Gniezno – czy warto jechać i co zobaczyć?

by Emilia

Gniezno – pierwsza stolica Polski, miasto przepełnione historią, w którym niemalże na każdym kroku spotkamy dawnych władców naszego kraju. To w tym mieście wszystko się zaczęło. Już sama nazwa związana jest z legendą powstania państwa polskiego. Co ciekawe, to właśnie na cześć miasta „Gnieznem” nazwano m.in. samolot Boening 767-200 SP-LOA Polskich Linii Lotniczych LOT, a także okręt transportowo-minowy typu Lublin Marynarki Wojennej RP. To miasto idealne na weekend, nie tak tłoczne jak Kraków, Poznań, czy Wrocław, ale zdecydowanie pełne atrakcji i pięknych miejsc.

Gniezno – gdzie się zatrzymać?

Pierwsze od czego zaczynamy to oczywiście nocleg. Spędziliśmy w Gnieźnie tylko jedną noc, więc chcieliśmy, by hotel był blisko centrum, tak byśmy mogli zwiedzać pieszo. I tak wybór padł na Ibis Styles Gniezno Stare Miasto. Hotel zlokalizowany jest przy ul. Chrobrego, w odległości 10 minut spacerem od Rynku, więc lokalizacja jest idealna. To bardzo designerski hotel, urządzony w nowoczesnym stylu, który przeplata się historią naszego państwa. Wnętrza są bardzo stylowo urządzone. Na miejscu jest też spory parking. Noclegu szukaliśmy oczywiście na booking.com.

Nie jest to symbol Gniezna, ani jakaś szczególna atrakcja, ale nie mogłam się powstrzymać, żeby nie zrobić zdjęcia tego uroczego auta.

Starówka

Jak już pisaliśmy hotel mieliśmy praktycznie w samym centrum miasta. Warto przespacerować się uliczkami centrum. Pełno jest tu pięknych, zabytkowych kamienic, mnóstwo pomników i rzeźb. Takie spacery bez celu są czasem najlepsze. W mieście jest spokojnie, nie tak tłoczno i zdecydowanie klimatycznie. Ślady naszych władców widać niemalże na każdym kroku, czy to w nazwie ulicy, pomnikach, czy też rzeźbach.

Króliki w Gnieźnie

Tak jak Wrocław ma swoje krasnale, o których pisaliśmy w tym wpisie, tak Gniezno ma swoje króliki. To naprawdę świetna atrakcja, która może się stać naszym przewodnim tematem wycieczki po Gnieźnie. Możemy ich szukać samodzielnie i gwarantuję Wam, że natkniecie się na nie w wielu miejscach. Możecie też zainstalować aplikację “Królika GOń”, która pozwoli na odnalezienie wszystkich królików, a także zapozna nas z wieloma legendami związanymi z nimi i z samym miastem. Króliki zlokalizowane są głównie na trasie Traktu Królewskiego, który łączy najważniejsze zabytki miasta, rzeźby pięciu królów Polski, a także makiety przedstawiające konkretne miejsca. Na trasie spotkamy takie króliki jak: kolejarz, hokeista, Powstańca Wielkopolskiego, Napoleona, Bogatego Kupca, czy też Rajcy Miejskiego.

Na dziś to tyle. Zapraszamy Was na kolejny wpis o Gnieźnie, w którym pokażemy Wam konkretne miejsca, które warto zobaczyć.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz