Lipsk – co zobaczyć (część trzecia)

by Emilia

Zabieramy Was dzisiaj na kolejny spacer po Lipsku, po mieście, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Ogrom zabytków, bardzo dobrze zachowanych kamienic, wszędzie ślady Bacha, no i raj dla zakupoholików. To tak w wielkim skrócie. W poprzednich postach pokazaliśmy Wam już kilka miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Czas zatem na kolejną dawkę zdjęć i inspiracji.

Cerkiew św. Aleksego – St.-Alexi-Gedächtniskirche

Oddalamy się trochę od centrum, ale w konkretnym celu. Na pierwszy rzut Cerkiew św. Aleksego. Kolejna budowla ze złotymi akcentami. W Lipsku to bardzo popularne. Sam budynek, wysoki na 65 metrów, jest bardzo wyniosły za sprawą swojej architektury. Zbudowany został na początku XX wieku dla upamiętnienia udziału wojsk rosyjskich w bitwie pod Lipskiem. Znajduje się przy Philipp-Rosenthal-Straße.

Pomnik Bitwy Narodów – Völkerschlachtdenkmal

Nasz główny cel drugiego dnia zwiedzania to Pomnik Bitwy Narodów. To chyba najbardziej popularny i najbardziej imponujący zabytek Lipska, i zdecydowanie zasługuje na to miano. Nam osobiście przypominało nieco piramidy Majów w Meksyku. Dlatego też tak bardzo nie pasuje do całego klimatu i architektury Niemiec. Z platformy widokowej rozpościera się przepiękny panoramiczny widok na miasto. Pomnik ten powstał dla uczczenia bitwy, która miała miejsce w okolicach Lipska w 1813 roku, zwanej też bitwą narodów. To pomnik wysoki na 91 metrów, w którym mamy do pokonania 500 schodów, do którego budowy zużyto 120 000 m2 betonu, i który waży 300 000 ton. Już same liczby robią wrażenie. Jeśli będziecie w Lipsku, to koniecznie się tam wybierzcie. Dla chcących zwiedzać wnętrza, koszt biletu to 8 EUR od osoby dorosłej. Otwarte jest codziennie od godziny 10 do 18, a w miesiącach od listopada do marca od godziny 10 do 16.

Nowy Ratusz – Neues Rathaus

W poprzednim wpisie pokazywaliśmy Wam Stary Ratusz, który mieści się w samym centrum Lipska. Dziś zatem drugi – nowy ratusz. Znajduje się przy Wilhelm Leuschner Platz. Wybudowany został w XX wieku i to kolejna budowla, która wygląda tak, jakby nie została tknięta zębem czasu. Pełno w nim wieżyczek, jak w zamku z bajki, to architektoniczna perełka Lipska. Wybudowany został na fundamentach starożytnego zamku, a obecnie znajduje się tam siedziba władz miasta. Gdy będziecie na miejscu rozejrzyjcie się dookoła, w oderwaniu do budynku rodem z bajki, możecie zobaczyć całkiem nowoczesne budynki. Stanowi to niezwykły kontrast.

Główny dworzec kolejowy – Leipzig Hauptbahnhof

To ogromny, liczący 300 metrów długości budynek, w którym mieści się dworzec i wiele sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych. Wnętrze przypomina nieco dworce z amerykańskich filmów. Duża przestrzeń, schody prowadzące na perony i duży zegar u ich zwieńczeniu. Klimat jest i warto się przespacerować po dworcu.

Stary dworzec kolejowy – Bayerischer Bahnhof

Dworzec w tym miejscu otwarty został w 1842 roku. Funkcjonował do 2001 roku i był do tego czasu najstarszą działającą stacją kolejową w Niemczech. W 2013 roku został zastąpiony metrem. Do dziś zachowała się jedynie jego fasada. Obecnie mieści się tam restauracja. Pod nim znajduje się stacja metra, bardzo ciekawie zaprojektowana, także zachęcamy by zjechać na dół.

Kościół św. Piotra

Luterański Kościół św. Piotra to budowla, którą charakteryzuje misterność wykonania, neogotyckie wpływy i strzeliste kolumny. Wybudowany został w XVI wieku, a w XIX wieku zbudowano go od nowa.

Na dziś to tyle zdjęć z tego pięknego miasta. Już niebawem pojawi się kolejny wpis o Lipsku, ale tym razem będzie zwiedzanie na luzie. Także zapraszamy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz