Malta – jedno z mniejszych państw świata

by Emilia

Malta – niewielkie wyspiarskie państwo położone w sercu Morza Śródziemnego, które skradło nasze serca. Zachwyca na każdym kroku. Na blogu pojawiły się już wpisy o jej stolicy i o mieście ciszy. Dziś nieco więcej o tej wyspie.

Gdzie się zatrzymać na Malcie?

Wybór hoteli i noclegów jest bardzo duży. Bez problemu znajdziemy coś na booking.com. Biura podróży też oferują wycieczki nawet 4-dniowe. Wybierać jest w czym. Nasz wybór padł na Mellieha Bay Hotel w miejscowości Mellieħa. To niewielka miejscowość polecana zwłaszcza osobom, które szukają spokoju, pięknej dużej plaży i cudnej roślinności. To miasto położone na wzgórzach, więc co chwilę idziemy pod górkę, albo z górki. Ale za to z różnych miejsc roztaczają się na morze, miasto, pobliską wyspę, czy zatokę przepiękne widoki. Ponadto z tego miasteczka mamy niedaleko do słynnej wioski Popeye oraz do miejscowości Ċirkewwy, skąd odpływają promy na wyspę Gozo.

Sam hotel jest ogromny i bardzo rozległy z przepięknym ogrodem. Na duży plus zasługuje zdecydowanie prywatna plaża z bezpłatnymi leżakami, o co na Malcie nie jest łatwo. Plaża jest nieduża, bardzo kameralna i spokojna. Niedaleko hotelu znajduje się też jedna z najdłuższych plaż na Malcie, na którą w sezonie tłumnie przyjeżdżają Maltańczycy z całej wyspy.

Dlaczego warto jechać na Maltę?

Po pierwsze – 300 dni słonecznych w roku. Od czerwca do września palące słońce stwarza nam idealne warunki do plażowania. Jednak należy pamiętać, że Malta bywa też bardzo wietrzna, o czym przekonaliśmy się w pierwszym dniu naszego pobytu, co nie ukrywam, bardzo mnie zaskoczyło. Jeśli ktoś myśli o późnych wakacjach to w październiku i listopadzie Malta również się sprawdzi. Będzie bardzo ciepło, ale już nie tak upalnie jak w samym środku lata. Maltańska zima przypada na okres od grudnia do lutego, jest ciepło, ale jest to też pora deszczowa. Gdy zaś zależy nam na zwiedzaniu bez niemiłosiernych upałów to warto wybrać się tam w okresie od marca do maja. Tak więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak się poruszać po wyspie?

Najtańszą i najwygodniejszą opcją poruszania się po Malcie jest komunikacja miejska. Przystanków jest dużo, są dobrze oznakowane, bilety można kupić u kierowcy. Co najważniejsze autobusy przyjeżdżają punktualnie i są klimatyzowane.

Co zobaczyć na Malcie?

Będąc w mieście Mellieħa warto się przespacerować wzdłuż plaży, podziwiać kolorowe łódki, których w zatokach jest pełno i mają swój niezaprzeczalny urok. Warto zobaczyć kościół St. Marija, który położony jest na wzgórzu, skąd możemy podziwiać panoramę miasta. Zbudowany jest oczywiście, jak większość budowli i budynków na Malcie, z żółtego piaskowca, czym idealnie wkomponowuje się w charakter wyspy. To też idealna baza wypadowa do zwiedzania pozostałych części wyspy. A zdecydowanie jest co oglądać. Mnóstwo zabytków, pięknych, wąskich uliczek, malowidła na ścianach.

Obowiązkowym punktem jest oczywiście Valletta – stolica wyspy, o czym pisaliśmy w tym poście oraz miasto ciszy – Mdina. Co jeszcze? Bardzo popularna i fotogeniczna wioska Marsaxlokk, wyspa Gozo, Comino, miasto Rabat, Rotunda w Mosta, Blue Grotto, Popeye Village i wiele, wiele innych.

My na pewno tam wrócimy, żeby odkrywać to miejsce na nowo.

Co warto zobaczyć na Malcie


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Skucińska ART 10 marca 2019 - 09:06

Piękne miejsce

Odpowiedz

Odpowiedz