Dlaczego warto podróżować?

by Emilia

Czy warto podróżować? Uważamy, że tak. Podróże dają nam energii do działania, dają nam miliony wspomnień, dają nam wiedzę i doświadczenie, których nie zdobędziemy nigdzie indziej. To tylko niektóre z powodów. Dlaczego zatem warto podróżować? O tym poniżej oraz kolejna porcja naszych zdjęć, do których ciągle wracamy.

Na początku roku pojawił się na blogu wpis o powodach, dla których warto podróżować. Dziś chcielibyśmy Wam przybliżyć kolejne powody, z którymi wiele z Was zapewne może się identyfikować i znaleźć te, które są najbliższe naszym sercom.

Doświadczenie i wiedza

Podróżując różnymi środkami transportu, spotykając się z różnymi sytuacjami, z których trzeba jakoś wyjść, pozostając zdanymi tylko na siebie uczymy się radzenia „tak naprawdę”. Będąc postawionym w sytuacji, jakże pozbawionej naszej codziennej rzeczywistości, niejednokrotnie bez dostępu do Internetu, czy rodziny lub znajomych, którzy nam pomogą, musimy sami sprawić, by wyjść z danej sytuacji „cało”. Tu, nie ukrywam, przydaje się wiedza pozyskana przed wyjazdami o naszym celu podróży. Nigdy nie wyjeżdżamy do miejsca, z którym się wcześniej nie zapoznaliśmy. Nieważne, czy chodzi o środki transportu, bezpieczeństwo panujące na miejscu, dostęp do Internetu, ceny, czy nawet obowiązujące przepisy. Zawsze staramy się czytać jak najwięcej możemy, by móc właśnie radzić sobie z niezapowiedzianymi sytuacjami.

Docenienie własnego domu

Jakże znane jest powiedzenie: „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Razem z mężem zawsze to powtarzamy, gdy wracamy zmęczeni z kolejnej podróży. Każda podróż nas cieszy, każda zapewnia nam nowych wrażeń, doświadczeń, miliony zdjęć, do których będziemy wracać. I mimo, że jesteśmy szczęśliwi w podróży, powrót do domu, naszego domu, jest dla nas niemalże kojący. Bo to w końcu nasze miejsce na ziemi. Chociaż w sumie wszędzie jest nasze, gdy tylko jesteśmy razem. Ponadto biorąc pod uwagę doświadczenia, jakie zbieramy podróżując, odnośnie wielu kultur, codziennego życia, przyzwyczajeń, obyczajów, zaczynamy doceniać to, co nasze, to, co znamy – nasz kraj. Jakiś czas temu, podczas naszej kolejnej podróży autem, słuchaliśmy audycji w radiu na temat miejsc w Polsce, które można polecić, które są naszymi perełkami, może tak blisko nas, a z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Co istotne wypowiadali się na ten temat podróżnicy – osoby, które na podróżowaniu zarabiają, są przewodnikami, jeżdżą po całym świecie, relacjonują najdalsze zakątki świata. Najbardziej ujęła mnie wypowiedź jednego z nich. Powiedział, że spędzając dłuższy czas poza krajem, czasem bywa, że nawet parę miesięcy siedzi na przykład w Meksyku, to w końcu dochodzi do takiego momentu, że brakuje mu naszych krajobrazów – Tatr, Mazur, Karkonoszy, tej zieleni, która jest wszechobecna, a której tak naprawdę na co dzień nie doceniamy. To jest właśnie nasza Polska, nasze miejsce, nasz kraj.

Więcej szacunku dla innych ludzi

Poznawanie innych kultur, sposobu życia, zwyczajów panujących w innych krajach sprawia, że nabieramy szacunku do ludzi. Nabieramy więcej świadomości, co do warunków, z którymi muszą borykać się inni ludzie, którzy i tak sprawiają wrażenie szczęśliwych. Widząc na własne oczy to, jak żyją inni, zaczynamy doceniać to co mamy. Wiedza na temat codzienności ludzi żyjących w innych strefach klimatycznych i kulturowych pozwala nam nabrać więcej dystansu i szacunku dla innych, pozwala nam łamać stereotypy. Łatwo jest powtarzać coś, co przewija się wszędzie i jest dla nas niemalże pewnikiem, mimo, że nie mamy wiedzy na ten temat. Często spotykamy się na przykład ze stwierdzeniem: „grecy są leniwi”. Nie do końca się z tym zgodzę. Po pierwsze, żyjąc w takiej strefie klimatycznej, siesta, odpoczynek w trakcie dnia jest jak najbardziej naturalna. Nie znam osoby, która przy takich ukropach i lejącym się z nieba żarze jest w stanie pracować. Po drugie grecy potrafią cieszyć się życiem, tym co mają, czego nam zdecydowanie brakuje. My ciągle za czymś gonimy, często dla samej zasady. Grecy natomiast potrafią się skupić na tym co jest, potrafią być życzliwi i mili dla innych tak bez powodu. My niejednokrotnie nie potrafimy się cieszyć nawet chwilą. To właśnie w nich doceniam i mam przez to większy szacunek do innych ludzi.

Poznawanie nowych miejsc

Kolejne punkty na mapie, które możemy odhaczyć, kolejne miejsca, które jest nam dane zobaczyć, kolejne cuda natury, których jesteśmy świadkami sprawiają, że mamy co wspominać, o czym marzyć. Każdy kraj jest inny, każde miejsce ma inną kulturę, co innego sobą reprezentuje. Krajobrazy są tak różne, że nie warto się ograniczać wyłącznie do naszego domu. Natura ma nam tak wiele do zaoferowania. Musimy tylko chcieć wyjechać trochę dalej, wykazać więcej kreatywności. Czasem możemy trafić do hotelu, który nas nie zachwyci i jest zdecydowanie na „nie”. Nie przesądza to jednak o tym, w jakim miejscu jesteśmy i jak wiele możemy zobaczyć. Wystarczy czasem trochę poszukać. Może warto przejść w ukropie dłuższą drogę na nogach, może czasem warto złapać stopa, albo znaleźć inny środek komunikacji, żeby dotrzeć do miejsca, które będzie zapierało dech w piersiach… Hotele, oprócz obsługi i wystroju, czy architektury nie zapewnią nam nigdy atrakcji. To tylko miejsce, w którym śpimy, czy odpoczywamy.

Szczęście

Dlaczego jeszcze warto podróżować? Bo daje nam szczęście, bo gdy wyjeżdżamy potrafimy oderwać się od problemów zaprzątających nam codzienność, bo potrafimy docenić to co mamy i cieszyć się, że wróciliśmy do domu, bo możemy wspominać, bo pozostają z nami widoki i sytuacje, z którymi nie spotykamy się nigdzie indziej. Nawet plaże, które zwiedzamy, nie są nigdzie takie same. Każda ma swój urok, każda potrafi wywołać „efekt WOW”.

Ten, kto nie podróżuje, ten czyta tylko jedną stronę – ten aforyzm św. Augusta w pełni oddaje uczucia, które jest nam dane przeżyć, gdy podróżujemy. Miłośnicy książek w pełni się ze mną zgodzą – pierwsza strona książki nigdy nie da nam obrazu całej powieści, nigdy nie zapewni nam tylu przeżyć i emocji. Po prostu trzeba to przeżyć samemu… i dlatego właśnie warto podróżować.

_____________________________
Jeśli spodobał Ci się wpis, zostaw pięć gwiazdek!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz