Atrakcje w Opolu – muzea

by Emilia

Opole – stolica województwa opolskiego, słynna z amfiteatru, który pojawia się w telewizji przy okazji emisji kolejnych festiwali polskiej piosenki. Opole to też nieco więcej niż kolejne koncerty, na których tłumnie się zbierają widzowie, to też miasto pełne atrakcji, zabytków, historii, którą odnajdziemy niemalże na każdym kroku w centrum miasta, a także pięknych miejsc stworzonych do spacerów. To miasto raczej bardziej kameralne, nie tak turystyczne i tłumne jak Kraków, czy Poznań, ale w tym właśnie jest jego urok. To też miasto, w którym znajdziemy bardzo ciekawe muzea, które zainteresują chyba każdego.

Muzeum Polskiej Piosenki

Na pierwszy rzut idzie Muzeum Polskiej Piosenki. Nie może być inaczej, bowiem Opole to właśnie stolica polskiej piosenki. To tutaj miało swój debiut wiele talentów, które do dziś dzień pojawiają się w eterze radia i na scenach muzycznych. To tutaj, począwszy od lat 60-tych organizowany jest Festiwal Polskiej Piosenki, który gromadzi rok rocznie tłumy fanów. Muzeum jest w pełni multimedialne i bardzo nowoczesne. Na wstępie otrzymujemy słuchawki i pilot, za pomocą którego sterujemy i ustawiamy to, co chcemy słuchać. Fani polskiej muzyki mogą tam spędzić dużo czasu. 580 teledysków, 2000 nagrań audio, budki nagraniowe, całe mnóstwo zdjęć związanych z polską muzyką, kostiumy znane z telewizji i koncertów, szuflady pełne zbiorów muzealnych i dwie ściany z monitorami dotykowymi – to na Was czeka m.in. w tym muzeum.

Z informacji praktycznych – muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Bilet normalny kosztuje 25 zł, można płacić kartą, można też kupić bilety wcześniej przez Internet (tu). Podczas naszego pobytu w lipcu mierzona była też każdemu przed wejściem temperatura, a wszystkie słuchawki i piloty każdorazowo były dezynfekowane.

Muzeum Wsi Opolskiej

Miejscem, które nas totalnie zauroczyło było Muzeum Wsi Opolskiej, które zlokalizowane jest w Opolu przy ulicy Wrocławskiej 174. To wyjątkowe muzeum, które w całości znajduje się na wolnym powietrzu. Na obszarze około 10 hektarów w otoczeniu drzew i bujnej zieleni znajduje się mnóstwo obiektów odwzorowujących życie ludności wiejskiej w okresie od XVIII do początków XX wieku. Znajdziemy tam budynki mieszkalne z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem, stodoły, kuźnie, spichlerze, młyny, kościół, karczmy, czy też wiatraki. Większość obiektów ma swoich opiekunów, którzy oprowadzą, opowiedzą nieco historii, albo zademonstrują sztukę rzemiosła. Warto poświęcić trochę czasu na niespieszny spacer po terenach tego muzeum.

Spotkamy tam też takich oto osobników.

Warto zatrzymać się też w miejscu, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, jak maluje się porcelanę. Po tym, co zobaczyłam, jestem pełna podziwu dla talentu. Stworzenie czegoś tak pięknego z tak dużą swobodą i naturalnością, jakby się wykonywało jakąś najprostszą rzecz w życiu. To jest coś, co trzeba doceniać.

Z informacji praktycznych – muzeum jest czynne w poniedziałek od 10 do 15, od wtorku do piątku od 10 do 17, a w weekendy od 10 do 19. Bilet normalny kosztuje 12 zł, można płacić kartą, można też kupić bilety on-line (tu). I jeszcze jedna ważna informacja – spryskajcie się przed wejściem specyfikiem przeciw komarom – jest ich tam mnóstwo. Wychodząc z muzeum byłam cała pogryziona.

Muzeum Śląska Opolskiego

To regionalne muzeum, którego główny budynek znajduje się w Opolu, przy Małym Rynku 7, nieopodal Wzgórza Uniwersyteckiego. Zlokalizowane są tam wystawy stałe, takie jak: galeria malarstwa polskiego XIX-XX w., w kręgu farmacji, pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny, ceramika górnośląska, czy też etnografia Opolszczyzny. Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.30 do 12 i od 13 do 17. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a w czwartki wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie muzeum.

Do tego muzeum należą również: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego (Opole, ul. Ozimska 10), w którym znajdziecie prace Jana Cybisa, Kamienica Czynszowa zlokalizowana nieopodal głównego budynku muzeum oraz Muzeum Czynu Powstańczego (Góra św. Anny, ul. Leśnicka 28), w którym znajduje się prawi 2,5 tysiąca eksponatów związanych z powstaniami śląskimi.

W Opolu znajdziecie też inne muzea, które warto zwiedzić. Należą do nich m.in. Kamienica Czynszowa, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, czy też Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich. Tych nie udało się nam zwiedzić, ale następnym razem…

A w kolejnych wpisach pojawią się miejsca, które warto zobaczyć w Opolu, także zapraszamy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

eles 23 sierpnia 2020 - 02:49

Skansen—Muzeum Wsi Opolskiej przepiękny. Eles.

Odpowiedz

Odpowiedz