Rethymnon – miasteczko na Krecie, w którym weneckie i tureckie wpływy mieszają się niemalże na każdym kroku

by Emilia
Rethymnon – miasteczko na Krecie, w którym weneckie i tureckie wpływy mieszają się niemalże na każdym kroku

Rethymnon to trzecie, co do wielkości, miasto na Krecie, liczy około 30 tys. mieszkańców. Wyróżnia się dużymi, piaszczystymi plażami, niezwykle klimatyczną starówką, przepiękną fortecą wznoszącą się ponad miastem, z której rozciąga się bajeczny widok na morze, a także portem wzniesionym przez Wenecjan, w którym czuć duszę. Jeśli nie wiecie, gdzie się zatrzymać na Krecie, to Rethymnon jest zdecydowanie idealnym wyborem.

Wenecka Twierdza – Fortezza

Tym, co wyróżnia Rethymnon jest na pewno Twierdza Wenecka – Fortezza, którą widać z wielu miejsc w mieście. To obowiązkowy punkt zwiedzania. Polecamy się tam wybrać i poświęcić trochę czasu na spacery po niej. Koniecznie zabierzcie też wodę i nakrycie głowy, bo skwar w miesiącach letnich jest tam jeszcze bardziej odczuwalny. Cała forteca jest imponujących rozmiarów. To największy zamek na wyspie. Zbudowana została przez Wenecjan w XVI wieku na wzgórzu, na którym kiedyś znajdował się Akropol miasta wraz ze świątynią Apollina. Zwiedzanie odbywa się w godzinach od 8.00 do 19.15, jednak ostatni zwiedzający są wpuszczani około godz. 18.30. Bilet wstępu to koszt około kilku EUR, my płaciliśmy 4 EUR za osobę dorosłą. Często też organizowane są tam wydarzenia kulturalne.

Twierdza – widok

Warto zatrzymać się na chwilę na górze i podziwiać widok z góry na morze i miasto. Panorama, jaka się rozciąga z fortecy jest po prostu spektakularna. Słowa są tu chyba zbędne. Zobaczcie sami.

Stare Miasto

Gdy będziecie w Rethymnonie poświęćcie trochę czasu na spacery bez celu po Starym Mieście. Dla mnie to zawsze jedna z większych atrakcji. Uwielbiamy z mężem gubić się w kolejnych wąskich, kolorowych, czasem też zaniedbanych uliczkach. Architektura Rethymnonu charakteryzuje się weneckimi i tureckimi wpływami. Co chwilę możemy spotkać ruiny jakiś zabytków, które niejednokrotnie są wkomponowane w budynki mieszkalne. Niska zabudowa, balkony, na których kwiatów jest czasem więcej, niż mogłyby pomieścić, kolorowe okiennice, kwiaty w doniczkach przed wejściem do domów, malutkie sklepiki z lokalnymi specjałami i niespiesznie spacerujący mieszkańcy. To właśnie na Was czeka w Starym Mieście. Zabytków jest tam mnóstwo, obiektów sakralnych również, a to wszystko w otoczeniu palm i palącego z nieba słońca. Dla mnie bajka.

Fontanna Rimondi

Spacerując po kolejnych uliczkach Starego Miasta natkniecie się na jeden z ważniejszych zabytków – Fontannę Rimondi. Powstała w XVII wieku. Pomiędzy czterema korynckimi kolumnami umieszczone zostały trzy lwie paszcze. Wygląda to niezwykle. Radzę jednak rozglądać się w jej poszukiwaniu, bowiem łatwo ją przegapić. Sąsiedztwo wielu restauracji i knajpek, stolików rozłożonych na i tak wąskich uliczkach może sprawić, że przejdziecie obok niej.

Church Of Four Martyrs – kościół prawosławny

Jednym z obiektów sakralnych, który zdecydowanie zwraca uwagę jest kościół prawosławny. Widać go już z daleka, a to za sprawą wieżyczek zakończonych kopułami otoczonymi czerwoną dachówką.  Świątynia ta została poświęcona czterem męczennikom, którzy zginęli z rąk tureckich w 1824 roku.

Ogród Miejski – Municipal Garden

Dla tych, co pragną nieco odpoczynku w otoczeniu zieleni, czeka ogród miejski. Co ciekawe, co roku, w lipcu, odbywa się tam Festiwal Wina – degustacje wina, występy folklorystyczne i tłumy mieszkańców, i turystów. Jeśli jesteście fanami wina, to rozważcie przyjazd na Kretę w tym terminie.

Promenada

Gdy jednak chcecie się nacieszyć widokiem morza, to zachęcamy do spacerów po promenadzie ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Wieczorami jest świetnie oświetlona, możecie tam spotkać wiele budek z lokalnymi specjałami, czy też pamiątkami. Tam zawsze jest mnóstwo turystów. Wielokrotnie też niektóre odcinki są zamykane dla ruchu samochodowego. Także można spacerować do woli.

Plaże w Rethymnonie

Na koniec coś, co jest wielokrotnie naszym priorytetem przy szukaniu wakacji – plaże. W Rethymnonie znajdziemy piękne, szerokie, piaszczyste plaże, na których można się wylegiwać cały dzień. Większość z nich jest dobrze zagospodarowanych, leżaki, parasole, piękne palmy, bary, sporty wodne. Pamiętajcie jednak o opłatach za leżaki – w Grecji to norma, że za jeden leżak płacimy około 8 – 9 Euro za dzień.

Rethymnon ma jeszcze jedno, a właściwie dwa, przepiękne miejsca – tzw. nowy i stary port, ale o tym w kolejnym wpisie. Także zapraszamy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz