedynie do 3 poziomu, na głębokość 135 metrów. Jej historia sięga już XIII wieku, a w 1996 roku zaprzestano w niej wydobycia soli. Z ciekawostek, to właśnie w tej kopalni znajduje się jedyny w Europie podziemny kościół, a największa rzeźba znajdująca się w Kaplicy św. Kingi waży aż 15 ton. Podobno co roku odwiedza ją około miliona turystów. W tym roku ta liczba na pewno będzie mniejsza.  Przyznamy się szczerze, że nigdy tam nie byliśmy. I po odbyciu wirtualnej wycieczki już widzę, jak wiele straciliśmy. Gdy tylko będziemy w okolicach, na pewno ją zwiedzimy, do czego Was też zachęcamy.

Screen ze strony https://www.kopalnia.pl/kopalnia-wiedzy/wirtualny-spacer-po-kopalni-soli-wieliczka-kaplica-sw-kingi-czeka-na-odkrycie-wbm0

Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

W niewielkim, ale jakże uroczym mieście na Dolnym Śląsku, znajduje się Muzeum Papiernictwa. Znajduje się ono w młynie papierniczym, w którym, o dziwo, do dzisiaj wyrabia się papier. Muzeum Papiernictwa liczy ponad 400 lat, a sami papiernicy należeli niegdyś do kulturalnej elity, dla których były zarezerwowane stosowne tytuły i przywileje. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Muzeum „papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce”. Robi wrażenie. Z resztą to jedyny, działający taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie. Organizowane tam warsztaty pozwalają m.in. na samodzielne zgłębienie techniki wyrobienia papieru. Stanowi to nie lada atrakcję, nie tylko dla młodszych.

Screen ze strony http://muzeumpapiernictwa.pl/wirtualna-wycieczka/

Zamek Królewski w Warszawie

Być w Warszawie i nie zobaczyć Zamku Królewskiego? To nie możliwe. To jeden z głównych zabytków miasta. Zamek zbudowany został w stylu barokowo-klacystycznym, który niegdyś stanowił siedzibę Królów Polski, a teraz władz naszego kraju. Jego historia sięga XIV wieku, a turyści mogą podziwiać jego wnętrza od 1984 roku. Galeria Owalna, Sala Rady, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Pokój Canaletta, czy też Sala Tronowa – to tylko niektóre z sal, które możemy podziwiać. Jednak jego historia była bardzo burzliwa. Wielokrotnie ulegał zniszczeniu. Ostatecznie w 1944 roku został wysadzony przez wojska niemieckie, a jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w 1971 roku. Co ciekawe jednak, do dzisiaj zachowały się w swojej pierwotnej formie niektóre piwnice, które zdołały być zabezpieczone. Kilka z nich powstały w XIV – XVI wieku. Dla zwiedzających również są udostępnione. Podczas robót budowlanych związanych z odtworzeniem Ogrodu Dolnego zamku w 2017 roku odkryto podziemny tunel. Podobno Zamek Królewski kryje w sobie więcej takich tajemnic.

Screen ze strony https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa,

Pozostając w Warszawie warto wybrać się na wirtualny spacer po Muzeum Historii Żydów Polskich. To miejsce, które ukazuje tysiąc lat dziejów polskich Żydów. Możemy w nim dowiedzieć się wielu informacji, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy, wielu informacji, które mogą pomóc przełamać nam panujące stereotypy, a przede wszystkim wiele informacji, które pomogą zrozumieć. Zrozumieć historię i kulturę żydowską. Jak podają media, to podobno jedyne muzeum, które ukazuje życie Żydów, nie ich śmierć, czy Holocaust, ale właśnie życie. Ponadto samo muzeum nie jest takim typowym z eksponatami, które możemy podziwiać. To muzeum, które jest wzbogacone w wizualne doznania – filmy, narracje, wizualizacje. Poza tym temat Żydów ukazany jest z rozmaitych stron – chwały, wstydu, biedy, czy bogactwa. Tu znajdziemy wszystko. To bardzo ważny temat na kartach historii nie tylko Polski. Co istotne samo Muzeum powstało w miejscu, w którym kiedyś w olbrzymiej ilości zamieszkane było właśnie przez Żydów.

W obliczu panującej pandemii Muzeum przygotowało również cykl spacerów po galeriach wystawy stałej. Można je obejrzeć na ich stronie internetowej oraz na portalach społecznościowych. Od 11 kwietnia pojawiło się siedem takich odcinków.

Screen ze strony https://polin.pl/pl/spacery-po-wystawie-bez-wychodzenia-z-domu
Screen ze strony https://polin.pl/pl/aktualnosci/2014/10/28/zobacz-wystawe-stala-w-google-street-view

Auschwitz-Birkenau – niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady

Pozostając w tej samej tematyce można się wybrać na wirtualny spacer po Auschwitz-Birkenau. To niemieckie obozy koncentracyjne i obóz zagłady, które mieszczą się w miejscowości Oświęcim. To kolejny obiekt, który został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie znajduje się tam Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. To właśnie w tym miejscu powstał w 1940 roku kompleks obozów, które stały się symbolem ludobójstwa, i które mocno odcisnęły się na kartach historii. Nie chcę tutaj rozwodzić się nad tragicznym tematem Holocaustu, jednak uważam, że każdy Polak powinien to zobaczyć. Co istotne, niektóre ekspozycje są tak drastyczne, że nie jest polecane zwiedzanie dzieciom poniżej 14 roku życia. Muzeum przygotowało również kilka wystaw on-line, do których linki są poniżej.

Screen ze strony http://www.auschwitz.org/zwiedzanie/wystawy-on-line/
Screen ze strony http://panorama.auschwitz.org/

ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI

Kontynuując nasze kulturalne zwiedzanie możemy zajrzeć do Zachęty. To jedna z największych i najbardziej prestiżowych galerii sztuki współczesnej. To właśnie w niej prezentowane były prace autorstwa takich sław jak: Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Józef Brandt, Jan Matejko, Pablo Picasso i wielu wielu innych. Poza tym wielokrotnie organizowane są tam wystawy czasowe, a także promocje książek, spotkania z artystami, koncerty, czy też odczyty. Dodatkową „zachętą” powinien być sam budynek, w którym się mieści muzeum. Jego gmach jest jednym z najwybitniejszych dzieł Stefana Szyllera – polskiego architekta, który był przedstawicielem historyzmu, czyli nurtu w XIX-wiecznej architekturze nawiązującego do stylistyki minionych epok. W takim właśnie tonie został zaprojektowany i zbudowany budynek, w którym dziś mieści się Zachęta. Co do zwiedzania, to muzeum dostosowując się do panujących warunków, utworzyło stronę zachetaonline.pl, na której możecie zwiedzać w wymiarze 3D wnętrza muzeum i jego eksponaty.

Screen ze strony https://zachetaonline.pl/

To tylko z niektórych propozycji zwiedzania wirtualnego. Tak naprawdę wiele muzeów, miast, ośrodków jest udostępnionych w sieci. Pozwala nam to na zapoznanie się wcześniej, rozeznanie i podjęcie decyzji czy warto. Sama się przekonałam, że w wielu przypadkach zdecydowanie warto i tym samym kolejnych kilka miejsc trafiło na naszą prywatną listę miejsc, które musimy zobaczyć. Jeśli macie jakieś inne propozycje wirtualnego zwiedzania, to z chęcią czekamy na nie w komentarzach.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Aleksandra Michalska 1 czerwca 2020 - 14:06

Dobrze, że w jakiś sposób nawet wirtualnie można sobie „pozwiedzać”, wiadomo, że to nie o samo, co na żywo, ale nie zawsze jest ku temu możliwość. Lepszy rydz, niż nic 🙂

Odpowiedz

Odpowiedz