Poznań na weekend

by Emilia
Poznań na weekend

Panująca obecnie na świecie sytuacja, można by rzec, że zmusiła nas do podróżowania po Polsce. Niby zawsze jeździliśmy, ale jednak bardziej nastawieni byliśmy na zagraniczne wojaże. I teraz widzimy, jak wiele nas ominęło. Cały czas odkrywamy teraz miejsca, w których warto spędzić weekend, miejsca pełne zabytków, perełki naszej polskiej ziemi. Jednym z takich miejsc jest Poznań. Nigdy nie kojarzył mi się z miastem typowo turystycznym. Teraz tylko żałuję, że wcześniej nie zatrzymaliśmy się tam na dłużej. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam kilka kadrów z tego pięknego miasta, które być może zachęcą Was do zaplanowania weekendu w Poznaniu. Chociaż weekend może okazać zbyt krótki, by poznać wszystko, co nam to miasto oferuje.

Hotel Włoski

Pierwszą sprawą, która zaprząta naszą głowę gdy gdzieś wyjeżdżamy, jest nocleg. Zawsze zwracamy uwagę na lokalizację, która jest uzależniona od tego, czy będziemy zwiedzać na pieszo, czy na przykład komunikacją miejską. Poza tym dla nas istotne jest zapewnione śniadanie, byśmy mogli najedzeni, wybrać się na podboje miasta. I tu, z czystym sumieniem, możemy Wam polecić Hotel Włoski położony przy ul. Dolna Wilda. Na plus zasługuje przede wszystkim sam hotel, obsługa, wystrój, restauracja, komfortowe łóżka i pokoje, które są idealnie wygłuszone. Nie znalazłam chyba żadnej wady podczas naszego pobytu, a osobiście jestem bardzo wybredna. Więc bardzo polecam. Kolejnym ogromnym plusem tego hotelu jest jego lokalizacja. Położony jest w odległości około 5 minut spacerem od Starego Browaru, a stamtąd już tylko kilka kroków do zabytkowego centrum. Ten hotel okazał się idealną bazą wypadową do zwiedzania miasta. Na miejscu dostępny jest też całkiem spory płatny parking. Jednakże tuż obok, przy ulicy, przy której znajduje się targ, znajduje się bezpłatny parking, a także kilka innych płatnych strzeżonych.

Mural przy ul. Dolna Wilda

Ten mural był pierwszą rzeczą, która zwróciła moją uwagę w drodze do hotelu. Misterność jego wykonania jest wprost fenomenalna. On jest po prostu piękny. Za każdym razem, gdy go mijaliśmy nie mogłam się nadziwić, że ktoś ma tak ogromny talent i stworzył takie cudo. Całość nawiązuje do włoskich korzeni, co odpowiada również nazwie hotelu, w którym się zatrzymaliśmy i jego klimatu. Co ciekawe, szukając w sieci informacji na jego temat, znalazłam tylko jakieś szczątkowe wpisy i domysły, że za jego powstaniem stoi właśnie Hotel Włoski. Idąc tym tropem na parkingu hotelu i w samym hotelu znajdują się murale utrzymane w podobnym stylu, więc może coś w tym jest… Nieważne jak było i co przyświecało autorowi, to miejsce jest piękne, a stara, niszczejąca kamienica zyskała blask i stała się jedną z atrakcji Poznania.

Stary Browar

Jak już wspomniałam, nasz hotel zlokalizowany był nieopodal Starego Browaru. To centrum handlu i sztuki, które zlokalizowane jest przy ulicy Półwiejskiej – głównym deptaku Poznania. Na uwagę zasługuje oczywiście, oprócz całego mnóstwa sklepów idealnych na shopping (ponad 200 J), architektura budynku. Całość zbudowana jest z brązowej cegły, co znacząco wyróżnia się na tle pozostałych budynków i kamienic tej okolicy. Trochę mi to przypominało zabudowania w Łodzi. Stary Browar to też miejsce, w którym odbywa się wiele koncertów, spotkań z ciekawymi osobami, czy imprez. Warto zatem śledzić aktualności na ich stronie. Na terenie Starego Browaru, we wnętrzach i pomiędzy budynkami, znajduje się również wiele rzeźb i instalacji. Dużym atutem jest również sporych rozmiarów teren zielony, który jest wprost stworzony do wylegiwania się i chwili relaksu.

Deptak – ul. Półwiejska

Najpopularniejszą ulicą handlową w Poznaniu jest ulica Półwiejska. Zlokalizowana jest ona w Starym Mieście. Znajduje się przy niej między innymi galeria Stary Browar, liczne restauracje i knajpy. Prowadzi niemalże do samego Starego Rynku. W uliczkach bezpośrednio z nią sąsiadujących również znajdziemy wiele ogródków restauracyjnych, a także sklepików między innymi z lokalnymi wyrobami i pamiątkami.

Pomnik Cyryla Ratajskiego

Zlokalizowany jest przy placu Andersa tuż przed jednym z wejść do Starego Browaru. To pomnik przedwojennego prezydenta miasta – Cyryla Ratajskiego. Uroczystość jego odsłonięcia miała miejsce w 2002 roku, a uczestniczyła w nim jego wnuczka – Zofia Ratajska-Thaler. Za czasów jego panowania – jako prezydent Poznania – miasto stało się ważnym ośrodkiem gospodarczym. Wybudowano wówczas wiele obiektów i zrealizowano wiele inwestycji usprawniających funkcjonowanie miasta, takich jak elektrownia, spalarnia odpadów, nowe trasy tramwajowe, pierwszą w Polsce linię trolejbusową, most Bolesława Chrobrego, Ogród Botaniczny.

Pomnik Starego Marucha

Gdy będziemy kontynuować nasz spacer ulicą Półwiejską, to dojdziemy na pewno do Pomnika Starego Marucha. Znajduje się on dokładnie u zwieńczenia ulicy Półwiejskiej, przy placu Wiosny Ludów. To pomnik fikcyjnej, legendarnej postaci związanej z miastem Poznań. Stworzona została na potrzeby lokalnej rozgłośni Polskiego Radia. Symbolizuje on typowego poznaniaka, który posługuje się gwarą poznańską.

Pomnik Hipolita Cegielskiego

Będąc na placu Wiosny Ludów naszym oczom ukarze się również kolejny pomnik, który liczy niespełna 11 lat. To pomnik Hipolita Cegielskiego – legendy polskiego przemysłu. Z wykształcenia był humanistą. Skończył filozofię na uniwersytecie berlińskim. Jego życiorys był bardzo bogaty. Był przede wszystkim nauczycielem języka polskiego i języków starożytnych, opublikował pracę naukową z zakresu lingwistyki, a także prowadził sklep z narzędziami rolniczymi. Co istotne zakłady Cegielskiego funkcjonują do dziś. Hipolit Cegielski pełnił też funkcję wiceprezesa Towarzystwa Pomocy Naukowej, a także redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”.

Pomnik Powstańców Wielkopolskich

Kolejnym pomnikiem, który ma ogromne znaczenie historyczne jest pomnik Powstańców Wielkopolskich. Jego odsłonięcie miało miejsce w 1965 roku. Powstał dla upamiętnienia powstania wielkopolskiego, które wybuchło w 1918 roku. Znajduje się u skraju ulic Wierzbięcice i Królowej Jadwigi.

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich

Tuż za pomnikiem Powstańców znajduje się park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, który wydaje się być idealnym miejscem w centrum miasta, by ochłonąć, zaczerpnąć nieco odpoczynku. Napisałam „wydaje się być”, bowiem podczas naszego pobytu cały teren parku był ogrodzony. To zabytkowy park Poznania, którego rewitalizacja rozpoczęła się już w zeszłym roku.

Pojazd dla mnie

Moje zamiłowanie do kolorów i stylistyki sprawia, że zawsze zwracam uwagę na piękne, wyróżniające się rzeczy i ujęcia. W Poznaniu trafiłam na kilka pojazdów, które są dla mnie jak miód na serce. Są śliczne i wprost stworzone dla mnie. Może to nie są atrakcje typu „must see”, ale uwielbiam takie kadry.

Rogale świętomarcińskie przy u. św. Marcin 26

Gdy już zgłodniejecie, eksplorując to piękne miasto, to koniecznie musicie skosztować przysmak, który pochodzi właśnie z Poznania. O rogalach świętomarcińskich słyszał chyba każdy, ale to tutaj znajdziemy te prawdziwe. Przy ul. Św. Marcin 26, pomiędzy blokami znajduje się malutka cukiernia, w której sprzedają najpyszniejsze rogale w całym mieście.

Na dziś to tyle, a w kolejnych wpisach pojawią się miejsca, które warto zobaczyć, a jest tego sporo. Więc szykujcie się na pokaźną dawkę zdjęć i inspiracji.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Eles 24 sierpnia 2020 - 17:51

Jak to dobrze,że interesuje Was nie tylko Świat,ale i nasz Kraj. Po Łodzi,Wrocławiu i Legnicy pokazujecie nam ,na razie,
tylko w IV częściach Poznań,Dzięki Wam za to. Kocham Poznań,bo stąd pochodzę.Dlatego wszystko co pokazaliście jest
mi bliskie,znane,a jednocześnie nowe,piękniejsze i „nieznane”.Poznań mojej młodości był raczej szarawy,a teraz jakby,rozjaśniony,zmieniony na lepsze,wypiękniał.Ale tak jak zwykle czyściutki.No i te tramwaje kursujące co do minuty.
Proponuję ,na razie obejrzeć te IV części,dokładnie przeczytać opisy Emilii.Potem po bilet na dworzec PKP,lub do auta
i S 5 (E261) w 3,5 godz. jesteśmy na miejscu (ze Świdnicy ).Nie pożałujecie. Eles.

Odpowiedz

Odpowiedz