Opole – idealne miasto na weekendowy wypad

by Emilia

Podróżowanie od zeszłego roku nie jest już tak beztroskie i oczywiste jak kiedyś. Nie wszędzie możemy pojechać, czy polecieć, a jeśli już możemy, to z mnóstwem obostrzeń. Znacznie bezpieczniejsze i pewne stały się podróże lokalne. Dlatego też w zeszłym roku w większości podróżowaliśmy po Polsce. Tym samym odkryliśmy wiele pięknych i często zaskakujących miejsc. Polska jest piękna, nie zapominajmy o tym. Dlatego też w pewien lipcowy weekend postanowiliśmy zwiedzić Opole – stolicę polskiej muzyki. Stwierdziliśmy, że nie wypada nie znać tego miasta, które ma tak bogatą historię.

Gdzie się  zatrzymać?

Jeśli chodzi o noclegi to standardowo zarezerwowaliśmy je na portalu booking.com. Nasz wybór padł na Piano Opole – Restauracja & Hotel, który położony jest w centrum Opola na Wyspie Pasiece. Od hotelu do słynnego opolskiego amfiteatru dzieli nas zaledwie kilkuminutowy spacer, a od Rynku to odległość zaledwie 500 metrów. To idealna baza wypadowa do zwiedzania Opola. Wnętrza są przepięknie urządzone w stylu butikowym. Obsługa jest na jak najwyższym poziomie. Na miejscu jest też bezpłatny parking. Z pobytu w tym hotelu byliśmy bardzo zadowoleni, więc z czystym sercem możemy Wam go polecić.

Z niektórych pokoi hotelowych i tarasu hotelowej restauracji rozpościera się piękna panorama na rzekę i miasto.

Zamkowe mury miejskie

Nasz spacer rozpoczęliśmy od zabytkowych murów miejskich, które zlokalizowane są tuż po drugiej stronie rzeki od hotelu, przy ulicy Księdza Stefana Baldiego. To zachowana do dziś i odrestaurowana część obwarowań miejskich Opola, które budowane były od XIII do XV wieku. Mury te broniły wjazdu do miasta i okalały praktycznie całą część starego miasta. Pozostałe części murów miejskich znajdują się przy ul. Łangowskiego, ul. Rzemieślniczej, ul. Księcia Władysława II Opolczyka oraz przy placu Kopernika, a także przy placu Mały Rynek.

Parafia Katedralna pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Tuż za murami znajduje się katedra pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. To ogromna budowla w stylu gotyckim z dwiema strzelistymi wieżami. Podczas naszego pobytu w zeszłym roku większość była w remoncie, który dofinansowywany jest z funduszy unijnych. Jak można przeczytać na oficjalnych stronach dotyczących dofinansowań: „Celem prac jest przywrócenie oryginalnego wyglądu estetycznego wnętrza Katedry poprzez uczytelnienie jego pierwotnego, gotyckiego charakteru, określanego jako regotyzacja wnętrza”. Budowla jest bardzo reprezentatywna i należy do jednych z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Opolu.

Kościół pw. Św. Sebastiana

Na placu św. Sebastiana, który dzieli od katedry zaledwie kilkuminutowy spacer, znajduje się multimedialna fontanna, a na jego obrzeżach kościół pw. Św. Sebastiana. To niewielka barokowa budowla, która powstała w miejscu gospody. Co ciekawe, wewnątrz tego niewielkiego kościółka, znajdują się organy pochodzące z pierwszego kościoła jezuitów, który już nie istnieje.

Fragmenty Zamku Górnego

Gdy skierujemy nasze kroki w stronę Uniwersytetu Opolskiego to na pewno trafimy na fragmenty Zamku Górnego. W tym miejscu znajdował się jeden z dwóch zamków w Opolu, które stanowiły siedzibę opolskich Piastów. Do dziś zachowała się wieża zamkowa oraz kurtyna z murów z bartyzaną, czyli niewielką kolistą wieżyczką. Ta zachowana część Zamku Górnego została całkowicie zrewitalizowana w 2018 roku, dzięki czemu jest też dostępna dla zwiedzających.

Zespół figur na wzgórzu uniwersyteckim

Raptem kilka kroków od fragmentów Zamku Górnego dzieli nas od Uniwersytetu Opolskiego. A w tym przypadku jedną z największych atrakcji jest zespół figur. Znajdują się one na wzgórzu uniwersyteckim, nazywanym też wzgórzem akademickim, czy też opolskim Akropolem. To najwyższe wzniesienie Opola. Na jego szczycie stoi Kościół na Górce, wokół jest mnóstwo zieleni, ścieżek i ławeczek. Idealne miejsce do spacerów, a także jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście. A to wszystko za sprawą figur, jakie się tam znajdują. To współczesne pomniki polskich twórców i artystów, którzy swoją sztuką są związani z Opolem. Osiecka, Niemen, Grechuta, Jonasz Kofta – to tylko niektóre nazwiska. To miejsce nazywane jest też opolskim skwerem artystów. Zdecydowanie trzeba je zobaczyć. Co ciekawe, przy każdej rzeźbie znajduje się tabliczka z kodem QR. Gdy go zeskanujemy w telefonie to zadzwoni do nas artysta, którego pomnik przedstawia i zaśpiewa, opowie o swojej twórczości. Przetestowane, więc śmiało skanujcie kody QR. Świetna zabawa i rewelacyjna forma zwiedzania.

Galeria Solaris i plac Kopernika

Dla tych, co lubują się w zakupach, to w samym centrum, tuż przy wzgórzu uniwersyteckim, znajduje się Galeria Solaris. Zlokalizowana jest ona przy jednym z głównych placów w mieście, przy placu Kopernika, w bezpośrednim sąsiedztwie Uniwersytetu Opolskiego. Z ciekawostek, w galerii znajduje się Obserwatorium Słoneczne Solaris. Umożliwia ono, za darmo oczywiście, w godzinach otwarcia galerii, prowadzenie obserwacji tarczy słońca i księżyca, a w przyszłości również innych planet. Kolejna ciekawostka – w galerii znajduje się interaktywna podłoga, na której można zagrać w piłkarzyki, albo nauczyć się planet układu słonecznego.

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

Kościół ten zlokalizowany jest na wzgórzu uniwersyteckim. Nazywany jest też Kościołem na Górce. To najstarsza rzymskokatolicka budowla w Opolu. Świątynia ta zbudowana została w gotyckim stylu, a jej wnętrze ma charakter barokowy. Od ulicy św. Wojciecha prowadzą do niej liczne schody, co tylko podkreśla jej najwyższe położenie w mieście. Na wzgórzu, w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni, wzdłuż ścieżek spacerowych, położonych jest wiele pięknych rzeźb.

Mały Rynek

Tuż nieopodal świątyni na górce znajduje się Mały Rynek. To niewielki plac, wokół którego zlokalizowanych jest wiele knajpek, pubów, restauracji. Odbywają się tam też festiwale. To miejsce spotkań mieszkańców i studentów. 

Kamienica Czynszowa

Kamienica Czynszowa to część Muzeum Śląska Opolskiego. Znajduje się przy ul. Św. Wojciecha, nieopodal Małego Rynku. Możemy tam oglądnąć pięć mieszkań, których wystrój nawiązuje do lat 1890 – 1965. Sprzęty kuchenne, meble, piece żeliwne, sprzęty do prania i suszenia i bibeloty stanowiące wyposażenie mieszkań w tych latach. Bilet normalny do Kamienicy Czynszowej to koszt 10 zł. Można też kupić bilety łączone – na przykład do głównego budynku wystawienniczego, do kamienicy czynszowej i do galerii to koszt 20 zł.

Rynek i Aleja Gwiazd

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w każdym mieście, jest Rynek. To samo centrum, serce miasta. Tak też jest w Opolu. Otoczony jest klimatycznymi kamienicami, niektóre zrestaurowane, niektóre jeszcze mocno podniszczone. Większość ma zachowany ten przedwojenny styl. W samym środku znajduje się zabytkowy ratusz. To z jego wieży codziennie o godzinie dwunastej grany jest hejnał Opola. W Rynku znajduje się też pomnik Kazimierza I Opolskiego – to dumnie spoglądający na przechodniów rycerz na koniu. To postać, która dość istotnie odcisnęła się na kartach historii miasta, dlatego też jest symbolem Opola i jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w mieście. Od maja 2020 roku jest też oświetlony wieczorami.

W opolskim rynku znajduje się jeszcze jedna atrakcja – aleja gwiazd. Ponad sześćdziesiąt gwiazd, artystów i twórców ma swoje gwiazdy w samym sercu Opola. Powstaje ona nieustannie od 2004 roku. Znajdziemy tam odciski rąk i autografy takich osób jak Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, Lady Pank, Beata Kozidrak, Paweł Kukiz, Irena Santor, Stanisław Sojka i wielu innych – sama śmietanka.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz