Jelenia Góra – czyli co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

by Emilia

Dolny Śląsk obfituje w turystyczne miejsca, historyczne miejscowości, zamki i pałace, a także mnóstwo tras spacerowych, rowerowych, górskich szlaków i atrakcji, spośród których praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Dziś pokażemy Wam jedno z miast Dolnego Śląska, stolicę Karkonoszy – Jelenią Górę. To miasto, którego historia sięga XIII wieku. Otaczają je z każdej strony góry – Izerskie, Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze. To też świetna baza wypadowa do górskich wycieczek. Dziś jednak pospacerujemy po samym mieście, które też ma wiele do zaoferowania.

Wieże basztowe

Jelenią Górę otaczały niegdyś mury obronne, których początek sięga XIV wieku. Pośród nich było wiele wież basztowych, bram i aż 36 bastei. Do dziś zachowały się m.in. Baszta Grodzka i Baszta Zamkowa, które zlokalizowane są przy ul. Grodzkiej i ul. Jasnej, tuż nieopodal Rynku, a także Brama i Baszta Wojanowska, które znajdują się przy ul. 1 Maja

Rynek

Rynek to praktycznie zawsze obowiązkowy punkt zwiedzania niemalże każdego miasta. nie inaczej jest też tutaj. Warto też zwrócić uwagę na uliczki do niego prowadzące. Dużo zabytkowych kamienic, knajpki, restauracje, w których możemy przysiąść i ogólnie taki spokój i harmonia.

Rynek Jeleniogórski należy do jednych z ładniejszych i klimatycznych rynków, jakie widzieliśmy. Nie jest oczywiście tak okazały, jak wrocławski, krakowski, czy poznański, ale ma swoją atmosferę. Otacza go mnóstwo zabytkowych i kolorowych kamienic. To miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Rynek otoczony jest kamienicami z charakterystycznymi podcieniami. Wygląda to prawie jak w Bolonii – mieście tysiąca arkad.

Najważniejszym zabytkiem jest oczywiście ratusz. Powstał on w XVIII wieku. To budowla w stylu klasycystycznym. Około 1910 roku połączony został z sąsiadującymi z nim kamienicami zwanymi „siedem domów”. W średniowieczu to właśnie w nich mieściły się m.in. apteka, ławy chlebowe, czy garkuchnia. Tuż naprzeciwko ratusza znajduje się też rzeźba Jelenia, który stanowi wariację na temat symbolu miasta. Z resztą spacerując po mieście znajdziecie wiele jeleni.

Na uwagę zasługuje również instalacja artystyczna „szczudlarz”, która jest wpasowana w róg ratusza. To pomnik, który powstał by upamiętnić najstarszy festiwal w Polsce teatrów ulicznych, który odbywa się każdego lata od 1983 roku. Jego twórcą jest artysta Vahan Bego, który pochodzi z Armenii, a od 1993 roku mieszka i tworzy w Polsce. Dziś ta rzeźba, tak jak jeleniogórski jeleń przed ratuszem to najchętniej fotografowane miejsca.

Kolejną taką perełką na jeleniogórskim rynku jest zabytkowy tramwaj, który ma symbolizować historię XIX-wiecznych tramwajów, które woziły kuracjuszy pomiędzy dworcem a dzisiejszymi Cieplicami. Dziś mieści się w nim punkt sprzedaży miejskich pamiątek.

Nie sposób też nie wspomnieć o restauracjach i kawiarniach zlokalizowanych w Rynku. Z resztą zobaczcie sami, zdjęcia mówią same za siebie. Ze swojej strony polecamy Wam malutką kawiarnię Kaffe Tee z przepyszną kawą, w której możecie kupić ogrom różnych rodzajów kawy i herbaty, chyba z całego świata, o przeróżnych smakach. Wybór jest naprawdę ogromny.

Bazylika św. Erazma i św. Pankracego

W pobliżu Rynku znajduje się Bazylika św. Erazma i św. Pankracego z okazałą wieżą. Jej obecny kształt i architekturę zawdzięcza przebudowie, jaka miała miejsce w XV i XVI wieku. Otacza go wiele nowoczesnych kamienic. Wygląda pośród nich trochę jak oderwany od rzeczywistości.

Ulica 1 Maja

Kolejnym miejscem, którego nie możecie pominąć podczas zwiedzania Jeleniej Góry jest deptak zlokalizowany przy ul. 1 Maja. Przepełniony jest on zabytkowymi kamienicami, na których znajdziecie całe mnóstwo wspaniałych oryginalnych płaskorzeźb. Wiele z nich jest przepięknie odrestaurowanych. To tam znajdziecie też mnóstwo restauracji, kawiarni, lodziarni, sklepików i butików z lokalnymi wyrobami. To bardzo reprezentacyjna ulica.

Na dziś to tyle, a niebawem pojawi się wpis o Cieplicach – kolejnym świetnym miejscem na mapie Jeleniej Góry.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

1 komentarzy

Iga 30 września 2021 - 13:14

Zdjęcia faktycznie zapierają dech w piersiach. I nich ktoś tutaj napisze, że Polska nie jest najładniejszym krajem na świecie. Sama kilka razy w roku wybieram sie na weekend w jakieś ciekawe miejsce w Polsce, z żalem jednak musże napisać, że nigdy nie byłam w Jeleniej Górze. W okolicach owszem – ale nigdy nie znaleźliśmy ze znajomymi chwili, aby wybrać się konkretnie do Jeleniej. Co chciałabym w najbliższym czasie nadrobić.

Być może znajdziemy czas jesienią.

Odpowiedz

Odpowiedz