Gniezno – co warto zobaczyć?

by Emilia

Gniezno to kolejne ciekawe miasto, które idealnie nadaje się na city break. Gdy chcemy wyskoczyć gdzieś na weekend, to Gniezno jest jednym z tych miast, w których będziemy mieli co zwiedzać, a jednocześnie nie przytłoczy nas tłumami turystów. Z resztą to jedno z najstarszych miast w Polsce, więc nie wypada go nie znać. To miasto, które jest położone na siedmiu wzgórzach podobnie jak Rzym, a na jego terenie znajduje się pięć jezior i liczne stawy. Przez miasto przebiega kilka szlaków turystycznych, takich jak Trakt Królewski, który jest najnowszym z wszystkich, a także: Szlak Piastowski, Szlak Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego, Szlak Romański i Wielkopolska Droga św. Jakuba. Dziś pokażemy Wam kilka miejsc, które warto zobaczyć będąc w Gnieźnie.

Teatr im. A Fredry w Gnieźnie

Przy ul. Chrobrego w starym budynku kina „Słońce” mieści się teatr i. A. Fredry. Powstał on w 1946 roku i w większości był teatrem objazdowym, a od 1991 roku jest już wyłącznie teatrem stacjonarnym. Sam budynek jest bardzo nowoczesny i od razu przyciąga uwagę. Od gnieźnieńskiego rynku dzieli go zaledwie kilkuminutowy spacer. Tuż obok niego znajdziemy też Królika Powstańca Wielkopolskiego – jednego z wielu w Gnieźnie.

Budynek Poczty Polskiej

Niedaleko teatru, bo na skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Łubieńskiego znajduje się budynek Poczty Polskiej, którego początki sięgają 1890 roku. Zbudowany w całości z czerwonej cegły z licznymi wieżyczkami i spadzistym dachem prezentuje się bardzo okazale.

Stary Ratusz w Gnieźnie

Przy ul. Chrobrego znajduje się również budynek Starego Ratuszu. Dziś mieści się tam siedziba Urzędu Stanu Cywilnego, Informacja Turystyczna, a także Dom Powstańca Wielkopolskiego. Sam budynek powstał w 1830 roku według projektu Schindlera na styl klasycystyczny.

Pomnik Bolesława Chrobrego

Tuż przed budynkiem Starego Ratuszu znajduje się pomnik Bolesława Chrobrego – jednego z pierwszych władców Polski.

Rynek w Gnieźnie

Nie można pominąć przy zwiedzaniu miast oczywiście Rynku. Znajduje się na Wzgórzu Panieńskim, a jego architekturę cechuje różnorodność stylów. Do Rynku prowadzi ul. Chrobrego pełna kamienic z początków XX wieku, która stanowi turystyczny deptak. W centralnym punkcie placu znajduje się fontanna wzniesiona w 2014 roku.

Ulica Tumska

Drugą odnogą Rynku jest ulica Tumska, która prowadzi do najbardziej znanego obiektu sakralnego w Gnieźnie – do Bazyliki Prymasowskiej. Przy samej ulicy znajdziemy wiele kamienic, które charakteryzują liczne ozdobne fryze o antycznych czy floralnych motywach. To typowy przykład zabudowy mieszczańskiej.

Ławka Gniezno

Przy ul. Tumskiej znajduje się jedna z atrakcji miasta – Ławka Gniezno z symbolem dwóch złączonych serc. To element dekoracyjny idealny na instagramowe ujęcia i pamiątkowe zdjęcia z katedrą w tle. Serca natomiast nawiązują do kaplicy św. Walentego, która znajduje się właśnie w katedrze.

Piramida

Tuż obok Ławki Gniezno znajduje się też Piramida ukazująca historię miasta i państwa polskiego.

Bazylika Prymasowska Sanktuarium św. Wojciecha

To najważniejszy zabytek sakralny w Gnieźnie. Nie sposób go pominąć, bowiem widok na bazylikę pięknie rozpościera się już z samego Rynku. To gotycki kościół, który znajduje się na Wzgórzu Lecha. Nazywany jest matką polskich katedr. To właśnie w niej pochowany jest św. Wojciech – główny patron Polski. To także miejsce koronacji pierwszych pięciu królów Polski.

W jej wnętrzach znajdziemy barokową złoconą konfesję, złocony tron prymasowski z 1835 roku i liczne kaplice oraz Drzwi Gnieźnieńskie, których replika znajduje się w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. W podziemiach katedry możemy natomiast zobaczyć najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 roku.

Pomnik Bolesława Chrobrego przed Bazyliką

Przed samą katedrą na otaczającym ją sporym placu znajduje się kolejny pomnik władcy polskiego – Bolesława Chrobrego, który odsłonięty został w 1929 roku. To dzieło wielkopolskiego rzeźbiarza Marcina Rożka. Po zniszczeniach spowodowanych drugą wojną światową został odbudowany w 1985 roku według projektu rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego.

Wzgórze Lecha

Wzgórze Lecha to jedno z siedmiu wzgórz, na których położone jest Gniezno. To też najstarsza część miasta. Znajduje się tu Katedra Gnieźnieńska – najważniejszy zabytek Gniezna. Tuż za katedrą jest Plac św. Wojciecha, do którego prowadzą z dwóch stron schody. Z tego miejsca możemy też podziwiać widok na miasto z góry.

Dolina Pojednania

W niedalekiej odległości od Wzgórza Lecha, a dokładnie pomiędzy Wzgórzem Panieńskim a Świętojańskim, znajduje się Dolina Pojednania. To niewielki skwer, na którym politycy kilku krajów europejskich posadzili dęby. Ma to symbolizować zjednoczenie Europy.

Klasztor Franciszkanów w Gnieźnie

Zwiedzanie Gniezna nie może odbyć się oczywiście bez zwiedzania obiektów sakralnych. Jednym z nich jest Klasztor Franciszkanów. Znajduje się tam Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego. To wczesnogotycki kościół, którego część wyróżnia się białą fasadą, a druga pokryta jest czerwoną cegłą. To tak naprawdę dwa budynki połączone w jeden. Dlatego też jest to świątynia o dwóch nawach.

Poniżej zostawiam Wam linki do poprzednich postów o Gnieźnie i kilka kadrów z lotu ptaka
GNIEZNO – CZY WARTO JECHAĆ I CO ZOBACZYĆ?
MUZEUM POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO W GNIEŹNIE


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz