Łódź – idealne miasto na weekendowy wypad (część II)

by Emilia

Łódź to miasto, które w pierwszych skojarzeniach rodzi się jako miasto przemysłowe, główny ośrodek przemysłu włókienniczego, miejsce szare i nijakie. Jakże możecie się zdziwić, jak tam zawitacie, choćby na weekend. To miasto zdecydowanie nastawione jest na turystów, dużo się tam dzieje, nie można się tam nudzić.

Dziś kolejna porcja miejsc, do których warto zajrzeć, miejsc, na które warto zwrócić uwagę i poświęcić im chwilę.

Ulice, podwórka

W poprzednim poście o Łodzi pokazywaliśmy Wam zdjęcia ulicy Piotrkowskiej – głównej atrakcji miasta. Dziś zachęcamy Was byście zanurzali się czasem w podwórka, byście skręcali w uliczki z pozoru nijakie, a możecie odkryć kolejne hipsterskie miejsce, klimatyczną knajpkę, podwórko tak pięknie udekorowane, że aż miło patrzeć, oryginalne rzeźby. W Łodzi naprawdę jest tego wszystkiego dużo i na każdym kroku zachwyca.

Aleja gwiazd na Piotrkowskiej

Łodź, tak jak Międzyzdroje, ma swoją aleję gwiazd. Znajdziecie ją na ulicy Piotrkowskiej, pomiędzy ulicami 6 Sierpnia i gen. Romualda Traugutta, a pasażem Artura Rubinsteina. Pierwsza gwiazda – dla aktora Andrzeja Seweryna – pojawiła się tam  w 1998 roku. To prawdziwy pomnik polskiej kinematografii.

Galeria Odlot

Gdy będziecie spacerować wzdłuż ulicy Piotrkowskiej i skręcicie w uliczkę koło McDonald’sa na pewno traficie na tabliczkę z papugą kierującą do Galerii Odlot. Miejsce niezwykłe, z duszą, pełne ciepła i szczerości. Znajdziemy tam mnóstwo prac ręcznie wykonanych, które wiszą na ścianach i drzwiach, rzeźb, które są postawione wszędzie. To miejsce jest wyjątkowe, bo znajduje się tam „Dom na osiedlu”, czyli stowarzyszenie, które działa na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. To właśnie ich podopieczni tworzą tam te piękne, unikatowe i oryginalne prace. Osobiście byłam zauroczona tym miejscem, tak samo jak mój mąż. Może to jest kwestia tego, że mam dwóch siostrzeńców, jakby to ująć, okraszonych niepełnosprawnością… Może inaczej do tego podchodzę, nie wiem… ale wiem na pewno, że chciałabym, żeby moi mali siostrzeńcy też mogli mieć możliwość w życiu spełniania swoich marzeń, cieszenia się z życia i realizowania się, tak jak ma to miejsce w Galerii Odlot… W oczach tych artystów widać szczęście i to jest najpiękniejsze.

Off Piotrkowska

Jednym z najmodniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi jest Off Piotrkowska. Chyba każdy je tam zna. To tam znajdują się restauracje, klubo-kawiarnie, showroomy, wystawy. Wokół dominuje oczywiście czerwona cegła, tak charakterystyczna dla tego miasta, no i tłumy mieszkańców, turystów, czy po prostu przejezdnych. Na podwórku obowiązkowo mała scena, knajpki wokół i całe mnóstwo leżaków. Idealne miejsce, by poczuć slow life i chillout.

Sobór Aleksandra Newskiego

Wracając do zabytków – obiektem, który zwraca uwagę jest Sobór św. Aleksandra Newskiego, który mieści się przy ulicy Jana Kilińskiego 56, nieopodal Dworca Łódź Fabryczna. To Kościół Prawosławny, który wzniesiony został w XIX wieku. To bardzo oryginalna budowla zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim.

Pałac Izraela Poznańskiego.

W drodze do Manufaktury miniecie Pałac Izraela Poznańskiego. Nazywany jest „łódzkim Luwrem”. Niestety, a może jednak stety, podczas naszego pobytu otoczony był rusztowaniami. Jak już wspomnieliśmy w ostatnim poście – Łódź jest w remoncie i to spora jej część, od dróg po budynki. Obecnie w Pałacu mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Całość stanowi pozostałość po majątku jednej z najbogatszych rodzin miasta. Zwiedzanie odbywa się w każde dni tygodnia z wyjątkiem poniedziałku, koszt biletu normalnego – 12 zł

Manufaktura

Wracając do chillout’u warto się wybrać do Manufaktury. To tak naprawdę cały kompleks – galeria handlowa, knajpy, restauracje, kawiarnie, sklepy. To miejsce spotkań mieszkańców. Cała powierzchnia wokół jest pięknie zagospodarowana i stanowi dość duży obszar. Oczywiście dominuje czerwona cegła – symbol Łodzi. To idealne miejsce, żeby odpocząć, przysiąść na chwilę, zjeść coś dobrego, a przy okazji zrobić zakupy. Można też po prostu przespacerować się. Powstały w 2006 roku kompleks kulturalny stanowi wizytówkę miasta, którą obowiązkowo trzeba odhaczyć na liście „must see”.

Ogromny napis przyciąga uwagę i jest chyba jednym z częściej fotografowanych obiektów w mieście.

Poniżej link do poprzedniego postu o Łodzi, a w kolejnym pojawią się kolejne miejsca, które warto zobaczyć. Zatem zapraszamy.
ŁÓDŹ – IDEALNE MIASTO NA WEEKENDOWY WYPAD

_____________________________
Jeśli spodobał Ci się wpis, zostaw pięć gwiazdek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Leave a Reply