Malaga – co warto zobaczyć?

by Emilia
Malaga – co warto zobaczyć?

Malaga – jedno z najstarszych miast Europy. To miejsce narodzin Pabla Picassa i Antonio Banderasa. To miasto przepełnione atmosferą, dobrym jedzeniem i pysznym winem. To też miasto z mnóstwem muzeów, z klimatycznymi uliczkami i słońcem, które świeci przez ponad 300 dni w roku. To miasto idealne do plażowania i łapania słońca podczas spacerów jego uliczkami.

Nasz spacer po Maladze zaczęliśmy oczywiście od parkingu. Podróżowaliśmy wynajętym autem, więc parking to była podstawa. Takich tu jest na pęczki. Bez problemu znajdziemy parkingi publiczne w centrum, czy przy większych atrakcjach. Koszt takiego parkingu to około 0,03 EUR do 0,05 EUR za minutę, więc nie jest drogo i nie ma co zaprzątać sobie głowy szukaniem miejsc na ulicach. My zatrzymaliśmy się na Parking Central przy Plaza de la Marina. Do Malagi dotarliśmy dzięki Malaga u Drive – wypożyczalni aut, która ma swoją siedzibę właśnie w Maladze. Jednak, co najważniejsze – podstawiają auta w wiele miejsc na Costa del Sol. Polecamy szczerze – miła i profesjonalna obsługa. Więcej o tej wypożyczalni w tym wpisie.

Katedra w Maladze

Nasze pierwsze kroki skierowaliśmy ku Katedrze – Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación, która znajduje się w odległości około 300 metrów od parkingu. Co ciekawe, to katedra z jedną wieżą. Druga wieża, mimo tego, że znajdowała się w planach nigdy nie została wybudowana. Z tego też względu katedra nazywana jest La Manquita – jednoręka dama. To najwyższa budowla w Maladze, przepiękna, ogromna, dominująca, majestatyczna, obrazująca wiele epok – renesans, barok, gotyk.

Palacio Episcopal Málaga Centro de Arte

Katedra znajduje się przy Plaza del Obispo, przy którym oprócz wielu restauracji, kawiarni i miejsc, w których warto przysiąść chociażby na chwilę, znajduje się też Centrum Sztuki w Maladze, Pałac Biskupi. Możemy tam podziwiać wystawy wielu artystów, przepiękny dziedziniec, cesarskie schody, kaplicę, czy też prywatny ogród. Już sama fasada tego budynku robi wrażenie. Bilety wstępu – 6 EUR za osobę.

Plaza de la Constitucion

W odległości 3 minut spacerem od Plaza del Obispo znajduje się kolejny plac – Plaza de la Constitucion. Kolejne piękne i klimatyczne miejsce, w którym warto się zatrzymać na chwilę i chłonąć tą atmosferę tak charakterystyczną dla krajów południowych. Błogość, słońce, cieszenie się chwilą i umiejętność wypoczywania – to zdecydowanie ich domena. To na tym placu organizowane są wydarzenia kulturalne miasta, to tutaj co roku staje ogromna choinka w okresie świątecznym. Z ciekawostek wyczytałam też, że to właśnie na tym placu, na procesjach wielkanocnych możemy spotkać Antonio Banderasa.

Calle Marques de Larios

Miłośnicy zakupów też znajdą tu coś dla siebie. Calle Marques de Larios to jedna z głównych handlowych ulic Malagi. To wzdłuż niej znajdują się sklepy wielu znanych marek i projektantów. To podobno jedna z najdroższych ulic Hiszpanii, biorąc pod uwagę cenę za użytkowanie metra kwadratowego powierzchni. Przechadzając się nią cały czas walczyłam ze sobą – pójść na zakupy, a wtedy zniknę na długie godziny, czy zwiedzać, to co mamy w planie, a czas mieliśmy napięty. Chyba muszę w naszym zwiedzaniu zacząć planować czas na zakupy.

Plaza de la Merced

To kolejny piękny plac w Maladze, wokół którego skupione są restauracje i kawiarnie. Po środku mamy mnóstwo ławeczek zachęcających do odpoczynku. To jeden z większych placów w Maladze, to też miejsce spotkań Hiszpan, miejsce imprez plenerowych. Przede wszystkim jednak, to plac, na rogu którego mieści się dom rodzinny Pablo Picasso. Dawniej na tym placu znajdował się targ. Dziś to miejsce, w którym spędzają czas mieszkańcy. Siedzący Pablo Picasso to dodatkowo jedna z atrakcji tego miejsca.

Dom Pablo Picasso w Maladze

Dom Pablo Picasso mieści się na rogu Plaza de la Merced. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone jego życiu, które możemy zwiedzić. Samo muzeum nie jest duże, ale pokazuje nam jak słynny i wybitny malarz żył. Możemy zobaczyć pamiątki związane z jego rodziną, zdjęcia przedstawiające go w dzieciństwie, zrekonstruowane pokoje odtworzone na podstawie wspomnień przyjaciół i rodziny.

Alcazaba de Malaga

Twierdza Alcazaba, która była twierdzą władców, znajduje się w odległości około 4 minut spacerem od Plaza de la Merced. Kryje w sobie wiele pięknych miejsc – ogrody, dziedzińce, fontanny, patia, sadzawki. To też idealny przykład architektury arabskiej.

Teatro Romano

U podnóżna Alcazaba de Malaga mieści się Teatr Rzymski, który możemy podziwiać z ulicy Calle Alcazabilla. To antyczne ruiny teatru, który zbudowany został w pierwszym wieku przed naszą erą. Podobno warto go zobaczyć w godzinach wieczornych ze względu na piękne oświetlenie, co nadaje mu bardziej romantyczny charakter. Do tego gwar ludzi dobiegający z pobliskich knajpek, muzyka pobrzmiewająca w tle – miejsce idealne do spacerów we dwoje. My byliśmy tam za dnia, ale nic straconego, może tam jeszcze wrócimy. A tak na marginesie, zwiedzanie teatru jest bezpłatne.

Paseo del Parque

Jeśli lubicie spacery po parkach to koniecznie musicie zajść do Paseo del Parque. To przepiękny park znajdujący się w samym sercu Malagi, tuż przy Parking Central, na którym zaparkowaliśmy nasze auto. Z jednej strony historyczna część miasta, z drugiej port i cudna promenada. Setki gatunków roślin, w tym wiele egzotycznych robią ogromne wrażenie. Poza tym wiele ławeczek, na których można przysiąść, piękne fontanny, rzeźby, no i płytki ceramiczne ułożone na ziemi, czy ławkach układające się w piękne obrazy i kształty.

Paseo del Muelle Uno

Ulicą równoległą do Paseo del Parque jest Paseo del Muelle Uno. To przepiękna promenada z widokiem na morze i port, deptak, który robi ogromne wrażenie. A to wszystko dzięki białej konstrukcji pełniącej niejako rolę zadaszenia. Styk takiej nowoczesności z wszechobecnymi palmami daje piękny widok.

Centrum Pompidou

Spacerując tak Paseo del Muelle Uno dojdziemy do Centrum Pompidou. To muzeum w formie szklanej kostki, w którym prezentowane są dzieła wielu słynnych artystów z całego świata. To filia Centrum Pompidou mieszcząca się w Paryżu, to centrum sztuki współczesnej.

Plaże w Maladze

Playa de la Malagueta to jedna z najbardziej popularnych plaż w Maladze, a to za sprawą pięknego ogromnego napisu, który jest po prostu oblężony przez turystów. Tak naprawdę to chyba jedyna z plaż, która przez te tłumy traci na swojej atrakcyjności. Plaże Malagi są piękne, tak jak praktycznie każde na Costa del Sol. To miejsca wprost stworzone do plażowania. Nie ważne, którą wybierzemy, każda jest piękna. Wszędzie mamy oczywiście restauracje oferujące nam orzeźwiającą kawę, drinki, czy miejscowe przysmaki.

To tylko niektóre z atrakcji Malagi… a może by tak tam wrócić i zobaczyć więcej. Macie jakieś propozycje?


ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Pioterk 6 sierpnia 2019 - 14:58

Cudownie! Malaga jest już od dawna na szczycie mojej listy.

Odpowiedz
Paweł 19 sierpnia 2021 - 15:06

Czy w jedno popoludnie da się zobaczyć piechotą najważniejsze opisane powyżej miejsca w Maladze?

Odpowiedz
Emilia 19 sierpnia 2021 - 19:04

Tak, w jedno popołudnie można to wszystko zobaczyć

Odpowiedz

Odpowiedz