Poznań – co warto zobaczyć?

by Emilia

Jeśli szukacie miejsca idealnego na weekend, pełnego atrakcji, zabytków, miejsca, w którym się ciągle coś dzieje, miejsca pełnego energii i niezwykłej atmosfery, to koniecznie postawcie na Poznań. Nasz ostatni wyjazd do tego miasta był cudowny. Spędziliśmy tam cztery dni i byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym, jak piękne jest to miasto i jak można w nim znaleźć mnóstwo perełek, miejsc, które zaskakują, perełek architektonicznych i całe mnóstwo miejsc, w których można odpocząć. W jednej chwili z miasta pełnego mieszkańców i turystów możemy się znaleźć w parku, czy na polanie, na której możemy oddać się błogiemu lenistwu w otoczeniu pięknej zieleni.

W ostatnim wpisie pojawiło się już kilka informacji praktycznych i kilka miejsc wartych zobaczenia w Poznaniu. Dziś zatem kolejna dawka inspiracji i zdjęć. Wszystkie miejsca są zlokalizowane w niewielkiej odległości od siebie. Cała trasa zajmuje około dwóch godzin zwiedzania. Także zapraszamy.

Zamek Cesarski

Nasze zwiedzanie zaczynamy od Zamku Cesarskiego, który zlokalizowany jest przy ulicy Święty Marcin 80/82. To monumentalna budowla, która zachwyca swoją architekturą. Zamek wzniesiony został w latach 1905 – 1910 na wzór średniowiecznych zamków dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Powierzchnia gmachu głównego to ponad 25 tys. m2, a wieża z przepięknym zegarem ma 75 metrów wysokości. To jeden z najmłodszych zamków monarszych w Polsce. Stanowi jeden z głównych budynków Dzielnicy Cesarskiej.

Tuż naprzeciwko znajdują się obiekty, które również zwracają uwagę swoją architekturą – to m.in. Filharmonia Poznańska im. T. Szelgowskiego oraz budynek Banku Pocztowego S.A.

Plac Adama Mickiewicza z Aulą Uniwersytecką

Tuż obok Zamku Cesarskiego znajduje się plac Adama Mickiewicza oraz Aula Uniwersytecka. Plac Adama Mickiewicza jest centralnym placem Dzielnicy Cesarskiej. Wyróżnia go przede wszystkim charakterystyczny wzór kostki układający się w fale. Ten deseń pochodzi z czasów powojennych. Warto również zaznaczyć, że to właśnie Poznań był ostatnim miastem, w którym przebywał Adam Mickiewicz przed śmiercią.

Pomnik Adama Mickiewicza

Na placu Adama Mickiewicza znajduje się też pomnik naszego narodowego wieszcza. Jego odsłonięcie miało miejsce w 1960 roku i zbiegło się w czasie ze zmianą nazwy Uniwersytetu Poznańskiego na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Sam pomnik ma cztery metry wysokości i jest jednym z dwóch pomników poety w Poznaniu.

Pomniki ofiar czerwca 1956 r.

W pobliżu pomnika Adama Mickiewicza znajduje się również pomnik Ofiar Czerwca 1956, który powstał w 1981 roku. To pomnik upamiętniający zryw robotników w powojennej Polsce. To jeden z ważniejszych symboli miasta. 28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego zorganizowali demonstracje uliczne podejmując tym samym strajk. W starciach z milicją i wojskiem zginęło co najmniej 58 osób i o wiele więcej zostało rannych. Odsłonięcie pomnika miało miejsce dokładnie w 25 rocznicę tych wydarzeń.

Ławeczka Heliodora Święcickiego

Kontynuując spacer wzdłuż placu przy uniwersytecie natkniemy się też na kolejny pomnik – ławeczkę Heliodora Święcickiego. To pierwszy rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i jak podaje wiele źródeł był ulubionym rektorem studentów. To on podkreślał, że uniwersytet jest dla studentów, a nie studenci dla uniwersytetu. Poczynił też wiele kroków, by to studenckie życie było lżejsze. Wywalczył od miasta budynki, w których powstały pierwsze akademiki, powołał fundusz stypendialny, a nawet zorganizował kuchnię akademicką i utworzył kasę pożyczkową dla studentów, która nie pobierała żadnych odsetek, co istotne zasilaną z jego własnych funduszy. To postać, która silnie odbiła się na kartach historii poznańskiego uniwersytetu.   

Most Teatralny

Nieopodal Uniwersytetu, tuż przy ulicy Fredry, znajduje się Most Teatralny, zwany potocznie Teatralką. Stanowi połączenie Dzielnicy Cesarskiej z Dzielnicą Jeżyce. Na moście tym obowiązuje wyłącznie ruch tramwajowy, pieszy i rowerowy.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki

Tuż obok Mostu Teatralnego położony jest Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, który pięknie się prezentuje już z Placu Adama Mickiewicza. Jego początki sięgają 1919 roku, kiedy to w sierpniu spektaklem „Halka” Stanisława Moniuszki zainaugurowano działalność Teatru Wielkiego w Poznaniu. Sam budynek zasługuje na uznanie. Architektura nawiązuje do starożytnego Rzymu. Po dwóch stronach szerokich schodów znajdują się rzeźby – kobiety na lwie (co nawiązuje do liryki) i mężczyzny z idącą przy nim panterą (symbolizujące dramat). Sam teatr oddziela od placu Adama Mickiewicza piękny Park Mickiewicza z fontanną tuż naprzeciw teatru. To kolejne miejsce idealne do odpoczynku i spacerów.

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Kolejnym budynkiem, który zwraca uwagę swoją architekturą jest budynek Uniwersytetu Medycznego. Położony jest tuż obok Teatru Wielkiego. Przed jego wejściem znajduje się rzeźba – ławeczka Ks. Prof. Stanisława Kozierowskiego, który był współzałożycielem Uniwersytetu Poznańskiego.

Kościół Najświętszego Zbawiciela i Pomnik Najświętszego Zbawiciela

Mijając Uniwersytet Medyczny dojdziemy do Kościoła Najświętszego Zbawiciela i położonego przed nim Pomnika Najświętszego Zbawiciela. Kościół to kolejna zabytkowa budowla położona w Dzielnicy Cesarskiej. Jej budowa przypada na lata 1866 – 1869. Świątynia zbudowana została na styl neogotycki. Jej charakterystycznym elementem jest wieża wysoka na 70 metrów. Krzyż u jej zwieńczenia ma 2,6 metra wysokości.

Okrąglak

Gdy dojdziemy do skrzyżowania ulic Fredry i Mielżyńskiego, to naszym oczom ukaże się bardzo ciekawy budynek, bo okrągły. Do jego kształtu nawiązuje też jego nazwa – Okrąglak. Kiedyś mieścił się w nim dom towarowy. Dziś to budynek biurowo-usługowy. Powstał w 1955 roku i stanowił wówczas jeden z najbardziej modernistycznych budynków. Do dziś stanowi niemałą atrakcję Poznania. Tym bardziej, że w 2003 roku został wpisany na listę zabytków.

Teatr Polski w Poznaniu

Kontynuując nasz spacer ulicą 27 Grudnia dojdziemy do Teatru Polskiego w Poznaniu. Powstał on w 1875 roku. Dokładnie 25 września 1875 roku miała miejsce inauguracja teatru, którą uświetnił spektakl „Zemsty” Fredry.

Plac Wolności z Fontanną Wolności i Biblioteką Raczyńskich i Pomnikiem Higiei

Mijając Teatr Polski w Poznaniu dojdziemy do Placu Wolności. To jeden z większych placów zlokalizowanych nieopodal Starego Rynku. Stworzony do spacerów i odpoczynku na ławeczkach tam zlokalizowanych, czy kawiarenkach. To też miejsce przepełnione historią.

To przy tym placu znajduje się m.in. Biblioteka Raczyńskich. Powstała w czasach zaborów pruskich i była jedną z pierwszych, w których można było dostać polskie książki i gazety. To wielkie osiągnięcie w tych czasach. Dziś jej księgozbiór liczy prawie dwa miliony pozycji, a na terenie biblioteki organizowanych jest wiele wystaw, spotkań autorskich, wykładów, czy też czytań.

Tuż przed Biblioteką Raczyńskich znajduje się Pomnik Higiei – bogini zdrowia. To jednocześnie pomnik i studnia. Ufundowany został przez Edwarda Raczyńskiego i stanowił jeden z ważniejszych elementów wodociągów, które podarował poznaniakom.

Muzeum Narodowe

Przy Placu Wolności znajduje się również Muzeum Narodowe. Postało w 1919 roku jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu. Gmach mieszczący się przy Alei Marcinkowskiego jest główną siedzibą muzeum, które ma wiele oddziałów takich, jak: Muzeum Historii Miasta Poznań na Starym Rynku 1, Muzeum Sztuk Użytkowych na ul. Góra Przemysła 1, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe przy Starym Rynku 9, Muzeum Instrumentów Muzycznych na Starym Rynku 45. Do Muzeum Narodowego należą również ośrodki położone poza Poznaniem, a mianowicie Pałac w Rogalinie i Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie, ale o nich w kolejnych wpisach.

Gdy zwiedzanie Was już znuży i nabierzecie ochoty na zakupy, to w pobliżu Placu Wolności znajdują się butiki, które sprawiają, że serce zaczyna mi bić szybciej. Polecam Wam przede wszystkim Moliera2, która mieści się przy Alei Marcinkowskiego 10 i Laurella, która znajduje się przy ul. Ratajczaka 42.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Maria Bereś 20 lipca 2020 - 07:57

Świetny wpis! Zapisuję sobie te miejsca 🙂 Akurat za dwa tygodnie jadę zwiedzać Poznań 🙂

Odpowiedz

Odpowiedz