Co robić i zobaczyć na Malcie – nasze TOP 10

by Emilia

Malta to niewielkie wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym, na którym słońce grzeje przez praktycznie 300 dni w roku. To idealne miejsce dla osób lubujących się w cieple, ale też łasych na piękne krajobrazy, ciekawe miejsca i atrakcje. To wyspa, która wiele nam oferuje za sprawą swojej różnorodności. To właśnie tam odnajdziemy wpływy włoskie, brytyjskie, francuskie, tureckie, czy północnoafrykańskie. Wielokulturowość widać w wielu miejscach. Osobiście często wracamy myślami do naszego wyjazdu na Maltę i czujemy pewien niedosyt. W końcu tam wrócimy, a wtedy pokażemy Wam dużo więcej.

Teraz chcielibyśmy Wam pokazać, co można robić na Malcie, na wyspie, która swą wielkością nie przewyższa naszego pięknego Krakowa.

Spacer po Valletcie pełnej schodów

Valletta – stolica Malty to miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć. Architektura, mnóstwo zabytków, dzięki którym jest nazywana muzeum pod gołym niebem, miliony schodów i ogromne różnice poziomów – to wszystko sprawia, że jest to miasto wyjątkowe. Dodajmy jeszcze do tego, że jest najdalej wysuniętą na południe stolicą europejską, co sprawia też, że jest najbardziej nasłonecznionym miastem. Jak będziecie na Malcie zdecydowanie musicie się przespacerować po tym mieście, gdzie wszędzie są schody. Wygląda to spektakularnie i na co dzień chyba nie chciałabym mieszkać w takim miejscu… wykończyłoby mnie to ciągłe chodzenie po schodach 🙂

Więcej o Valletcie w tym wpisie.

Poczucie błogiej ciszy i spokoju w Mdinie

Gdy już zachłyśniecie się turystyczną Vallettą, ogromem turystów i tym charakterystycznym wakacyjnym gwarem to zajrzyjcie do Mdiny. To miejsce jest magiczne i jakże inne od pozostałych miejsc na wyspie. Mdina to miasto ciszy. Zamieszkuje ją niespełna 300 mieszkańców i panuje tam ograniczony ruch samochodów. Tam naprawdę jest cicho, klimatycznie, aż samemu się z automatu szepcze, zamiast normalnie mówić. Niczym nie zmącona cisza i spokój w okolicznościach pięknej, tak charakterystycznej dla Malty, architektury tylko zachęca do spacerów i zatrzymania się w tym miejscu na dłużej.

Więcej o Mdinie w tym wpisie.

Podziwianie kolorowych łódek w Marsaxlokk

To jedno z najbardziej kolorowych miejsc na wyspie, a to za sprawą łódek zakotwiczonych w zatokach, które możemy podziwiać. Feeria kolorów na tle błękitnego morza stanowi idealne miejsce, w którym można spędzić długi czas po prostu się na to wszystko patrząc. Marsaxlokk to wioska rybacka, która słynie też z targu, na którym możemy kupić największe smakołyki, owoce morza, warzywa, owoce.

Przyjemne z pożytecznym – nauka języka angielskiego

Jeśli chcecie wykorzystać swój urlop do czegoś więcej, zrobić coś, co zaprocentuje w przyszłości, a jednocześnie cieszyć się z uroków Malty i poznać ją od podszewki, to warto zwrócić uwagę na ofertę szkoły Maltalingua. Ich oferta jest zróżnicowana, skierowana i dla dorosłych, i dla młodzieży. Więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Długość turnusu, poziom i zakwaterowanie również możemy wybrać według naszych potrzeb. Co najważniejsze, wybierając turnus w tej szkole, nie tylko nauczymy się języka, ale też możemy korzystać z wielu profitów. Szkoła jest kameralna i tam o każdego uczestnika się dba. Wycieczki, zajęcia pozalekcyjne, basen na terenie szkoły, wspaniała lokalizacja, wysoka jakość nauczania, zdobycie doświadczenia i eksplorowanie wyspy to tylko niektóre plusy. Po więcej zapraszamy na stronę szkoły i kontakt z nimi.

Korzystanie z uroków plażowania w Mellieha Bay

Miłośnicy plażowania też znajdą tu coś dla siebie. Bo jak to tak, wakacje bez plaży? Najdłuższą piaszczystą plażę na Malcie znajdziecie w miejscowości Mellieha Bay. To tam w każdy weekend nadciągają tłumy mieszkańców rozkładając się na plażach całymi rodzinami. Dla tych, co chcieliby znaleźć na Malcie hotel z dostępem do prywatnej piaszczystej plaży polecamy Mellieha Bay Hotel z przepięknym ogrodem i widokiem na zatokę.

Zdjęcie przy czerwonej budce telefonicznej rodem z Londynu

Czerwona budka telefoniczna, która jest symbolem Londynu jest obiektem bardzo często fotografowanym przez turystów i bardzo wdzięcznym. I tu, będąc na Malcie, możecie się poczuć przez chwilę jak w Londynie. Czerwone budki telefoniczne znajdziecie w wielu miejscach, zwłaszcza w większych miastach, jak Valletta, czy Mdina.

Poczuj się jak w bajce w Popey Village

Kto z Was pamięta bajkę marynarza Popeye, który po solidnej porcji szpinaku nabierał siły do bójek? Jeśli chcecie wrócić pamięcią do tych czasów i poczuć się jak w bajce, to wybierzcie się do Popey Village na Malcie. To park rozrywki, który teraz udostępniony jest dla zwiedzających, a zbudowany został na potrzeby filmu Popeye, który kręcony był w 1980 roku.

Przepłyń się łodzią i zobacz Blue Grotto

Blue Grotto to jaskinia wyrzeźbiona przez morze, do której można się dostać tylko od strony morza. To w tym miejscu możemy zobaczyć morze w przepięknych różnych odcieniach niebieskiego, a to za sprawą gry światła słonecznego, krystalicznie czystej wody, piaszczystego dna i zróżnicowanej głębokości wody.

Popłyń na Gozo

Gozo to druga co do wielkości wyspa z archipelagu wysp maltańskich. Dopłyniemy do niej w około 25 minut. To wyspa, która jest trzy razy mniejsza od Malty. Nie jest tak turystyczna jak Malta. To tam możemy podziwiać dziką przyrodę, krajobrazy, które zapierają dech w piersiach, to tam możemy odetchnąć od tłumów turystów i po prostu chłonąć to, co widzimy. Tam życie płynie wolniej i to jest piękne. Na zdjęciu poniżej jest Azure Window, którego niestety już nie możemy podziwiać, z uwagi na fakt, iż się zawaliło. Natura pokazała jaką ma siłę. Z ciekawostek, to tam właśnie kręcono niektóre ujęcia Gry o tron.

Zobacz błękitną lagunę na wyspie Comino

Pomiędzy Maltą a wyspą Gozo znajduje się niewielka skalista wysepka – Comino. To tam znajdziemy jedną z najpiękniejszych zatok. Ten błękit morza wprost powala. Jednak przygotujcie się na tłumy turystów. W sezonie podobno nawet około 5 tysięcy turystów dziennie tu przybywa. Stanowi to ogromny kontrast do jej powierzchni i liczby ludności, która ją zamieszkuje. Na niecałych 3 km2 mieszka tam podobno 3 mieszkańców – tak było jeszcze dwa lata temu, jak jest teraz nie wiem.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz