Boca de Yuma – czyli co warto zobaczyć na Dominikanie

by Emilia

Wybierając się na Dominikanę, tak jak zawsze, już wcześniej wyszukiwałam w sieci informacji o miejscach wartych zobaczenia. Dużym ułatwieniem był dla nas fakt, iż mieliśmy wynajęty na kilka dni samochód. W wiele miejsc na wyspie nie dojedziemy nawet komunikacją miejską. O tym warto pamiętać. Chyba, że wybieracie się na typowy plażing, wówczas możecie nie wychodzić z terenu hotelu. My jednak nie należymy do takich wczasowiczów. Musimy coś zobaczyć, nawet jeśli nie jest to typowo turystyczna atrakcja. Taka właśnie jest Boca de Yuma.

Boca de Yuma to mała wioska rybacka położona w prowincji La Altagracia tuż przy ujściu rzeki Yuma. Na zachód od wioski znajduje się jeden z największych parków narodowych Dominikany – Del Este. To miejsce nie jest jeszcze przesiąknięte turystyką i komercją. Możemy w nim poczuć i zobaczyć, jak naprawdę żyją Dominikańczycy. Miasteczko powstało w XIX wieku, kiedy to, po rozbiciu statku, zatrzymał się w niej marynarz Pedro Cifuentes (nazywany dominikańskim Robinsonem Crusoe). Przez wiele lat mieszkał tam sam. Dopiero końcem XIX wieku osadzili się tu rybacy wraz ze swoimi rodzinami.

Zatrzymaliśmy się przy ulicy El Malecon, położonej tuż przy nadbrzeżu. Znajduje się tam kilka knajpek, które oferują przede wszystkim świeżo złowione ryby. Tłumów tam nie ma, próżno też szukać turystów, ale lokalsi jak najbardziej przesiadują w tych knajpkach.

Tuż za restauracją La Bahia, której dach jest kryty strzechą, a jej klimat jest typowo karaibski, znajduje się niewielki park – Parque del Fuerte Boca de Yuma. Rozpościera się z niego fenomenalny widok na zatokę i ujście rzeki Yuma. Co nas najbardziej zdziwiło to kolory wody. To było jakby trzy równo oddzielone od siebie poziome pasy wody – granat, beż i błękit. Beżowy pas morza to woda, która spływa z okolicznej rzeki. Całość wygląda przepięknie.

Z Parku del Fuerte Boca de Yuma widać również park narodowy. Możemy do niego podpłynąć łódkami. Jednak na próżno szukać miejsc z ofertami takich wycieczek. Lokalni mieszkańcy sami nas zagadują oferując rejs do tego parku. Chociaż może rejs to za dużo powiedziane. To właśnie tam możemy zobaczyć lokalną florę i faunę – iguany, flamingi. To musi robić wrażenie.

To, co zwróciło naszą uwagę, to oczywiście kolorowe fasady domków, które w większości są parterowe. Większość jest nieco zaniedbanych, zniszczonych, ale wszystkie kolorowe. Te, co ładniejsze, nowsze, otoczone są pięknymi murowanymi płotami, które oczywiście też są kolorowe.

Spacerując tak kolejnymi uliczkami spotkaliśmy nawet niewielki kościół ewangelicki, który praktycznie się nie wyróżniał spośród pozostałej zabudowy miasteczka.

Dla tych, co by chcieli zaczerpnąć lokalnej mody, w tak małej wiosce, sklep z ubraniami też się znajdzie. Pamiętajcie jednak, że jeśli chodzi o rozmiary, to są tu nastawieni na kształty bardziej w stylu Jennifer Lopez. Nawet manekiny takie mają.

Dominikana, mimo, że przez dłuższy czas była kolonią hiszpańską, to przepełniona jest też amerykańskimi wpływami. To, co najbardziej się rzucało w oczy, to przede wszystkim amerykańskie wielkie ciężarówki. Widać to było zwłaszcza na autostradach, ale jak zobaczycie na załączonym obrazku, w małej wiosce rybackiej taką ciężarówkę też można spotkać.

Niech Was też nie zdziwi widok psów luźno biegających po ulicach. To normalne na Dominikanie. Psy nie są groźne, najczęściej nawet nie zwracają uwagi na ludzi.

Polecam Wam też nasze poprzednie wpisy o Dominikanie. Może zachęcą Was do wybrania jej jako swojego kierunku kolejnej podróży.
DOMINIKANA – CZY WARTO JECHAĆ
DOMINIKANA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
DOMINIKANA – CO WARTO KUPIĆ
DOMINIKANA – GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ
GDZIE SIĘ ZATRZYMAĆ NA DOMINIKANIE (CZĘŚĆ DRUGA)
BAYAHIBE I DOMINICUS – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
LA ROMANA – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
SANTO DOMINGO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
SPACER PO SANTO DOMINGO – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE
SAONA – RAJ NA ZIEMI
BOCA CHICA I SAN PEDRO DE MARCOIS – CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ NA DOMINIKANIE


ZOBACZ RÓWNIEŻ

Odpowiedz