Jak tanio podróżować? Kilka wskazówek

by Emilia

Podróże to coś co kochamy, to coś dzięki czemu kolekcjonujemy piękne wspomnienia i tysiące pięknych zdjęć, a może nawet więcej… Może to nasze hobby, styl życia, forma spędzania wolnego czasu – nie ważne jak to zdefiniujemy – ważne, że wypełnia to nasze życie i dzięki temu spełniamy nasze marzenia, i jesteśmy szczęśliwi. Jednak jak na pasję jest ona kosztowna. Jak zatem podróżować taniej?

Po pierwsze – jak się dostać do miejsca docelowego?

Transfer to jedna z najważniejszych części podróżowania. Tutaj oczywiście jest uzależnione od naszego celu. Są miejsca, do których dostaniemy się bez problemu samochodem, jednak nawet wtedy należy rozważyć opcje innego transportu.

Podróże autobusem

My ostatnio przekonaliśmy się, że możemy wiele miejsc zwiedzić jeżdżąc FlixBusem. Bilety można trafić naprawdę tanio i wystarczy tu czysta matematyka – za paliwo wyniesie nas najczęściej dużo więcej. Podstawą jest oczywiście rozeznanie w Internecie odnośnie odległości i dostępnych możliwości.

Jak tanio podróżować?

Gdy planujemy wojaże bardziej odległe – tu warto rozglądać się za lotami. Obecnie mamy dużo linii lotniczych, które bardzo często organizują promocje i różne chwyty marketingowe. Niejednokrotnie też ostatnie miejsca w samolocie możemy trafić po okazyjnych cenach. Tutaj niestety trzeba poświęcić nieco czasu na szukanie. My bardzo często monitorujemy ceny lotów na stronach internetowych przewoźników, bardzo często je sprawdzamy. To nie jest tak, że wymyślimy sobie jakiś kierunek podróży, wchodzimy na stronę linii lotniczych i kupujemy bilety. To wymaga więcej czasu. Z wyprzedzeniem planujemy nasze wyjazdy i to jest klucz do taniego podróżowania. Potrafimy kupić bilety pół roku przed wylotem, albo na ostatnią chwilę, bo akurat się coś trafi.

Pomocnym narzędziem jest tu oczywiście Google Flight, gdzie możemy zapisywać nasze konkretne kierunki i loty. Dostajemy powiadomienia, gdy cena spadnie, jesteśmy informowani, że cena za dany lot jest akurat najniższa od danego czasu. Warto też zapisywać się do newsletterów poszczególnych linii lotniczych, wtedy dostajemy powiadomienia o obniżkach, promocjach, rabatach.

Transfer z lotniska

Gdy podróżujemy samolotem, warto też przed kupnem biletów sprawdzić jak daleko jest ono położone od naszego miejsca docelowego. My w tym przypadku każdorazowo zasięgamy informacji od Wujka Google. Jest wiele stron internetowych, blogów podróżniczych, gdzie bez problemu dowiemy się jakie są dostępne opcje, gdzie kupić bilety, gdzie są położone przystanki i wiele, wiele innych praktycznych informacji. Sama aplikacja Mapy Google w telefonie też ułatwia sprawę w poszukiwaniu transportu publicznego. Nasz transfer wygląda bardzo różnie – jeździmy komunikacją miejską, autobusami, pociągami, metrem, busami, taksówkami, wynajętym samochodem – ale zawsze jesteśmy wcześniej do tego przygotowani. To jest bardzo ważne, bowiem po wylądowaniu samolotu nie musimy się przejmować szukaniem, od razu wiemy gdzie iść i jak się dostaniemy do hotelu.

Noclegi

Kolejna sprawa to noclegi i tu wybór jest ogromny. Uzależniony jest oczywiście od naszych preferencji, wymagań. Nie mówimy tu oczywiście o wakacjach typu All inclusive, bo na takie też jeździmy, ale o wyjazdach organizowanych samemu. My zawsze noclegów szukamy na booking.com, według nas to najlepsza wyszukiwarka, która dopasowana jest do potrzeb każdego. Co jest istotne po zarezerwowaniu konkretnej ilości noclegów za pośrednictwem tej platformy otrzymujemy status „genius”, a co się z tym wiąże – zniżki przy kolejnych rezerwacjach.

Obsługa klienta w Booking.com

Co jest ważne obsługa klienta na tym portalu jest na wysokim poziomie. Przykładowo ostatnio otrzymaliśmy wiadomość od hotelu, w którym mieliśmy zarezerwowany pokój, że akurat w tym okresie jest zamknięty. W ślad za tym otrzymaliśmy wiadomość od serwisu booking z przeprosinami za zaistniałą sytuację oraz propozycją alternatywnych hoteli. Wybraliśmy hotel, w którym nocleg był droższy niż w pierwotnie wybranym. Po okazaniu rachunków za pobyt otrzymaliśmy zwrot różnicy i odbyło się to w przeciągu tygodnia.

Bardzo popularną opcją jest również wyszukiwanie noclegów na stronie Airnbnb – oferująca domy i pokoje na wynajem na całym świecie. My jeszcze z tego nie korzystaliśmy, ale nigdy nie wiadomo. Z informacji pozyskanych z Internetu – opinie są pozytywne, więc my pewnie też się w końcu skusimy.

Wyżywienie na wyjazdach

Ostatnia sprawa to wyżywienie. Na wyjazdach, które organizujemy sami to istotna kwestia, bowiem nie mamy wszystkiego zapewnionego w cenie, jak przy wykupywanych wakacjach All inclusive. Dla nas najwygodniejszą opcją jest wykupywanie noclegów razem ze śniadaniami. Wtedy wówczas mamy pełną swobodę. Z rana nie musimy się martwić o to, co zjemy, a później możemy się wybrać nawet na cały dzień zwiedzania. Jedną z lepszych rzeczy w podróżowaniu jest to, że możemy próbować różnych lokalnych potraw w wielu, jakże różnorodnych knajpach, restauracjach i warunkach. Niekiedy jest to restauracja z kelnerami, innym razem uliczna knajpka, do której ustawiają się tłumy – bo jak wiadomo są one wyznacznikiem dobrego jedzenia. Czasem też korzystamy z dobrodziejstwa supermarketów – wszystko zależy od sytuacji, miejsca, w którym się znajdujemy, cen w nim obowiązujących. Najważniejsze to zasięgnąć wcześniej informacji w Internecie – to kopalnia wiedzy, a każdy kolejny blog podróżniczy jest nam w stanie dostarczyć takich informacji, jakich nie otrzymamy w najbardziej profesjonalnym przewodniku.

Jaki wniosek? Żeby tanio podróżować trzeba czytać, szukać, obserwować i tyle 🙂 a przede wszystkim marzyć… Ponieważ każda podróż zaczyna się od marzeń


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz