Najciekawsze muzea we Wrocławiu

by Emilia

Wrocław – stolica Dolnego Śląska. To miasto tętniące życiem, miasto studentów, pięknych zabytków, klimatycznej starówki i wielu atrakcji. Mogłabym tak wymieniać bez końca. Kocham to miasto i za każdym razem, gdy tam jestem, to mnie zaskakuje. Tam nie można się nudzić. Już sam spacer bez celu sprawia ogromną przyjemność. Starówka, parki, Ostrów tumski, klimatyczne restauracje i knajpy, spacer szlakiem krasnali, albo rejs po Odrze – tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś jednak proponujemy Wam bardziej kulturalną odsłonę Wrocławia i trzy muzea, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

To jedno z głównych muzeów Dolnego Śląska. W jego zbiorach znajdziecie ponad 200 tys. eksponatów, m.in. malarstwo, rzeźby i sztukę, głównie artystów ze Śląska, ale też pochodzących ze zbiorów dawnych muzeów niemieckich. Wszelkie informacje na temat zwiedzania, godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie muzeum.

Na uwagę zasługuje również sam budynek i jego otoczenie. To zdecydowanie jedno z najbardziej instagramowych miejsc we Wrocławiu (pisaliśmy o tym w tym poście). Budynek położony jest tuż nad brzegiem Odry. Porośnięty jest bluszczem, który najpiękniej wygląda na jesień, gdy mieni się feerią typowo jesiennych barw. Wokół budynku możemy spotkać wiele pięknych rzeźb i posiągów, przedstawiających m.in. artystów renesansu Albrechta Dürera i Michała Anioła, a także rzeźby przedstawiające Rycerzy Króla Artura.

Przepiękne są też wnętrza samego budynku. Zbudowany w stylu neorenesansu północnego, odbudowany po zniszczeniach wojennych, dziś zachwyca w każdym calu.

Pałac Królewski i Muzeum Miejskie Wrocławia

Pałac Królewski we Wrocławiu mieści się przy ul. Kazimierza Wielkiego 35, tuż obok Narodowego Forum Muzyki. To inaczej pałac Spätgenów lub zamek królów pruskich. Dziś mieści się w nim siedziba główna Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Pozostałe części muzea mieszczą się w Starym Ratuszu, Arsenale Miejskim oraz Starym Cmentarzu Żydowskim.

Na tyłach Muzeum mieści się przepiękny zrekonstruowany barokowy ogród. Powstał on w 2008 roku. Na środku ogrodu znajduje się fontanna z rzeźbą dwóch chłopców z delfinem. Dookoła niej znajdują się zaś rzeźby będące alegorią czterech pór roku, które przez ostatnich czterdzieści lat stały przed gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkie informacje na temat biletów i godzin zwiedzania znajdziecie na stronie Muzeum.

W Pałacu Królewskim znajdują się wystawy stałe, takie jak: „1000 lat Wrocławia”, czy też „Galeria malarstwa XIX i XX wieku”. Możemy tam też podziwiać wiele wystaw czasowych. Jednymi z najważniejszych eksponatów znajdujących się w Pałacu Królewskim są: skarb z Bremy, obrazy z pracowni Lukasa Cranacha, tzw. Śląski Graal, relikwiarze ze skarbca katedralnego.

Muzeum Pana Tadeusza

Ostatnim dziś muzeum, które chcemy Wam polecić to Muzeum Pana Tadeusza, które mieści się w samym Rynku Wrocławia w przepięknej kamienicy. To muzeum jest najnowszą i najnowocześniejszą częścią Ossolineum. Funkcjonuje od 2016 roku. Na oficjalnej stronie (tu) możecie znaleźć informacje o biletach i godzinach zwiedzania.

W muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe. Pierwsza z nich to rękopis „Pana Tadeusza”. Znajdziemy tu przekłady „Pana Tadeusza” na wiele języków, manuskrypty, grafiki, obrazy, a także wiele przedmiotów codziennego użytku.

Nie sposób nie wspomnieć o prezentacjach multimedialnych, które możemy nie tylko podziwiać, ale też możemy brać w nich czynny udział, poznając tym samym kawałek historii.

Druga część wystawy stałej to „Misja: Polska”. Przedstawia ona m.in. życiorysy Jana Nowaka-Jezioriańskiego i Władysława Bartoszewskiego, a także losy Polaków, którzy stanęli przed koniecznością walki o niepodległość. Jan Nowak-Jeziorański to jeden z wielu kurierów wojennych, którzy kursowali pomiędzy Zachodem a okupowaną Polską. Natomiast Władysław Bartoszewski to wieloletni dyrektor radia Wolna Europa, a także publicysta i dziennikarz, który w czasie II wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz. Obydwaj zapisali się na kartach historii Polski jako Ci, którzy walczyli o jej wolność.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Witek 21 października 2021 - 15:46

Niby mieszkam we Wrocławiu, a tyle się z tego wpisu dowiedziałem :). Na pewno w końcu muszę się wybrać do muzeum Pana Tadeusza.

Odpowiedz
Emilia 21 października 2021 - 20:03

Polecam bardzo, bo zdecydowanie warto i zapraszam do śledzenia bloga. Pojawi się jeszcze wiele pięknych miejsc wartych zobaczenia we Wrocławiu

Odpowiedz

Odpowiedz