Dlaczego warto podróżować?

by Emilia
Dlaczego warto podróżować?

Podróże to jedyna rzecz, na którą wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi – to cytat o podróżowaniu, który krąży po Internecie i zapewne wielu z Was go zna. Dla mnie i mojego męża, to niemalże nasze motto życiowe. Dziś zapraszamy Was zatem na wpis o powodach, dla których warto podróżować, przeplatany oczywiście zdjęciami z naszych podróży.

Jak podróżujemy?

Od ładnych paru lat staramy się podróżować jak najczęściej tylko możemy. Ograniczenia oczywiście są – brak urlopu, środków na koncie, brak atrakcyjnych cen, bariery językowe, nieznajomość naszego celu podróży, wątpliwości, co do formy podróżowania, tego co będzie na miejscu i wiele, wiele innych. Każdy ma swoje ograniczenia i jak niejednokrotnie słyszę od znajomych – powody są najróżniejsze.

Uważamy jednak, że warto się przełamać. Warto wychylić rąbek naszego nosa poza coś co znamy. Do pewnego czasu do moich stałych i jedynych planów podróżniczych należały coroczne wakacje nad polskim morzem, najlepiej w tej samej sprawdzonej kwaterze, ewentualnie jeszcze nad jeziorem i tyle, koniec świata…

A świat ma nam tyle do zaoferowania. Czasem wystarczy tak niewiele. Tanie bilety lotnicze, wiele miejsc, do których bez problemu dojedziemy samochodem – dla tych, co boją się latać, kierunki idealne do zwiedzania, choć nie tak popularne, o których możemy przeczytać w Internecie. Wystarczą chęci. Jakie są zatem plusy podróżowania? O tym poniżej.

Szersze horyzonty

Może to wyświechtany frazes, ale tak właśnie jest. Gdy podróżujemy w różne zakątki świata możemy się spotkać z tak różnym życiem, kulturą, krajobrazami. Mimo, że wiele rzeczy widzimy w telewizji, oglądamy w Internecie, nic nie równa się z tym, jak możemy przeżyć coś sami, na własnej skórze. Widząc jak inni żyją, automatycznie przenosimy to na nasz styl życia, na nasze przyzwyczajenia, wyciągamy wnioski, łamiemy stereotypy. Możemy się wiele nauczyć, poznać nowe kultury, sposób życia, języki, kuchnię, zwyczaje i wiele, wiele innych.

Wspomnienia

Krajobrazy, widoki, które jest nam dane widzieć, sytuacje, które przeżywamy, te pozytywne i te pełne strachu i niepewności, całe spektrum wrażeń pozostaje z nami na całe życie. To jest coś czego nam nikt nie odbierze. Każdy kraj jest inny, każde miejsce ma inną duszę, co innego do zaoferowania, inną architekturę, inne atrakcje, zabytki. Przeżyć jest całe mnóstwo, niektóre stają się anegdotami opowiadanymi znajomym i rodzinie, niektóre pozostaną tylko z nami i to jest właśnie piękne.

Przygoda

Podróżując mamy możliwość przeżycia tego, z czym nie zetkniemy się na co dzień. Warunek jest jeden – nie możemy się zaszyć w hotelu i korzystać wyłącznie z oferowanych przez biura wycieczek. Warto zwiedzać na własną rękę i to z mężem właśnie lubimy najbardziej. Warto się zgubić w gąszczu uliczek wielkiego miasta, warto zajrzeć tam, gdzie nie zaglądają inni, bo nie pokazują tego w przewodnikach, warto zrobić mały research w Internecie o miejscach, do których nie zaprowadzi nas przewodnik. Gdy jesteśmy w podróży nawet jazda na stopa nie jest mi straszna, czego za żadne skarby nie zrobiłabym w Polsce. To jest właśnie przygoda.

Poznajemy siebie

Tak naprawdę to właśnie w podróży poznajemy siebie, własne słabości, potrzeby, charakter, a podróżowanie we dwoje daje nam niezły sprawdzian związku. Wychodząc poza strefę komfortu, którą jest nasze życie, które znamy, z daleka od codzienności, możemy nabrać dystansu i poznać własny charakter. My z mężem idealnie dopełniamy się w podróżowaniu i uważam, że podróże dużo nam dały. To właśnie w sytuacjach tak różnych od codziennego życia jesteśmy w stanie poznać siebie nawzajem.

Możliwość bycia anonimowym

Każdy z nas tego potrzebuje. Z dala od zaprzątających nam głowę codziennych spraw, z dala od ludzi którzy nas otaczają, możemy poczuć się anonimowi. Ludzie, których spotykamy podczas podróży nie oceniają nas przez pryzmat tego kim jesteśmy, co zrobiliśmy dobrze, a co źle. Po prostu są dla nas mili i to jest bardzo ważne. Oderwanie się od tego co nas otacza, chociażby na parę dni, bardzo dużo daje. To taka chwila wytchnienia od codziennej bieganiny i ciągłego udowadniania innym i sobie,  że jesteśmy coś warci. W podróży jesteśmy sobą i zasługujemy na wszystko, co jest dobre tak bez powodu…

Pozytywów podróżowania jest o wiele więcej. Te, które wymieniliśmy, są dla nas najważniejsze. Tak naprawdę trzeba tylko wyjść poza utarte schematy i przekonać się jak jest ich dużo, i jak dużo dają człowiekowi.

Nie podróżujemy na miarę niektórych blogerów i zapewne nigdy nie będziemy, chociaż nigdy nie mów nigdy. Jednak każda nasza podróż jest dla nas ważna, z każdą wiążą się jakieś przeżycia i wspomnienia. Na starość zdecydowanie będziemy mieli co wspominać i oglądać. Mamy tylko nadzieję, że do tych wspomnień dorzucimy jeszcze wiele innych podróży, których jeszcze nie odbyliśmy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

2 komentarze

Agata 16 stycznia 2019 - 19:13

Wszystko się zgadza. Kocham podróże, zarówno te za granicę, jak i po naszym kraju :). Cytat bardzo przypadł mi do gustu, bo właśnie uważam że biedny ten, kto nigdy nie wyjechał poza obręby swojego miasta. Podróżować to żyć 🙂

Odpowiedz
Emilia 16 stycznia 2019 - 20:17

Dokładnie tak, zatem planujmy kolejne podróże, bo jak nie teraz to kiedy? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Odpowiedz