Opole na weekend (część druga)

by Emilia

Jeśli szukacie miejsc idealnych na weekendowy wypad, to zdecydowanie możemy Wam polecić Opole. Większości z nas to miasto kojarzy się z Festiwalem Polskiej Piosenki i faktycznie w wielu miejscach możemy to odczuć. Widać, że miasto się tym chwali i zdecydowanie jest czym. Opole ma jednak dużo więcej do zaoferowania. Dziś zatem kolejna porcja zdjęć i miejsc, które warto zobaczyć.

W poprzednim wpisie pojawiła się już dawka propozycji jeśli chodzi o zwiedzanie miasta. Na blogu pojawił się też wpis z muzeami, które warto zobaczyć. Na końcu wpisu zostawiam Wam linki do tych wpisów, także zachęcam do czytania. Może będzie to dla Was inspiracją do kolejnych podróży. Bo nawet te krótkie i niedalekie podróże mogą być piękne. Paradoksalnie to właśnie przez panującą od zeszłego roku pandemię, zmuszeni do ograniczenia zasięgu naszych podróży, odkryliśmy wiele perełek naszego kraju.

Wieża Piastowska

To okrągła, wysoka na 42 metry wieża, która kiedyś pełniła funkcję strażnicy na Pasiece. Obecnie jest udostępniona do zwiedzania (oczywiście teraz przez pandemię jest nieczynna do odwołania, także trzeba na bieżąco śledzić informacje o otwarciu). Po pokonaniu 163 schodów czeka na nas piękny widok na miasto. Wieża ta jest symbolem Opola, jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce, jej początki sięgają bowiem 1300 roku. To ostatnia pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim.

Staw Zamkowy Barlickiego

W odległości kilku minut spacerem od wieży piastowskiej znajduje się staw zamkowy Barlickiego. To przepiękne miejsce stworzone do spacerów. Staw powstał w miejscu fosy, która otaczała Zamek Piastowski. Dziś największą atrakcją w tym miejscu jest grająca fontanna. Znajduje się obok niego również bardzo dobrze zachowany Domek Lodowy, który powstał w 1909 roku. Mieściła się w nim siedziba Towarzystwa Łyżwiarstwa, bowiem właśnie na tym terenie organizowane były niegdyś mistrzostwa Niemiec w jeździe figurowej na lodzie. Obecnie mieści się w tym domku kawiarnia Piramida. Warto zaznaczyć, że tuż obok stawu znajduje się Muzeum Polskiej Piosenki, o którym pisaliśmy w tym wpisie.

Amfiteatr

Nieopodal stawu Barlickiego znajduje się amfiteatr, w którym odbywają się słynne na całą Polskę Festiwale Polskiej Piosenki. To symbol miasta. Udostępniony jest do zwiedzania, także można zobaczyć na żywo to, co widzimy w telewizji i szczerze mówiąc spodziewałam się większych rozmiarów. Cały czas miałam wrażenie, że ten amfiteatr jest ogromny. Prezentuje się świetnie na żywo, ale jest mniejszy niż nam się wydawało.  Można wjechać na piętro, gdzie znajduje się taras. Rozpościera się stąd piękny widok na miasto. Co ciekawe, podczas naszego zwiedzania odbywały się tam zajęcia jogi. Zdecydowanie warto zobaczyć.

Spacer wzdłuż rzeki

Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania Opola jest oczywiście spacer wzdłuż rzeki. Wzdłuż ulicy Piastowskiej płynie kanał Młynówka. Oddziela on centrum Opola od wyspy Pasieki, na której zlokalizowany jest m.in. amfiteatr, wieża piastowska i staw zamkowy Barlickiego.

Opolska Wenecja

Spacerując ulicą Piastowską, pomiędzy Mostem Katedralnym a Mostem Zamkowym, zobaczymy opolską Wenecję. To szereg kamienic, które są jakby wtopione w rzekę. Wygląda to jak w Wenecji, stąd oczywiście nazwa. Z ciekawostek – kamienice te zbudowane zostały na fundamentach dawnych murów obronnych Opola. Od 2007 roku opolska Wenecja jest podświetlona, także warto się udać wieczorem na spacer ulicą Piastowską, skąd jest najlepszy widok.

Most Zamkowy

Opole nazywane jest też miastem mostów. Chociaż nie ma ich tyle co na przykład Wrocław, to i tak ma się czym pochwalić. Jednym z nich jest most Zamkowy, nazywany też mostem żółtym. Łączy on centrum miasta z wyspą Pasieką, na której zlokalizowanych jest wiele atrakcji, w tym m.in. słynny amfiteatr.

Most Groszowy

Kolejnym mostem, który koniecznie trzeba zobaczyć, jest most Groszowy. To most, na którym obowiązuje wyłącznie ruch pieszy. Należy do jednych z piękniejszych w Polsce. Nazwa mostu związana jest z jego historią – to w tym miejscu pobierano niegdyś myto, czyli opłatę za przejście w wysokości jednego grosza. Dziś jest nazywany też mostem zielonym, z racji oczywiście koloru, bądź też mostem zakochanych. Możemy tam bowiem znaleźć wiele metalowych kłódek z wygrawerowanymi inicjałami lub imionami par, umieszczonych na szczęście.

Grabówka

Tuż za mostem Groszowym znajduje się najsłynniejsza naleśnikarnia w Polsce. To Grabówka, która szczyci się najpyszniejszymi naleśnikami. Od prawie 30 lat naleśniki są przygotowywane w tym miejscu według stałej receptury. Być w Opolu i nie zjeść naleśników w Grabówce, to jak być w Paryżu i nie widzieć Wieży Eiffla.

Plac Wolności

Restauracja Grabówka znajduje się tuż obok Placu Wolności. To kolejne miejsce, które stworzone jest do spacerów i spędzania wolnego czasu. To tam znajdziemy fontannę mieniącą się kolorami tęczy, a także pomnik Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, czy też pomnik żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Plac Daszyńskiego i Opolska Ceres

W odległości około 500 metrów (czyli jakieś 6 minut spaceru) od placu Wolności znajduje się kolejny plac, na który warto zwrócić uwagę. To Plac Daszyńskiego, na którego terenie znajduje się niewielki skwer. W samym centrum usadowiona jest opolska Ceres – jedna z najpiękniejszych fontann w Opolu i może też w Polsce. Na jej szczycie usadowiona jest Ceres, czyli bogini urodzaju, a poniżej rzeźby kilku postaci, które nawiązują do przemysłu, rolnictwa  rybołówstwa. Przy tej fontannie znajdziecie też tabliczkę z kodem QR, który możecie zeskanować, a wtedy opolska Ceres do Was zadzwoni. Te same tabliczki umiejscowione są m.in. na wzgórzu uniwersyteckim, gdzie zlokalizowanych jest wiele pomników polskich twórców i artystów. Po zeskanowaniu tego kodu dzwoni do nas ten konkretny artysta, twórca, czy też bogini z piosenką, wierszem, opowieścią. To niezwykła atrakcja Opola, także wielki plus za to dla miasta.

Park Nadodrzański

Wracając na wyspę Pasiekę warto zajrzeć do parku Nadodrzańskiego. To kolejny teren zielony w środku miasta, który stworzony jest do spacerów, relaksu, a także aktywnego wypoczynku. To tam znajdziecie bowiem siłownię na świeżym powietrzu, a także skałę przygotowaną do wspinania się, duże zielone polany, na których odbywają się zajęcia jogi, a także place zabaw dla najmłodszych. To też idealnie miejsce dla biegaczy, których mijaliśmy niemalże na każdym kroku. Poza tym park ten usytuowany jest wzdłuż rzeki, co tylko potęguje pozytywne wrażenia krajobrazowe.

Przystań Statku Opolanin

To właśnie w parku Nadodrzańskim znajduje się przystań Statku Opolanin – najsłynniejszego statku w mieście. Będąc w Opolu warto poświęcić niecałą godzinę na rejs tym statkiem. Możemy wówczas podziwiać miasto i jego atrakcje z perspektywy rzeki. Bilety to koszt 15 zł za osobę.

Mural – mozaika „Drzewo Życia”

Gdy będziemy spacerować wzdłuż rzeki, w parku Nadodrzańskim możemy też podziwiać mural zatytułowany „Drzewko Życia”. To mural stworzony przez kobiety i ma symbolizować życie.

Wyspa Bolko

Na koniec zostawiamy Wam kolejną perełkę – wyspę Bolko. Zlokalizowane jest tam m.in. ZOO – jedno z ciekawszych w Polsce, ale to też ogromny teren zielony, w którym możemy zaczerpnąć nieco relaksu i oderwać się od zgiełku miasta. Teren tej wyspy jest ogromy, a spacerujących mnóstwo. Położona jest w odległości około 2 kilometrów od parku Nadodrzańskiego. To zielone płuca Opola. Znajdziemy tam mnóstwo ścieżek spacerowych i rowerowych, wiele stawów, bujnej roślinności.

Znajduje się tam również Klubokawiarnia Laba – kolejny symbol Opola. Jej motto brzmi: „Spotkajmy się w Labie… w końcu kiedyś trzeba odpocząć”. To restauracja zlokalizowana pośród drzew, a w środku charakteryzująca się modernistycznym wnętrzem. To też kolejna perełka Opola.

Poniżej zostawiamy Wam linki do poprzednich wpisów o Opolu:
OPOLE – IDEALNE MIASTO NA WEEKENDOWY WYPAD
ATRAKCJE W OPOLU – MUZEA


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz