Co warto zobaczyć podczas wakacji w Hiszpanii?

by Piotr
Automatycznie zapisany szkic

Chociaż Hiszpania słynie z plaż, słońca i dobrej zabawy, w planie wycieczki z pewnością nie zabraknie też miejsca na aktywne zwiedzanie zabytków. Sprawdź, jakie perełki architektury i sztuki czekają na Ciebie w największym kraju Półwyspu Iberyjskiego. Co zobaczyć w Hiszpanii podczas kilkudniowego wyjazdu?

Wycieczkę objazdową rozpoczniesz mocnym akcentem, w samym sercu Hiszpanii i zakończysz zwiedzaniem stolicy. Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek, ciekawą ofertę wycieczek znajdziesz na przykład na stronie https://r.pl/hiszpania.

Barcelona: Sagrada Familia

Jeden z najbardziej znanych kościołów na świecie i zdecydowanie jeden z najdłużej budowanych. Duma architekta Antonio Gaudiego, który nie dożył końca jej budowy. Secesyjna perełka Barcelony i punkt, który odhaczają wszyscy turyści. Każda z fasad (Narodzenia, Chwały i Pasji) zachwyca nieco innym stylem. Planując wakacje w Hiszpanii, koniecznie weź pod uwagę wizytę w tej niezwykłej świątyni.

Barcelona: Las Ramblas

Najbardziej reprezentacyjna i kolorowa ulica w Barcelonie. Punkt obowiązkowy wizyty wszystkich turystów. Codziennie przemierza ją 150 tysięcy osób – niektórzy w poszukiwaniu kwiatów przy Rambla de las Flores, inni, by nabyć ptaki przy Rambla de los Estudios. Wielu uważa ją za jedną z najpiękniejszych ulic Europy.

Saragossa: pałac Aljaferia

Będąc w Saragossie, nie sposób ominąć najbardziej okazałego przykładu stylu mauretańskiego, pałacu Aljaferia. Wnętrza rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy zachwycą każdego, kto ceni sobie architektoniczne detale (roślinne ornamenty i finezyjne łuki), typowe dla sztuki Bliskiego Wschodu. Pałac Aljaferia to, bez wątpienia, najpiękniejszy obiekt pochodzenia arabskiego na terytorium Hiszpanii, nie gorszy od zabytków tłumnie odwiedzanych przez turystów w Andaluzji.

Saragossa: Bazylika Matki Bożej Pilar

Szczególne miejsce nie tylko dla wyznawców chrześcijaństwa, ale także dla wszystkich Hiszpanów, mocno przenikniętych kultem maryjnym. Serce bazyliki stanowi kolumna (po hiszpańsku el pilar) wykonana z jaspisu, którą wieńczy figurka Madonny z Dzieciątkiem. Bazylikę wzniesiono w miejscu pierwszych objawień maryjnych świata chrześcijańskiego. Matka Boża Pilar jest zarazem patronką całej Hiszpanii, a obchody z nią związane mieszkańcy kraju świętują 12 października. Wnętrza świątyni zdobią freski Anioły adorujące Imię Boże i Matkę Boską Królową Męczenników, autorstwa wybitnego malarza  Francisco Goi.

Marques de Riscal: w krainie winem płynącym

Miłośnicy hiszpańskich win na pewno świetnie się tu odnajdą. Winnica zaprojektowana przez wybitnego architekta Franka Gehrego kryje w sobie prawdziwe skarby – butelki wypełnione najlepszym trunkiem. Element obowiązkowy udanych wczasów w Hiszpanii.

Pampeluna: encierros (gonitwa byków)

O Pampelunie słyszał chyba każdy. Wszakże tu odbywa się święto, z którego słynie cały kraj. To właśnie tu organizowane są najsłynniejsze gonitwy byków – encierros. Raz do roku trasą o długości 825 metrów przebiegają tysiące Hiszpanów, z których wielu nosi charakterystyczny baskijski strój. Celem encierros jest zagonienie byków na arenę walk.

Bilbao: Muzeum Guggenheima

Hiszpańskie muzeum sztuki współczesnej, wyróżniające się futurystyczną, nowatorską bryłą. Oddane do użytku w 1997 roku, szybko stało się jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji w mieście. Już sama elewacja i dynamiczna linia budynku zaskakują swoją nowoczesnością i unikatowością. Osią wnętrza jest atrium, wokół którego stworzono trzy sale wystawowe. Wśród prac znajdują się m.in. dzieła Andy’ego Warhola, Eduardo Chillidy’ego, Willema de Kooninga oraz Roberta Rauschenberga. Obiekt tuż po otwarciu przyciągnął ogromną liczbę zwiedzających – w ciągu pierwszych dwóch lat przez korytarze muzeum przewinęło się ponad 2,5 miliona osób.

Getxo: Most Biskajski

Most Biskajski (Puente Colgante) to niezwykła atrakcja dla miłośników komunikacji, transportu i cudów inżynierii. Pamięta koniec XIX wieku i jako z jeden z nielicznych przetrwał do czasów współczesnych. Niezwykła konstrukcja, typowa dla mostów suwowych, odbywa się poprzez transport ludzi i pojazdów za pośrednictwem ruchomej platformy.

Burgos: Katedra Santa Maria

Nie lada gratka dla wielbicieli historii sztuki i architektonicznych perełek Europy. Jako jedyna hiszpańska katedra (i zarazem w pełni samodzielna budowla) pojawiła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wnętrze kryje prawdziwe arcydzieła sztuki sakralnej, między innymi sklepienie nawy głównej, utrzymane w stylu mudejar. Katedra Santa Maria stała się miejscem spoczynku słynnego Cyda Walecznego i jego żony Jimeny. We wnętrzu podziwiać też można Złote Schody autorstwa Diega de Siloé.

Burgos: kościół Klasztoru Kartuzów

Jeden z najbardziej urokliwych klasztorów całego Półwyspu Iberyjskiego, wybudowany w stylu gotyku elżbietańskiego. Będąc na miejscu, warto zorientować się w godzinach otwarcia i możliwościach zwiedzania. W każdą niedzielę oraz w święta odprawiane są również msze. Mieszkający tu ojcowie i bracia zakonni żyją w klauzurze. Na co dzień z pachnących różanych płatków wyrabiają jedyne w swoim rodzaju różańce. W części mieszkalnej panują dość rygorystyczne zasady. Wydzielono tu część dla ojców zakonnych i odrębną część dla braci. Na terenie klasztoru znajdują się również pustelnie, służące kartuzom za miejsca modlitewne w ciszy i skupieniu.

Segowia: rzymski akwedukt z II w.

Jedną z największych atrakcji tego miasta jest świetnie zachowany i kunsztownie zbudowany rzymski akwedukt, pamiętający II wiek n.e. Składa się ze 170 łuków i 25 tysięcy granitowych bloków. Mierzy 30 metrów wysokości. O tym, jak ważną rolę odgrywa dla miasta niech świadczy fakt, że wpisano go w herb Segowii. Budowla niespotykana w naszej części Europy.

Segowia: Alcázar

Wśród najchętniej odwiedzanych zabytków Segowii jest też pałac królów Kastylii – Alcázar. Warto zajrzeć chociażby do znajdującego się tu muzeum artylerii Real Colegio de Artillería. 

Madryt: Muzeum Prado

Powrót do punktu początkowego podróży. Muzeum Prado jest nie do pominięcia przez każdego, kto chce lepiej poznać kulturowe dziedzictwo Hiszpanii. W klasycystycznym obiekcie można zobaczyć prace najwybitniejszych artystów. W kolekcji znajdują się dzieła twórców takich jak: Francisco Goya, Pablo


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz