Praga – jedna z najpiękniejszych stolic europejskich

by Emilia

Praga jest chyba najczęściej odwiedzaną przez Polaków stolicą europejską, z resztą nie tylko przez Polaków. To miasto pełne zabytków, kolorów, klimatycznych uliczek, idealne na krótki wypad, weekend, czy romantyczny wyjazd.

Wielokrotnie już pisaliśmy, że do Czech zawsze z chęcią wracamy. Praga jest oczywiście jednym z powodów, bowiem to jedno z najpiękniejszych miast z ogromem zabytków. Jednakże Czechy to nie tylko Praga, to również dobre czeskie piwo, które nigdzie nie smakuje tak jak tam, to słynne knedliki, imponująca architektura, spore obszary pięknej przyrody, niesamowita gościnność i humor, niepowtarzalna atmosfera. Za każdym razem, gdy tam jedziemy humory od razu mamy lepsze.

Czym nas Praga zachwyciła?

To miasto, po którym można cały dzień spacerować bez celu, podziwiać każdą uliczkę, krajobraz, zabytki, zatrzymać się w knajpce, restauracji, czy kawiarni kosztując czeskie specjały. To po prostu miasto, które zachwyca na każdym kroku. Dodając do tego dobrze zorganizowaną komunikację miejską, nic więcej do zwiedzania nie trzeba.

Most Karola

To nasz numer jeden, może nie jest to oryginalne, ale czy w zwiedzaniu chodzi o oryginalność? To najstarszy i najbardziej rozpoznawalny most w Pradze, na którym znajdziemy wiele pięknych rzeźb, i z którego rozpościerają się cudne widoki na rzekę, i miasto. Most łączy ze sobą Stare Miasto z Małą Straną. Być w Pradze i nie mieć zdjęcia na Moście Karola – to nie do pomyślenia. Minusem są jedynie tłumy, które są tam chyba o każdej porze dnia. Chociaż nie sprawdzaliśmy o bladym świcie. Może warto spróbować? Już wyobrażam sobie zdjęcie na tym moście bez ani jednego turysty. Efekt zapewne byłby zachwycający. Z ciekawostek – to też jedno z częściej wybieranych miejsc na oświadczyny.

Rynek i praski zegar astronomiczny

Rynek w Pradze – piękny, pełen zabytków i przepełniony turystami. To obowiązkowe miejsce, które trzeba zobaczyć. To właśnie w Rynku znajduje się słynny praski zegar astronomiczny, który od ponad 600 lat zaliczany jest do najcenniejszych skarbów miasta. To właśnie przed tym zegarem przed wybiciem każdej pełnej godziny gromadzą się tłumy zafascynowanych turystów, żeby zobaczyć widowisko z udziałem dwunastu apostołów. O czym ostatnio pisaliśmy, podobny zegar jest w Ołomuńcu – nieco mniejszej czeskiej miejscowości, ale urokiem wcale nie odbiegającej od Pragi. Na obrzeżach rynku spotkać się możemy z zabytkowymi autami, którymi możemy za odpowiednią opłatą pozwiedzać centrum Pragi z przewodnikiem – także klimat jest. Spacerować po Rynku i okolicznych uliczkach można godzinami zachwycając się każdym kolejnym miejscem, kamienicą, zabytkiem.

Katedra św. Wita

To jeden z ważniejszych zabytków w Pradze, klejnot architektoniczny Europy. To strzelista i monumentalna gotycka budowla, którą widać z wielu punktów w całym mieście. Z bliska robi ogromne wrażenie. Wszystkie płaskorzeźby, wieże, rozmiary katedry, no i samo jej wnętrze po prostu zapiera dech w piersiach. Z ciekawostek, na które się kiedyś natknęłam w Internecie – budowano ją prawie 600 lat. Znajduje się na Hradczanach, które są „królewską” dzielnicą Pragi. Zdecydowanie warto się wybrać w te rejony, oprócz katedry możemy zwiedzić słynną Złotą Uliczkę, ogrody królewskie z Belwederem, zamek królewski, bazylikę św. Jerzego.

Plac Wacława

To jeden z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Pragi. Mieści się u stóp pięknego i zachwycającego Muzeum Narodowego. Słynie z dużej ilości restauracji, klubów, dyskotek, to też handlowe miejsce Nowego Miasta – także miłośnicy mody będą mieli tam co robić. Plac ma 750 metrów długości i był świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Warto tam zajrzeć o każdej porze dnia. Za dnia możemy spotkać tam ludzi śpiewających na ulicy i oczywiście tłumy turystów, wieczorem, skąpany w ciemności jest idealnym miejscem na romantyczne spacery.

Wzgórze Wyszechradzkie

Kolejne miejsce, które nas zachwyciło. Położone jest nieco dalej od centrum, najłatwiej jest tam dojechać metrem. Widoki i panorama całego miasta są po prostu cudne. Już nie jeden raz wspominałam na blogu, że uwielbiam panoramy, spoglądać na wszystko z góry i podziwiać. Jeśli też lubicie takie widoki to polecamy. To zamkowe wzgórze również jest pełne zabytków i sakralnych budowli, to tam znajduje się jeden z najważniejszych cmentarzy w Czechach. Zobaczymy tam także Bazylikę św. Piotra i Pawła – równie zachwycającą jak pozostałe sakralne zabytki Pragi. To tam znajdują się relikwia Św. Walentego – patrona zakochanych. Można tam spędzić długie godziny, po prostu spacerując.

To jedynie główne atrakcje, punkty, które trzeba zobaczyć. Praga kryje w sobie tak wiele pięknych miejsc, tak wiele zabytków, cudnych parków, że chyba nie sposób ich opisać wszystkich. My na pewno tam wrócimy, a Wy jeśli nie byliście, to bardzo polecamy. To kilkanaście kilometrów dziennie przebytych głównie pieszo, ale te widoki, atmosfera i klimat to jest właśnie to, co uwielbiamy w podróżach.

Jak się poruszać po Pradze?

To bardzo istotna kwestia, bowiem wiele zabytków i miejsc wartych zobaczenia jest rozsiane po całej Pradze. Komunikacja miejska jest bardzo dobrze zorganizowana i poruszanie się po mieście jest bardzo proste. Zazwyczaj rezerwujemy hotele położone jak najbliżej centrum, w Pradze natomiast trzeba zarezerwować hotel jak najbliżej jakiegokolwiek przystanku metra, tramwaju, czy autobusu. Tyle wystarczy nam do zwiedzania. Najszybszą i najbardziej dogodną formą podróżowania po Pradze jest oczywiście metro. Wszystkie stacje opatrzone są obrazkami ważniejszych zabytków, więc nie ma problemu gdzie wysiąść. To najbardziej intuicyjne metro, którym się poruszaliśmy. Bilety bez problemu kupimy w automatach w metrze. Można kupić bilety na przykład na jeden przejazd, 30-minutowe, na jeden, czy na trzy dni. Co istotne, bilety takie uprawniają również do przejazdu autobusem, czy metrem.


ZOBACZ RÓWNIEŻ

4 komentarze

Edyta Kowalska 14 stycznia 2019 - 19:59

Jeżynka! O_O
Te budowle… katedra! <3 Bazylika…..
Chyba się zakochałam!
Koniecznie muszę się tam wybrać i to jak najszybciej!

Odpowiedz
Emilia 14 stycznia 2019 - 20:21

Zdecydowanie polecamy, my tam na pewno jeszcze wrócimy. Najpiękniejsze jest to, że Praga kryje w sobie o wiele więcej pięknych miejsc, więc warto.

Odpowiedz
Wszędobylscy (@Wszedobylscy) 16 stycznia 2019 - 20:18

W Pradze byłam bardzo dawno temu, ale kiedy oglądam takie zdjęcia to w głowie zaczyna kiełkować mi pomysł, by ponownie tam wrócić!

Odpowiedz
Emilia 16 stycznia 2019 - 20:47

Pisząc ten post również naszły mnie takie myśli. My wrócimy tam na pewno, to tylko kwestia czasu. Pozdrawiamy

Odpowiedz

Odpowiedz