Cieplice Śląskie-Zdrój – czyli co warto zobaczyć w Jeleniej Górze

by Emilia

Jelenia Góra to jedno z dolnośląskich miast, któremu zdecydowanie warto poświęcić trochę więcej czasu. Bogata historia, bliskość gór, malownicze położenie to tylko niektóre z jego atutów. To miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Poza tym jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania dalszych zakątków Dolnego Śląska, a atrakcji w nim niemało. W ostatnim wpisie pokazywaliśmy Wam kilka miejsc, które warto zwiedzić w Jeleniej Górze, dziś natomiast pokażemy Wam kilka ujęć z Cieplic.

Cieplice Śląskie-Zdrój to część Jeleniej Góry, która do 1976 roku stanowiła odrębne miasto. To bardzo popularne miejsce wycieczek, spacerów, a także pobytów leczniczych. Cudowne właściwości cieplickich wód przyciągają tu bowiem wiele osób szukających remedium na swoje schorzenia.

Nasze zwiedzanie zaczęliśmy oczywiście od znalezienia parkingu. Auto zostawiliśmy przy placu Kombatantów, skąd mieliśmy już rzut beretem do samych Cieplic.

Kościół Ewangelicki Zbawiciela w Jeleniej Górze

Pierwszym obiektem wartym uwagi, który zobaczyliśmy był Kościół Ewangelicki Zbawiciela. Zwraca on uwagę pomarańczową fasadą. Wzniesiony został w XVIII wieku, a jego wieżę wieńczy ozdobny zegar.

Plac Piastowski

To główny deptak Cieplic, który wyłączony jest z ruchu samochodów. To tu tłumnie spacerują kuracjusze, mieszkańcy i turyści. To tutaj spotkamy piękne, odrestaurowane kamienice, mnóstwo restauracji i kawiarni. Zlokalizowanych jest też wzdłuż tego placu wiele ważniejszych zabytków, takich jak Pałac Schaffgotschów, Dom Zdrojowy, kościół ewangelicki, Kościół Zbawiciela, czy też zabytkowy budynek poczty.

Lalka – Sanatorium Uzdrowiskowe

Kolejnym zabytkowym budynkiem, który zwraca uwagę jest Sanatorium uzdrowiskowe Lalka. Wzniesiony został około 1900 roku. Znajduje się tuż przy wejściu do Parku Zdrojowego.

Park Zdrojowy w Cieplicach Śląskich-Zdroju

To miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów, kuracjuszy a nawet mieszkańców. Znajdziemy tam też kilka wartych uwagi budynków, jak najstarsze sanatorium z XIX wieku, muszlę koncertową, pawilon uzdrowiskowy Edward z fontanną, czy też Teatr Zdrojowy. Park przylega do kolejnego zabytkowego budynku, jakim jest Pałac Schaffgotschów, którego początki sięgają XVIII wieku.

Muszla koncertowa

Na terenie Parku Zdrojowego jest też muszla koncertowa. Może nie tak okazała, jak w innych sanatoryjnych miejscowościach, ale stanowi ważną część parku. To tutaj odbywają się plenerowe koncerty.

Zdrojowy Teatr Animacji

Jak już wspomniałam jednym z budynków znajdujących się na terenie Parku Zdrojowego jest Teatr Animacji. Powstał on w pierwszej połowie XIX wieku. Obecnie możemy podziwiać jego zabytkową część i tę nowoczesną – w dobudówce. Jego wnętrze jest wykonane z drewna, a unikatem wśród tego typu budynków jest scena, która jest nachylona ku publiczności. Rozbudowa teatru nadała jego części nowoczesności, wypełniona jest bowiem szkłem i aluminium.

Lokalni artyści

Tuż przed wejściem do Parku Zdrojowego możemy też podziwiać i nabyć sztukę lokalnych artystów.

Poniżej zostawiamy Wam link do poprzedniego wpisu o Jeleniej Górze
JELENIA GÓRA – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOLNYM ŚLĄSKU


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz