Lipsk – spacer szlakiem „śladami nut”

by Emilia

Lipsk – miasto z niezwykłą historią, która niezwykle mocno odcisnęła się na kartach muzyki. To miasto, w którym na niemalże każdym kroku spotkamy ślady wielu wybitnych, znanych na cały świat, muzyków. Jan Sebastian Bach, Kurt Mazur, Richard Wagner, Felix Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann – to tylko niektóre nazwiska związane z tym miastem.

Szlak „śladami nut”

Dziś pokażemy Wam jedną z możliwości zwiedzania Lipska. Co mnie zdziwiło, gdy przed naszym wyjazdem czytałam o tym mieście i ciekawych atrakcjach nie trafiłam nigdzie na informację o tym szlaku. Podczas naszych spacerów wielokrotnie natknęliśmy się na chodnikach i ulicach na charakterystyczne metalowe łezki. Zaczęło nas to zastanawiać i ciekawić, zatem po powrocie do hotelu w ruch poszedł Internet. Tak trafiliśmy na szlak „śladami nut”. To trasa zwiedzania muzycznego Lipska stworzona przez pracownika Uniwersytetu Lipskiego, Wernera Schneidera. Z ciekawostek – od samego pomysłu do jego realizacji minęło blisko 14 lat.

Sama trasa ma długość około 5 kilometrów i obejmuje 23 punkty, które są każdorazowo oznaczone niebieskimi tabliczkami z opisem danego miejsca. Początek szlaku i zarazem jego koniec to sala koncertowa Gewandhaus, która mieści się przy głównym placu w mieście – przy Augustusplatz. My swoje zwiedzanie, z racji położenia hotelu, zaczęliśmy od punktu 6, a następnie szliśmy w dół.

6 Alter Johannisfriedhof/Stary Cmentarz św. Jana

To na tym cmentarzu pochowanych jest wielu wybitnych lipskich muzyków i kompozytorów

5 Museum für Musikinstrumente/Muzeum Instrumentów Muzycznych

Czynne od wtorku do niedzieli muzeum, które zawiera ponad 5 tysięcy egzemplarzy instrumentów muzycznych. Możemy tam znaleźć m.in. najstarszy zachowany fortepian na świecie.

4 Ehemalige Musikbibliothek Peters/Była Biblioteka Muzyczna Peters

To w tym budynku mieści się pierwsza publiczna biblioteka, w której znajdowały się oryginalne rękopisy Bacha, Brahmsa i Haydna. Obecnie znajdują się one w zasobach Biblioteki Miejskiej w Lipsku.

3 Grieg-Begegnungsstätte/Centrum Spotkań Griega

To w tym domu podczas swoich pobytów w Lipsku mieszkał Edvard Grieg – norweski kompozytor i pianista.

2 Mendelssohn-Haus/Dom Mendelssohna

To dom, w którym mieszkał Felix Mendelssohn Bartholdy, i w którym umarł. Obecnie mieści się tam muzeum.

1 Neues Gewandhaus/Nowy Gewandhaus

To siedziba znanej na cały świat Orkiestry Gewandhaus, która założona została w 1743 roku.

23 MDR-Kubus – Rundfunkklangkörper/ Kostka MDR – Orkiestra i Chóry MDR

W budynku tym odbywają się próby i nagrania Chóru Radia oraz Orkiestry Symfonicznej

22 Paulinum – Aula und Universitätskirche St. Pauli/ Paulinum – Aula i Kościół Uniwersytecki św. Pawła

W tym miejscu znajduje się Kościół Uniwersytecki św. Pawła. Kościół ten powstał w miejscu wysadzonego przez władze NRD dawnego kościoła uniwersyteckiego. To niezwykła budowla ze szkła i stali, która jedynie swoim zarysem przypomina dawny kościół. Pojawia się na szlaku „śladami nut” z uwagi na to, iż związanych jest z tym miejscem wielu wybitnych muzyków, jak: Georg Philipp Telemann, Felix Mendelssohn Bartholdy, Richard Wagner, Robert Schumann, czy Max Reger

21 Standort Erstes Gewandhaus/Lokalizacja pierwszego Gewandhausu*

W tym miejscu znajdował się pierwszy budynek Gewandhausu. To tu dawała koncerty najstarsza mieszczańska orkiestra świata

20 Standort Altes Konservatorium/ Lokalizacja Starego Konserwatorium *

Kolejny punkt, w którym historyczny budynek nie zachował się do dzisiaj. To tu powstała pierwsza akademia muzyczna w Niemczech. Jej inicjatorem był Felix Mendelssohn Bartholdy.

19 Standort Geburtshaus Clara Wieck/ Lokalizacja domu rodzinnego Clary Wieck *

W punkcie oznaczonym liczbą 19 znajdował się dom rodzinny Clary Wieck – sławnej pianistki, która później została żoną Roberta Schumanna.

18 Bach-Museum/Muzeum Bacha

Tuż przy Kościele św. Tomasza znajduje się Muzeum Bacha. Możemy zapoznać się tam z życiem i działalnością Jana Sebastiana Bacha jako kantora w Kościele św. Tomasza.

17 Thomaskirche/Kościół św. Tomasza

To właśnie w tym Kościele Jan Sebastian Bach pracował jako kantor. Nauczał m.in. śpiewu chórzystów mieszkających w internacie, który mieścił się przy kościele. Dawał również koncerty podczas nabożeństw. To też siedziba chóru św. Tomasza.

16 Hôtel de Saxe

W Sali koncertowej odbywały się lipskie cykle koncertowe. W 1796 roku nocowała tu też Constanze – wdowa po Mozarcie.

15 Zum Arabischen Coff e Baum/Pod Arabskim Kawowcem

To najstarsza kawiarnia w Niemczech. Stanowiła miejsce spotkań muzyków, uczonych i poetów.

Pomiędzy 15 a 14 punktem, w podwórku znajduje się instalacja dźwiękowa – dźwięki miasta z trzech stuleci

14 Museum der bildenden Künste – Beethoven/ Muzeum Sztuk Pięknych – Beethoven

W muzeum tym znajdziemy jedno z najbardziej znaczących w muzyce dzieł sztuki pięknej – rzeźbę Beethovena Maxa Klingera.

13 Altes Rathaus/Stary Ratusz

W Starym Ratuszu Jan Sebastian Bach podpisał swoją pierwszą umowę o pracę z miastem. W muzeum, które się tam teraz mieści znajduje się słynny portret tego muzyka autorstwa Eliasa Haussmanna.

12 Nikolaikirche/Kościół św. Mikołaja

To drugi najważniejszy obiekt sakralny w Lipsku. Dla niego muzykę tworzył Jan Sebastian Bach. To w tym kościele zadebiutował w roli organisty.  Organy Ladegasta z 1862 roku, jakie się tam znajdują, są największymi organami kościelnymi w Saksonii.

11 Alte Nikolaischule/Stara Szkoła św. Mikołaja

W 1512 roku powstała pierwsza miejska szkoła w Lipsku. Uczęszczali do niej m.in. Gottfried Wilhelm Leibniz – niemiecki polihistor: filozof, matematyk, prawnik, inżynier-mechanik, fizyk, historyk i dyplomata, Johann Gottfried Seume – niemiecki pisarz i poeta, Richard Wagner – niemiecki kompozytor, dyrygent i teoretyk muzyki okresu romantyzmu.

10 Oper Leipzig/Opera Lipska

Historia Opery Lipskiej sięga XVII wieku. Dziś możemy podziwiać jej budynek, który został otwarty w 1960 roku. poprzedni został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej.

9 Wagner-Denkmal/Pomnik Wagnera

Niemiecki kompozytor, dyrygent, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego. Urodził się w Lipsku, gdzie też studiował na Uniwerystecie Lipskim. Tuż za Operą Lipską, przy stawie łabędzim, możemy podziwiać jego pomnik.

8 Grafi sches Viertel – Musikverlage (Notenwand)/ Dzielnica Grafi czna – wydawnictwa muzyczne

To dzielnica, w której znajdują się najważniejsze wydawnictwa muzyczne, w tym m.in. najstarsze wydawnictwo muzyczne świata Breitkopf & Härtel, C.F. Peters, czy też F. Hofmeister. Na ściance oznaczonej numerem 8 możemy wsłuchać się w przykłady dźwiękowe.

7 Schumann-Haus/Dom Schumanna

Mieści się tu obecnie muzeum, które jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 18, a w weekendy od 10 do 18. To tam Robert Schumann mieszkał wraz ze swoją żoną Clarą przez pierwsze kilka lat małżeństwa.

Spacer tym szlakiem był bardzo ciekawy, jakże inny od tradycyjnego zwiedzania. W ogóle nie czuliśmy tych 5 kilometrów… no może jak wróciliśmy do hotelu. Niemniej jednak polecamy bardzo. Poniżej zostawiamy Wam mapkę wszystkich punktów znajdujących się na szlaku.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz