Czym robimy zdjęcia na bloga?

by Emilia

Ten blog to nasze miejsce w sieci, które pozwala zachować wspomnienia na dłużej, podzielić się nimi z innymi, poznać ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami. Co jednak zrobić, by przykuć uwagę innych? Bo w sumie w blogowaniu poniekąd o to właśnie chodzi. Odpowiedzi jest wiele, ale jedną z nich jest – „zrobić dobre zdjęcia”. To one przyciągają, zwracają uwagę, a na naszym blogu zdjęcia są w 100% autorstwa mojego męża Piotra, który według mnie, i nie tylko mnie, jest najlepszy w tym co robi.

Jednak talent to nie wszystko, trzeba uzbroić się w sprzęt, który pozwoli nam zachować piękne chwile, widoki i momenty na dłużej. Czego zatem używamy? O tym poniżej.

HUAWEI P10

Po pierwsze i najważniejsze – telefony. Bo jak wiadomo, nie zawsze jest możliwość targania ze sobą całego sprzętu, aparatów, obiektywów, statywów. Telefon niejednokrotnie jest pierwszym za co chwytamy, gdy chcemy uchwycić coś, co wpadło nam w oko, co się nam akurat spodobało. Ponadto, jak uważa Oderwany – „najlepszy aparat to ten, który ma się przy sobie” i zdecydowanie coś w tym jest. Oderwany to fotograf, artysta, podróżnik, z którego wiedzy i doświadczenia czerpie inspiracje mój mąż. Zdecydowanie polecamy jego porady i wskazówki każdemu, kto próbuje swoich sił w jakże trudnej i osobliwej sztuce, jaką jest fotografia. Dodatkowo blog Oderwanego okraszony jest mnogością przecudnych zdjęć.

Obydwoje posiadamy telefony Huawei P10, które posiadają wbudowane dwa aparaty. Jakość zdjęć jest według nas dużo lepsza niż innych smartfonów, a to dzięki bardzo dobrej jakości obiektywów wykonanych przy współpracy z firmą Leica. To jedna z najbardziej znanych firm trudniących się produkcją układów optycznych na rynku sprzętu geodezyjnego oraz laboratoryjnego odznaczająca się wysoką jakością, więc warto. Ponadto filmiki kręcone tymi telefonami spełnią według nas wymagania nawet najbardziej kapryśnych użytkowników. Filmiki są pełne szczegółowości, nasycone kolorami i odpowiednim kontrastem.

APARAT NIKON D3200

Aparat marki NIKON towarzyszy nam już od dłuższego czasu i jesteśmy zadowoleni jego efektami. To lustrzanka wyposażona w matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 mln pikseli. Trzeba jednak pamiętać o kupnie kart pamięci o większej pojemności i szybkości, gdy chcemy robić zdjęcia o najwyższej jakości zapisywane w formatach *.jpeg, czy *.raw, które idealnie nadają się do dalszej obróbki.

OBIEKTYWY: NIKKOR 18-55mm, NIKKOR 50mm 1.8, TAMRON 70-300mm

Jak już mamy lustrzankę, to musimy zaopatrzyć się w obiektywy odpowiednie do naszego obiektu fotografowania. Innego używamy do widoków i krajobrazów, a innego do portretów. Różnica w zdjęciach jest ogromna.

NIKKOR 18-55mm jak informuje nas jego producent NICON to „popularny obiektyw zmiennoogniskowy z wysokiej jakości układem optycznym przeznaczony do lustrzanek cyfrowych formatu Nikon DX. 3-krotne powiększenie zapewnia elastyczność fotografowania w wielu różnych warunkach.”

Kolejny obiektyw NIKKOR 50 mm 1.8 jest idealny do portretów. Zgodnie z obietnicą producenta: „doskonale się sprawdza przy słabym oświetleniu oraz w sytuacjach wymagających małej głębi ostrości”.

TAMRON 70-300mm natomiast został uhonorowany przez organizację European Imaging and Sound Association (EISA) nagrodą  „Obiektywu Zoom Roku 2010”. Obiektyw ten został wyposażony w wysoce efektywny system stabilizacji obrazu oraz nowy cichy silnik USD. Ten obiekty bez problemu umożliwi nam wykonywanie pięknych ujęć z małej odległości z dużym naciskiem na detale.

GIMBAL ZHIYUN SMOOTH 4

Idealnie nadaje się do naszych telefonów i kręcenia filmów za ich pomocą. To niezwykle funkcjonalny i intuicyjny stabilizator do smartfonów. To właśnie za jego pomocą jesteśmy w stanie nakręcić płynne filmiki bez żadnych drgań idealnie oddające rzeczywistość. Idealnie nadaje się też m.in. do tworzenia doskonałych timelapsów

DRON DJI SPARK COMBO

To nasz nowy nabytek i już testując go widzimy jego spore możliwości. Pierwszym naszym ogromnym testem będzie zapewne wyjazd na Cypr. Zbierając opinie w Internecie o nim czekamy z niecierpliwością na efekty, a podzielimy się nimi na pewno z Wami na blogu. Sam dron jest niewielkich rozmiarów i waży zaledwie 300 gram, więc nie ma obawy o jego zabranie jeśli chodzi o bagaże podręczne. Wyposażony jest w kamerę o rozdzielczości matrycy 12 megapikseli, nagrywa filmy w FullHD 30FPS oraz posiada akumulator umożliwiający do 16 minut nieprzerwanego lotu.

Posiada ponadto wiele bardzo przydatnych i intuicyjnych funkcji, takich jak: tryby śledzenia, omijanie przeszkód oraz sterowanie za pomocą gestów. Co jednak najważniejsze zdjęcia zrobione dronem, czy filmiki nim nakręcone są po prostu zachwycające. Mimo, że posiadamy go krótko, już uważamy, że to była trafiona inwestycja.

AKCESORIA: STATYWY, FILTRY

Co oprócz tego całego sprzętu? Przydają się również takie akcesoria jak na przykład statywy do aparatów  o różnych wysokościach, w zależności od tego co mamy w planach fotografować. Zapaleni fotografowie powinni się również zaopatrzyć w filtry do obiektywów. To małe i niepozorne, jak dla mnie, akcesoria, ale jak mi to już niejeden raz mój mąż udowodnił potrafią wiele zadziałać ze zdjęciami. Do wyboru jest wiele filtrów: polaryzacyjne, poprawiające wygląd niebieskiego nieba, pomagające ograniczyć flarę i refleksy, eliminujące wewnętrzne odbicia i poprawiające odwzorowanie kolorów i wiele innych. Zdecydowanie robią robotę 😉


ZOBACZ RÓWNIEŻ

3 komentarze

Jarek 3 lutego 2019 - 12:25

Ja nie robię zdjęcia a jak muszę to z telefonu, nawet całkiem fajne ale dron jakoś nie próbowałem jeszcze.

Odpowiedz
Piotr 3 lutego 2019 - 17:38

Dron to nasz nowy zakup, część jego możliwości wykorzystaliśmy w Dreźnie, o czym można się przekonać pod tym linkiem: https://happytravelers.pl/travels/niemcy/11-miejsc-w-dreznie-ktore-warto-zobaczyc/

Odpowiedz
ważkowa 5 lutego 2019 - 16:53

Zdjęcia robione dronem wychodzą przepiękne. Sama rozważam zakup drona na wakacyjny wyjazd do Kazachstanu 🙂

Odpowiedz

Odpowiedz