Lipsk – co zobaczyć (część druga)

by Emilia

Dziś wigilia, jeden z najbardziej magicznych dni w roku. To dzień przeznaczony dla rodziny, dla bliskich, przepełniony miłością, mnóstwem dobrego jedzenia i prezentami oczywiście. Wiele z Was na ostatnią chwilę robi na pewno też zakupy, poszukując prezentów. Więc dzisiaj mamy dla Was wpis podróżniczo-zakupowy.

Jeśli ktoś z Was jest akurat w Lipsku, to na pewno nie będzie narzekał na brak sklepów. Centrum miasta jest wprost usiane mnóstwem bardzo klimatycznych galerii, które usytuowane są w kamienicach wybudowanych nawet w XIX wieku.

Grimmaische Str.

Polecamy zacząć od Grimmaische Strasse, która położona jest tuż obok Augustusplatz, czyli głównego placu w mieście. Tuż na początku tej ulicy znajduje się mój ukochany Starbucks, więc pozostaje wziąć ulubioną kawę w rękę i ruszyć na zakupowe łowy.

Mädler-Passage

To pasaż handlowy, który mieści się przy Grimmaische Strasse. Należy do jednych z najlepiej zachowanych budynków. Jego architektura zachwyca. Do tego mnóstwo butików ekskluzywnych marek, wspaniałe wnętrza, klimatyczne restauracje i kawiarnie, i można tam spędzić sporo czasu.

Speck Hof

To kolejna budowla reprezentująca przepiękną architekturę. To najstarszy zachowany pasaż handlowy w Lipsku. Zbudowany został w XX wieku. Sam budynek rozciąga się na około 82 metry. Charakteryzuje się łukowatymi wejściami, architektonicznymi ozdobami kamiennymi, cokołami, postaciami zapożyczonymi z greckiego świata bogów. Wzory na kafelkach i obrazy na ścianach są dziełami malarzy.

Zalando Outlet

Dla tych, co lubią zakupy na Zalando, w Lipsku znajduje się outlet tego sklepu. Zdecydowanie warto tam zajrzeć. Ogromny asortyment i atrakcyjne ceny. Znajduje się nieopodal Kościoła św. Tomasza i Muzeum Bacha.

Primark

Fani Primarku też będą usatysfakcjonowani. Idealne miejsce na shopping.

Höfe am Brühl

To kolejna galeria handlowa. Budynek o powierzchni około 12 tys. m2, w którym znajduje się około 120 sklepów to istny raj dla tych, co zakupy kochają, tak jak ja.

Spacerując uliczkami Starego Miasta praktycznie na każdym kroku natkniecie się na jakieś sklepy, galerie i butiki. Najlepsze jest to, że są one idealnie wkomponowane w architekturę miasta.

Targi Lipskie

Lipsk to też miasto, które słynie z targów. Ich historia sięga 1895 roku. Targi organizowane w Lipsku należą do pierwszej dziesiątki największych takich ośrodków w Niemczech i pierwszej pięćdziesiątki na świecie. W ciągu roku w Lipsku odbywa się nawet 40 imprez wystawienniczych i dużo więcej kongresów, eventów i innych imprez biznesowych. Logo Targów Lipskich w wersji BIG znajdziecie przy ulicy Alte Messe (Leipziger Messe M).

Samochody rodem z bajki

Nieopodal słynnej litery „M” natknęliśmy się na samochody rodem z kreskówki. Wyglądały nieziemsko. Nie wiem, czy była to stała ekspozycja, ale na pewno było to świetne miejsce do zdjęć.

Centrum kongresowe

Idąc dalej wzdłuż ulicy Alte Messe dojdziecie do Centrum Kongresowego – Eventpalast Leipzig. To miejsce, w którym organizowanych jest wiele imprez i spotkań branżowych. Może pomieścić nawet 3 tysiące gości.

Budynek radziecki

Będąc przy słynnej literze M, czy też przy Centrum Kongresowym będziecie widzieć z daleka budynek zakończony bardzo wysoką złotą wieżą w kształcie stożka. To budynek, który powstał w latach 20-tych XX wieku na starych terenach targowych. Obecnie jest miejscem  koncertów ze względu na panującą tam świetną akustykę.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz