Świdnica – perła Dolnego Śląska

by Emilia
Świdnica – perła Dolnego Śląska

Świdnica to nieduże miasto na Dolnym Śląsku z ogromną historią. Niegdyś jedno z najważniejszych ośrodków kupieckich oraz stolica samodzielnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Dziś to miasto wielu imprez kulturalnych i sportowych, które może pochwalić się też osobliwymi zabytkami znanymi na skalę światową.

Świdnica to nasze miasto, miejsce, w którym żyjemy, pracujemy, spędzamy większość wolnego czasu. Dziś zatem chcielibyśmy Wam pokazać kawałek naszego miejsca na ziemi.

Co zobaczyć w Świdnicy?

Kościół Pokoju pod wezwaniem św. Trójcy

To nasza największa atrakcja turystyczna, do której zjeżdżają się turyści nawet z zagranicy. Kościół Pokoju zbudowany został w XVII wieku z drewna, gliny, słomy, ale co najważniejsze bez ani jednego gwoździa. Wnętrze kościoła jest majestatyczne, bogate zdobienia robią wrażenie na zwiedzających. To w nim odbywa się też wiele imprez kulturalnych, jak na przykład coroczny Festiwal Bachowski. Co istotne, świątynia wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra pw. św. Stanisława i Wacława w Świdnicy

To kolejna budowla sakralna o najwyższej gotyckiej wieży na Dolnymśląsku, mierzącej 103 metrów. Nie trudno ją znaleźć, bowiem widoczna jest niemalże z każdego miejsca w mieście. Warto poświęcić chwilę na jej zwiedzanie, bowiem wnętrza robią ogromne wrażenie. Katedra w 2018 roku została też wpisana na listę Pomników Historii.

Kościół Rzymskokatolicki pw. NMP Królowej Polski

To bardzo młody kościół, bowiem jego budowa zaczęła się w 1980 roku. Niemniej jednak to budowla, którą nietrudno pominąć. Zbudowany w nowoczesnym stylu, jednakże bardzo dostojny, górujący nad Osiedlem Młodych. Widziany z lotu ptaka jest po prostu przepiękny.

Wieża ratuszowa

To najlepszy punkt widokowy na całe miasto. Wieża ma ponad 700-letnią historię. Wielokrotnie była burzona i odbudowywana. W 1967 wieża zawaliła się podczas prowadzonych prac remontowych. Od tamtego momentu Świdnica nie miała wieży ratuszowej. Plany jej odbudowy przewijały się wielokrotnie. Jednak dopiero w 2012 roku, dzięki dotacjom z Unii Europejskiej udało się ją na nowo powołać do życia. Wieża ma 58 metrów wysokości, zdobi ją piękny zegar, który wzorowany był na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się.

Parki w Świdnicy

W Świdnicy możemy się też udać na spacer po parkach, które ostatnio zostały poddane rewitalizacji. Mamy park centralny z pięknym mostem, park Sikorskiego, na którym obecnie możemy podziwiać replikę samolotu Manfreda von Richthofena, nazywanego “Czerwonym Baronem”. Mamy też Zalew Witoszówka z Bosmanatem i promenadą z miejscami do wypoczynku, możemy również wypożyczyć rowerki wodne oraz kajaki, aby po zalewie popływać.

Imprezy w Świdnicy

Świdnica słynie też z wielu znanych na całą Polskę imprez kulturalnych. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim rynku i na okolicznych ulicach odbywa się Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości. Co roku na przełomie lipca i sierpnia możemy wziąć udział w koncertach organizowanych w ramach Festiwalu Bachowskiego. W kwietniu natomiast możemy być obserwatorami Rajdu Krause, który przyciąga rzesze kibiców. W lecie odbywa się też Świdnicki Festiwal Piwa, bo jakby nie patrzeć Świdnica słynie w końcu z piwa, które niegdyś było sławne na całą Europę. W grudniu na świdnickim rynku organizowany jest jarmark bożonarodzeniowy. Są występy, konkursy, wystawy, wiele lokalnych przysmaków i napojów, a także ruchoma szopka. To tylko niektóre z imprez, które pojawiają się cyklicznie, wiele jest też takich organizowanych doraźnie, jak na przykład wystawy prac fotografów, festiwale filmowe, mistrzostwa w sztukach walki, noce jazzowe, konkursy fotografii i wiele innych.

Zapisz się już teraz na naszą listę, aby otrzymywać najnowsze informacje!

[faceletter list=’travel’ color=’white’ size=’xlarge’ cta_text=’SUBSCRIBE_IN_MESSENGER’]


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

jakpoleciec.pl 1 kwietnia 2019 - 00:19

Fajnie tak widzieć posty: Bolonia, Malta… Świdnica 😀 Pozdrawiam

Odpowiedz
Piotr 1 kwietnia 2019 - 06:15

Tak to prawda, a to dlatego, ponieważ Polska jest piękna, a Świdnica to jej perełka 🙂

Odpowiedz

Odpowiedz