Toruń – co zwiedzić (część II)

by Emilia
Toruń - co zwiedzić (część II)

Dziś druga część wpisu o zwiedzaniu Torunia – miasta z piękną historią, zachowanymi zabytkami robiącymi niemałe wrażenia, kamienicami w gotyckim stylu, murami średniowiecznymi i wspaniałą atmosferą.

Co zobaczyć w Toruniu?

Pierniki

Synonimem Torunia są pierniki i to one są widoczne niemalże na każdym kroku, gdy zwiedzamy to miasto. Warto zajrzeć do Żywego Muzeum Piernika, Muzeum Toruńskiego Piernika, a także zaglądnąć do sklepików i kramów, których jest całe mnóstwo, oferujących pierniki w rozmaitych kształtach i kolorach. Wyjechać z Torunia bez piernika – to niewyobrażalne 🙂

Krzywa wieża

Nie tylko w Pizie jest krzywa wieża. Swój odpowiednik mamy również w Toruniu, a także w Ząbkowicach Śląskich. W Toruniu znajdziemy ją przy ulicy o wymownej nazwie „Pod Krzywą Wieżą”. Jak podają dane, które możemy znaleźć w Internecie, szczyt jej wieży jest wysunięty w stosunku do podstawy prawie o 1,5 metra. To sporo i zdecydowanie widać „gołym okiem”.

Dom Mikołaja Kopernika

To oczywiście obowiązkowy punkt zwiedzania. Być w Toruniu i nie wstąpić do domu Mikołaja Kopernika – to wręcz niemożliwe. Dom, w którym urodził się Mikołaj Kopernik znajduje się przy ulicy Kopernika w kompleksie Staromiejskim, nie sposób go przeoczyć. Fasada budynku nawiązuje do stylu gotyckiego i zdecydowanie zwraca uwagę. W środku czeka na nas mnóstwo ekspozycji nawiązujących do dzieł Mikołaja Kopernika, odtworzony średniowieczny układ wnętrz i ich wystrój, pamiątki po astronomie i wiele, wiele innych. Polecamy każdemu, bowiem to część naszej historii.

Teatr lalek

Bardzo interesującą atrakcją w Toruniu jest Teatr Lalek „Baj Pomorski”, którego fasada przypomina otwartą, magiczną szafę. Łączy ona w sobie gotyckie elementy z nowoczesnością. Dla turystów z młodszą ekipą oferują wiele spektakli i przedstawień, a dla starszych to kolejna atrakcja warta sfotografowania.

Bulwar Filadejfijski

Gdy mamy ochotę na spacer z pięknymi widokami, warto wybrać się na Bulwar Filadejfijski. To droga ciągnąca się wzdłuż Wisły, która z drugiej strony pozostawia mury Starego Miasta. Spotkamy tam knajpki, miejsca do odpoczynku, rzeźby, piękną przyrodę i statki oferujące trasy wycieczkowe po Wiśle. To zdecydowanie obowiązkowy punkt zwiedzania i miejsce, w którym można wypocząć, nabrać sił, czy spędzić aktywnie czas. Idealne na spacer, randkę, spotkanie z przyjaciółmi, czy po prostu miejsce, w którym możemy zresetować nasze myśli.

Fontanna Cosmopolis

Znajduje się na Placu Rapackiego. To miejsce, które przyciąga tłumy zwiedzających. Kolorowe światła, efekty wodne oraz klimatyczna muzyka sprawiają, że oglądanie tego widowiska jest nie lada atrakcją. Co istotne, fontanna została zainspirowana dziełem Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Najlepiej jest wybrać się tam wieczorem, bowiem gdy się ściemni, efekty kolorowych świateł są po prostu przecudne.

Spacer ulicami Starego Miasta

Zwiedzanie Torunia to przede wszystkim spacer kolejnymi uliczkami, tak trochę bez celu. To spacer od kamienicy do kamienicy. Na każdym kroku spotkamy jakiś zabytek, budowle sakralne, rzeźby, zachowane mury, majestatyczne murale i wiele miejsc, z których każde kryje w sobie jakąś historię. Spacerując tak możemy być świadkami toczących się zawodów strzeleckich, czy innych atrakcji charakterystycznych dla tego miejsca.

_____________________________
Jeśli spodobał Ci się wpis, zostaw pięć gwiazdek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz