Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

by Emilia
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Mimo, że nie lubię zimy, przede wszystkim za te temperatury, to grudzień jest jednym z moich ulubionych miesięcy w roku. Głównie za sprawą nadchodzących świąt. Klimat świąteczny chyba każdemu się udziela, a najbardziej widoczny jest on na jarmarkach bożonarodzeniowych. W miniony weekend wybraliśmy się do Wrocławia. To tam jest jeden z piękniejszych jarmarków w Polsce, jak nie w Europie.

Mnogość kramów z regionalnymi przysmakami, wyrobami, no i przede wszystkim grzanym winem, które w takiej atmosferze smakuje chyba najlepiej. Rozbawiła nas moja 9-letnia siostrzenica, która była z nami. Spytała w pewnym momencie: „co Ci ludzie noszą w parujących kubkach?” Na to jej odpowiadam, że to grzane wino, a ona z rozbrajającą szczerością mówi mi: „a to ja dzisiaj podziękuję za to”.

W tym roku mamy wrażenie, że jarmark we Wrocławiu jeszcze bardziej się rozrósł w porównaniu do lat poprzednich. Niemalże cały wrocławski rynek, Plac Solny i część ulicy Świdnickiej pełne jest straganów z lokalnymi wyrobami, biżuterią, ciepłymi kapciami, słodyczami różnej maści, przepięknymi piernikami w kształcie nawet postaci z bajek, owocami w czekoladzie, lokalnych wyrobów alkoholowych, które oczywiście można degustować i wielu innych atrakcji, w tym przede wszystkim dla dzieci. Postawione w kilku miejscach małe piętrowe chatki umożliwiają wejście na górę i podziwianie wszystkiego z wysokości – wrażenie ogromne. Iluminacji, światełek i innych ozdób jest całe mnóstwo… tłumów także. Ciężko się czasem przecisnąć, żeby dojść do jakiegoś miejsca, kolejki do najlepszych budek z jedzeniem są największe, ale w tym chyba jest cały urok. Dwa lata temu byliśmy na jarmarku w Dreźnie i musimy stwierdzić, że nasz wrocławski jest zdecydowanie piękniejszy.

Warto zauważyć, że Wrocław ze swoim Jarmarkiem Bożonarodzeniowym został wyróżniony przez The Guardian jako jedno z dziesięciu miast europy z magicznym świątecznym klimatem. A oto lista na której znajdują się pozostałe miasta na stronie TheGuardian.com


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz