Paryż – co warto zobaczyć (część pierwsza)

by Emilia
Paryż – co warto zobaczyć (część pierwsza)

Paryż – to popularne miejsce podróży, zwłaszcza dla miłośników mody, ale czy tylko? Paryż to magiczne miasto, przepełnione zabytkami, pięknymi placami, miejscami, które zapierają dech w piersiach, a przede wszystkim to miasto, które ma jedyną w swoim rodzaju atmosferę.

Wiem, że do Paryża podchodzę bardzo osobiście. Dla mnie to miejsce, które w 100% przemawia do mnie. Potrafię dostrzec takie szczegóły stylizacji przechodniów, na które mój mąż w ogóle nie zwraca uwagi. Będąc tam wychwytuję takie niuanse, jakże bliskie paryskiej codzienności, których mój mąż oczywiście nie widzi. To tam czuję się szczęśliwa. To tam czuję się tak, jakbym była we własnym raju. Nie wiem jednak, czy to jest miejsce, w którym chciałabym mieszkać na co dzień, ale na pewno jest to miejsce, do którego chcę wracać, ciągle. Tam zawsze jest co zobaczyć, tam zawsze jest pięknie. Uwielbiam chłonąć tą paryską atmosferę. Przechadzać się uliczkami Montmarte i mijać francuskich malarzy, spacerować ulicą Avenue des Champs-Élysées i podziwiać propozycje najlepszych projektantów, mijać kolejne uliczki Paryża i chłonąć ten widok Paryżanin spędzających czas w kawiarniach, obserwować rodowitych Paryżanin w metrze – dla mnie to jak miód na moje serce. Mój mąż oczywiście tego nie rozumie, ale podąża za mną kolejne kilometry zadowolony z tego, że ja jestem szczęśliwa.

Ale wracając do tego, co można zobaczyć w Paryżu, w oderwaniu od mody, a może i nie, chciałam Wam pokazać kilka pięknych miejsc. Miejsc, do których możemy dotrzeć na pieszo, bądź też metrem. Zwiedzanie w Paryżu jest łatwe i zapewnia nam wielu doznań. Nie potrzebujemy przewodnika, nie musimy ciągnąć się za całym orszakiem wycieczki i czekać aż każdy zrobi sobie zdjęcie w miejscu, w którym trzeba sobie zrobić zdjęcie, bo tak mówi przewodnik. Próbowaliśmy takiego zwiedzania, ale to nie dla nas. Samemu możemy zobaczyć więcej, wystarczy po prostu zasięgnąć wcześniej informacji w Internecie. Wierzcie mi, to działa.

Zatem dziś Paryż widziany naszymi oczami – część pierwsza.

Wieża Eiffla

Totalnie oklepane i zdecydowanie najważniejsze miejsce w całym Paryżu. Być tam i nie widzieć wieży Eiffla – to niemożliwe. To symbol Paryża i tak naprawdę całej Francji. Wieża Eiffla jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na całym świecie, obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego oczywiście. Co roku odwiedzana jest przez miliony turystów i gdy chcemy zrobić sobie zdjęcia bez mistrzów drugiego planu, to musimy się nieco natrudzić. Chyba nie ma w okolicy wieży Eiffla miejsca, w którym nie byłoby tłumów. Rozbawiło mnie jakiś czas temu stwierdzenie mojej siostrzenicy, która jak miała 7 lat pojechała z rodzicami do Paryża i na widok wieży Eiffla stwierdziła, że to „kupa złomu”. No cóż, nie myliła się. Jednak ta „kupa złomu” daje radę – to najbardziej romantyczne miejsce w całym mieście. Oświadczyny pod samą wieżą to marzenie wielu dziewczyn.

Gdy chcecie wjechać na górę wieży, to spodziewajcie się bardzo długich kolejek. Rozwiązaniem jest kupno biletów przez Internet, przed wyjazdem. To zaoszczędzi Wam czas, a ten, jak wiadomo, na wyjazdach jest niezwykle cenny.

Bilety można kupić na stronie https://www.musement.com/pl/paryz/eiffel-tower-v/

Wieża Montparnasse – najlepszy punkt widokowy

Osobiście możemy Wam też polecić udanie się na szczyt wieży Montparnasse. Wieżowiec ten mieści się w dzielnicy Monparnasse przy Avenue du Maine 33. Cały budynek liczy sobie 59 kondygnacji i jest zdecydowanie najlepszym punktem widokowym na Paryż, a to z tego względu, że przepięknie widać z niego symbol tego miasta, czyli wieżę Eiffla oraz wiele innych ważnych zabytków, jak Łuk Triumfalny, Bazylikę Sacre Coeur, Luwr, czy Panteon. Z informacji praktycznych – winda, która wjeżdża na 56 piętro jest błyskawiczna. Na tarasie widokowym możemy się znaleźć w 38 sekund. To najszybsza winda w Europie. Koszt biletów to około 20 EUR za osobę i tu też polecamy wcześniej wykupić sobie bilety, żeby ominąć kolejki.

Bilety do kupienia na https://www.musement.com/pl/paryz/montparnasse-tower-56th-floor-and-terrace-ticket-2440/

Dzielnica La Defense

Najbardziej nowoczesna dzielnica Paryża, która tak bardzo różni się od tej zabytkowej części. To tam mieści się większość firm i koncernów znanych na cały świat. Biurowce w szklanych, czy kolorowych fasadach są nie małą atrakcją, a do tego wszystkiego każdy jest inny. Ta biznesowa dzielnica to taki paryski Manhattan. To 160 hektarów powierzchni, 3 mln2 powierzchni biurowych, 150 tys. pracowników i około 400 tys. ludzi przejeżdżających codziennie przez tą dzielnicę. Liczby robią wrażenie, tak samo jak futurystyczny wygląd tego miejsca. Dzielnica znajduje się nieco dalej od centrum, ale bez problemu dojedziemy tam linią metra nr 1. Wystarczy wysiąść na stacji La Défense – jakże wymowne. Poruszanie się metrem po Paryżu jest bardzo intuicyjne i wierzcie nam, po pierwszym dniu będziecie wiedzieli jak, czym i gdzie dojechać.

Spacer wzdłuż Sekwany

Kolejnym obowiązkowym punktem programu wycieczki do Paryża jest spacer wzdłuż Sekwany. Wijąca się jak wąż rzeka została wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco i przeplata ją aż 37 mostów. Ciągnące się wzdłuż niej bulwary paryskie są niemalże cały czas oblegane przez mieszkańców i turystów. Całe mnóstwo mostów, przepiękne widoki, co chwilę zabytki, przepiękne uliczki, stoiska z francuskimi książkami, obrazami, czy gazetami, restauracje i kawiarnie, które spotkamy na każdym kroku – to jest właśnie Paryż i ta paryska atmosfera, której nie znajdziemy nigdzie indziej. Bardzo ciekawą opcją jest też podróż statkiem po Sekwanie i podziwianie miasta z perspektywy rzeki. Tu także możecie wcześniej zarezerwować sobie bilety na interesującą Was wycieczkę.

Most Aleksandra III – Pont Aleksandre III

Jednym z najbardziej słynnych, bardzo reprezentatywnych i zdecydowanie najpiękniejszych mostów jest Most Aleksandra III. To most, który budowany był w latach 1896 – 1900, a nazwany został na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa, którego syn położył kamień węgielny pod budowę mostu. Stanowi on symbol pojednania francusko-rosyjskiego. Mistycyzm jego wykonania zachwyca, a przepiękne widoki, jakie się z niego rozciągają sprawiają, że przyciąga on rzesze turystów. Złote zdobienia nadają mu jeszcze bardziej bogatego charakteru. To kolejne miejsce stanowiące idealne miejsce do zdjęć. Wiedzą o tym też gwiazdy. Adele kręciła na tym moście teledysk do piosenki „Someone like you”. Na tym moście kręcone były również kadry do filmów „O północy w Paryżu”, czy „Ronin”. Nawet w serialu „Rodzina Soprano” ten most się pojawił.

Grand Palais

Z Mostu Aleksandra III ujrzymy kolejny przepiękny budynek. Jest nim Grand Palais. To ponad 100-letnia budowla, która zachwyca swym przeszklonym dachem i secesyjnym wykonaniem. Znajduje się tam muzeum i sale wystawowe, w których prezentowane są prace wielu artystów z całego świata.

Fontaine des Mers na Place de la Concorde

Idąc w kierunku Luwru miniemy ogromny plac, jakim jest Place de la Concorde, czyli Plac Zgody nazywany też Placem Rewolucji. Mieści się pomiędzy Polami Elizejskimi, a Ogrodami Tuileries. Co ciekawe, zajmuje on powierzchnię ponad 8 hektarów. Znajdziemy tam między innymi przepiękną Fontannę Mórz, czyli Fontaine des Mers. Kolejny bogato zdobiony zabytek ze złotymi elementami.

Jardin des Tuileries

Z Placu Zgody mamy już zaledwie kilka kroków do Ogrodów Tuileries, które robią ogromne wrażenie. Warto się nimi przespacerować, przysiąść na chwilę, poczuć tą paryską atmosferę. Z resztą to właśnie przechadzając się tymi ogrodami dojdziemy do najsłynniejszych piramid Luwra.

Pisząc ten post i znów wracając do tych zdjęć zaczęłam sobie w głowie układać mój plan na kolejną podróż do Paryża. To miasto, do którego wracamy i będziemy wracać. Na dziś to tyle, a w kolejnym poście jeszcze kilka pięknych miejsc, które warto zobaczyć, choć to i tak kropla w morzu… Paryż kryje w sobie tak wiele perełek, które mam nadzieję, że będziemy ciągle odkrywać.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz