Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

by Emilia

Zwiedzając Gniezno – pierwszą stolicę Polski, miejsce, w którym wszystko się zaczęło nie sposób pominąć jednego z najważniejszych miejsc, które Wam szczerze polecamy. Mowa oczywiście o Muzeum Początków Państwa Polskiego. To tutaj poznamy początki miasta, jego dzieje, zobaczymy jak wyglądało życie 1000 lat temu, będziemy mogli podziwiać przedmioty wykopane z ziemi, a które były rzeczami codziennego użytku, jak naczynia, broń, czy ozdoby. Mnogość i bogactwo eksponatów naprawdę robi wrażenie.

Jezioro Jelonek i Park Piastowski

Muzeum Początków Państwa Polskiego znajduje się przy ul. Kostrzewskiego 1 – tam jest główne wejście, ale spokojnie dojdziemy do niego również od strony Jeziora Jelonek i Parku Piastowskiego. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie wizyty w muzeum ze spacerem wokół tego jeziora. Podczas naszego pobytu jego otoczenie było w remoncie, dlatego też nieco żałujemy, ale za to jest powód by podczas kolejnej wizyty zwiedzić to miejsce.

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Sam budynek jest bardzo nowoczesny. Tuż naprzeciwko znajduje się bezpłatny parking. Co ciekawe muzeum jest połączone z I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Na co dzień muzeum zajmuje się też popularyzowaniem wiedzy o historii Gniezna i najdawniejszych dziejach Polski.

Muzeum od maja do września jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 18, a w pozostałe miesiące godzinę krócej. Bilety to koszt 14 zł za bilet normalny. Można oczywiście płacić kartą. Z ciekawostek muzeum można zwiedzać z pupilem. Ze strony muzeum jest jedynie prośba o pamiętanie kilku zasad: „zwierzak cały czas pozostaje pod Waszą opieką, musicie go trzymać na smyczy, w przypadku psów ras niebezpiecznych, musicie mu założyć kaganiec, powinniście mieć przy sobie książeczkę zdrowia zwierzaka.”

W muzeum znajdują się wystawy stałe i czasowe. Do tych stałych należą m.in. wystawa „Początków Państwa Polskiego”. Obejmuje ona ponad 500 eksponatów z całej Polski, które przybliżają nam dzieje naszego kraju, a także okresy panowania pierwszych władców.

Kolejną wystawą stałą jest wystawa o nazwie „Piastów malowane dzieje”. To tu możemy podziwiać obrazy XIX-wiecznych artystów, które prezentują postacie i wydarzenia z dziejów panowania dynastii piastowskiej.

Jedną z ciekawszych wystaw stałych jest też „Ceramika Gnieźnieńska”. Obejmuje ona kilkaset zabytków. Są to m.in. romańskie, gotyckie i renesansowe płytki ceramiczne, a także XIX-wieczne kafle piecowe. To jedne z większych takich zbiorów w Europie. Nam bardzo się spodobały te eksponaty.

„Sztuka romańska w Polsce” to kolejna z wystaw czasowych, które robią wrażenie. W jednym miejscu możemy zobaczyć kilkanaście romańskich detali architektonicznych z całej Polski. W większości są to też rekonstrukcje, czy też kopie oryginalnych zabytków, ale dzięki temu pozwalają poznać wczesnośredniowieczną architekturę Polski. Możemy też podziwiać położone obok siebie rekonstrukcje Drzwi Gnieźnieńskich i drzwi katedry z Płocka.

Fragmenty muru berlińskiego

Jeśli już skończycie zwiedzanie Muzeum to możecie pójść dalej ulicą Kostrzewskiego w kierunku Stadionu. Miniecie fragmenty muru berlińskiego.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Tuż obok znajduje się budynek Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza, który również zwraca uwagę swoją architekturą.

Zapraszam też Was na ostatni post o Gnieźnie
GNIEZNO – CZY WARTO JECHAĆ I CO ZOBACZYĆ?


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz